Káhira - Egyptský soud potrestal bývalého ministra financí Júsufa Butruse Ghálího 30 lety vězení za zneužívání veřejných fondů. Souzen byl v nepřítomnosti, informuje v sobotu agentura Reuters.
Soud mu rovněž nařídil, aby vrátil státu 30 milionů egyptských liber (85,7 milionu korun) a navíc zaplatil pokutu ve výši dalších 30 milionů.
Ghálí je synovec Butruse Butruse Ghálího, někdejšího generálního tajemníka OSN. Mezi finančníky je pokládán za autora reforem, které vymanily egyptské hospodářství z krize. Zavedl například rovnou daň a omezil cla. Patří mezi trojici představitelů vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka, která byla obviněna z korupce. Kromě Ghálího jde o expremiéra Ahmada Nazífa a bývalého ministra vnitra Habíba Adlyho.
Dohromady měli dle vyšetřovatelů zneužít 92 milionů egyptských liber (téměř 263 milionů korun). Adly byl navíc obviněn z uplácení. Stejně jako bývalí ministři výstavby, turistiky, obchodu a průmyslu. Sám Mubarak, kterého koncem ledna svrhlo lidové povstání, a jeho dva synové Alá a Gamal jsou stíháni za zpronevěry a násilné potlačení demonstrací. Před soudem stanou 3. srpna.
Související
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Souček se do čela České televize nevrátí. Se žalobou u soudu neuspěl
před 1 hodinou
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
před 1 hodinou
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
před 2 hodinami
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 3 hodinami
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 4 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 5 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 5 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 6 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 7 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
Volební model agentury Kantar CZ pro duben 2026 ukazuje, že dominantní postavení na české politické scéně si udržuje hnutí ANO, ačkoliv zaznamenalo mírný pokles preferencí. Průzkum zpracovaný pro Českou televizi přisuzuje hnutí Andreje Babiše 32 procent hlasů, což představuje meziměsíční oslabení o dva procentní body. Ve srovnání s loňskými volbami je pak podpora nižší o 2,5 bodu.
Zdroj: Libor Novák