Berkeley - Vědci zřejmě identifikovali první částice vesmírného prachu, který nepochází z naší sluneční soustavy. Učinili tak při analýze materiálu, který v roce 2006 v kosmu shromáždila a následně na Zem dopravila sonda Stardust. Informuje server BBC.
Tým amerických vědců týmu Stardust za pomoci další 30 tisíc lidí z celého světa identifikoval celkem sedm zrníček exotického prachu. Pocházejí z mezihvězdného prostoru, který není zcela prázdný - nacházejí se v něm mikroskopické částice. Některé mají průměr pouhé 4 miliontiny metru.
Materiál tvořící mezihvězdný prach je produktem hvězd, jejich zrození, života i zániku. Zachycená zrnka zřejmě pocházejí z extrémně žhavého vnitřku hvězd, které existovaly ještě předtím, než se zformovalo Slunce. Jak se v mezihvězdném prostoru ochladily, získaly podobu mikroskopických kamínků.
Částice vědcům umožní lépe pochopit vznik a vývoj mezihvězdného prachu. "Naše výsledky nám poskytnou první pohled na komplexnost a rozmanitost částic mezihvězdného prachu," uvádí Dr. Wesphal z univerzity v kalifornském Berkeley.
Související
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 2 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 3 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 4 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 5 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
Česko se příští týden rozloučí s někdejším šéfem Národní galerie a rektorem AVU Milanem Knížákem. Součástí obřadu budou smuteční řeči, které pronesou dvě významné osobnosti veřejného života. Knížák zemřel během uplynulého víkendu, bylo mu 86 let.
Zdroj: Jan Hrabě