Mínja - Egyptský soud dnes potvrdil tresty smrti nad téměř 200 islamisty za jejich účast na loňském protestu, při němž zemřel jeden policista. Informovala o tom agentura Reuters.
Demonstranti patřili k Muslimskému bratrstvu, které je nyní řazeno k teroristickým organizacím. Odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat.
Mezi 197 odsouzenými je i vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí. Soud dnes znovu rozhodoval v případu, v němž bylo hromadně a ve velmi krátkém procesu v dubnu k smrti odsouzeno původně více než 680 lidí.
Rozsudky pak byly postoupeny velkému muftímu, který se musí podle egyptského práva v případě nejvyšších trestů vyjádřit. Soud pak verdikt znovu posuzuje na základě muftího názoru.
Dějištěm protestu, o nějž šlo v nynějším procesu, bylo města Mínja. Loni 14. srpna tam demonstrovaly stovky lidí, vtrhly na policejní stanici a jeden policista při potyčkách zemřel.
7. prosince 2025 12:47
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
Související
Tajemství Tutanchamonovy hrobky známe už sto let. Prvenství si připsal Carter
Egyptem otřásla tragédie. Utopilo se několik dětí, událost se vyšetřuje
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
před 1 hodinou
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
před 2 hodinami
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
před 2 hodinami
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
před 3 hodinami
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
před 4 hodinami
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
před 5 hodinami
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
před 5 hodinami
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
před 6 hodinami
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
před 6 hodinami
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
před 7 hodinami
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
před 8 hodinami
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
před 9 hodinami
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
před 10 hodinami
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
před 11 hodinami
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
před 11 hodinami
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
před 11 hodinami
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
před 12 hodinami
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
Američtí představitelé, kteří se účastnili víkendových jednání s evropskými a ukrajinskými lídry v Berlíně, tvrdí, že mírové rozhovory s Ruskem jsou „velmi pozitivní“. Podle nich je vyřešeno již 90 % sporných bodů a Rusko by dokonce bylo ochotno akceptovat vstup Ukrajiny do Evropské unie. Navzdory tomuto optimismu však stále přetrvává zásadní neshoda ohledně budoucího uspořádání ukrajinského území.
Zdroj: Libor Novák