JAR se děsí Mandelovy smrti. Vypuknou v zemi rasové pogromy?

Pretoria - Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely se postupně lepší. Podle agentury AFP to řekla jeho manželka, která svého chotě navštívila v pretorijské nemocnici, kde se zotavuje z plicní infekce.

Ve čtvrtek zlepšení Mandelova zdraví potvrdil i současný prezident JAR Jacob Zuma. Exprezident pobývá v nemocnici kvůli plicní infekci už více než týden, hospitalizován byl tři týdny i v prosinci.

Mandelův stav je ostře sledován, neboť se mnozí Jihoafričané obávají, že by jeho smrt mohla ohrozit křehkou stabilitu demokracie v zemi či pokojné soužití různých skupin jihoafrického obyvatelstva.

Nevím, myslím si, že blázni, tedy extrémisté, jsou na obou stranách, černí i bílí. Ale doufám, že k ničemu takovému nedojde," věří novinářka Jennifer. Zároveň ale potvrzuje, že existuje řada lidí, hlavně v okolí Kapského Města, kteří se na podobný hrůzný scénář připravují, píše server rozhlas.cz.

„Je to skupina lidí, většinou jde o bílé Afrikánce, kteří si říkají SUIDLANDERS, tedy něco jako vlastníci pozemků na jihu. No a ti se pečlivě připravují na takzvanou černou revoluci, která podle nich po smrti Mandely přijde. Budují si úkryty, dělají zásoby, hlídkují, cvičí sebeobranu a podobně."

Související

Více souvisejících

jihoafrická republika Nelson Mandela rasismus

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy