Zdravotnická prevence tu byla dávno před lidmi: Vynalezla jí zvířata

Los Angeles – Jason Goldman, americký reportér serveru BBC, který se specializuje na zvířata, jejich chování a vztah k lidem, ve svém posledním článku rozebírá, co všechno zvířata dělají, aby se nenakazila určitými druhy virů a bakterií. Jeho článek dokazuje, že lidé rozhodně nebyli prvním živočichem, který se začal zabývat prevencí proti nemocem.

Lidé neustále bojují s různými nemocemi. Na bakterie používáme obrovské nálože antibiotik, proti virům se zase necháváme pravidelně očkovat. Všechno, co můžeme, udržujeme pomocí různých chemických přípravků v čistotě, abychom od toho nedej bože něco nechytili. Jednoduše řečeno, boj mezi lidmi a různými druhy parazitů trvá ne staletí, nýbrž celá tisíciletí.

Občas ale zapomínáme na to, že i jiné organismy jsou náchylné k chycení nějakého toho parazita. Například ďábel medvědovitý (též známý jako tasmánský čert) je velmi náchylný k nádorům na obličeji, které se u něj rozvíjejí právě kvůli parazitům.

Jiná nemoc přenášená pomocí speciálního druhu plísně zase vyhubila téměř třetinu žab na celém světě. A nemocemi samozřejmě netrpí jenom živočichové, kterých by se většina lidí bála – v jistých částech Austrálie například až 90 % medvídků koala trpí sexuálně přenosnou nákazou zvanou chlamydie.

Je tedy jen logické, když dojdeme k závěru, že i u zvířat se v průběhu evoluce musel vyvinout nějaký druh chování, který by je ochránil před tím, aby se nakazila. Například mladí lososové, kteří chytí vši, které je pomocí infekce mohou i zabít, si na pomoc zavolají speciální druh malých ryb, které se drobnými organismy, jako je věš, živí. Jde o oboustranně výhodný obchod – losos přežije a malá rybka se nají bez vynaložení většího úsilí.

Jiný druh prevence se vyvinul u určitých typů mravenců. Pokud jeden člen mravenčí kolonie zemře, ostatní se rychle seběhnou a pohřbí jeho tělo dříve, než se v jeho mrtvém těle stihne uchytit nějaký parazit, který by se pak dál přenášel na živé jedince.

Chování těchto dvou typů živočichů by ještě nemuselo nasvědčovat tomu, že jde zrovna konkrétně o prevenci před nemocemi. Teorii však nakonec pomohly prokázat opice.

Videonahrávky dvou opic, které se navzájem čistí od parazitů tím, že si prackami probírají srst a kořist potom jedí, jsou známé snad na celém světě.

Zajímavé je však to, že opice v podobném chování pokračují i tehdy, jsou-li chované v zoologických zahradách a před parazity jsou chráněny pomocí různých vakcín. To, že se navzájem čistí, i když zrovna nejsou nakažené, prokazuje, že se nutně musí jednat o způsob prevence.

Související

Více souvisejících

Opice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy