Válka ve Fergusonu: Guvernér povolal proti lidem národní gardisty +VIDEO

Ferguson - Guvernér amerického státu Missouri nařídil nasadit národní gardisty proti lidem, kteří na předměstí St. Louis nepřestávají protestovat kvůli vraždě černošského mladíka. Noc na dnešek byla už druhá, kdy platí zákaz vycházení. Lidé před jeho začátkem vyšli znovu do ulic a policie proti nim použila slzotvorný plyn.

Předměstí Ferguson se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení mladého černocha Michaela Browna policistou.

Kolem půl desáté večer místního času (04:30 SELČ) se policie střetla s asi 400 protestujících. K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, použila policie dýmovnice a slzný plyn. Později nasadila údajně také gumové projektily. Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba. Dva lidé byli zraněni a několik zatčeno.

Lidé ve Fergusonu nemohli své domovy opustit už druhou noc v řadě. Část demonstrantů ale zákaz ignorovala a policie při zákroku proti nim v noci na dnešek zadržela nejméně sedm osob. Dva lidé byli za nevyjasněných okolností postřeleni, žádný z nich podle úřadů ale nebyl zraněn policejní zbraní.

Zdroj: YouTube

Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši. Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI.

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna ukázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy.

CNN s odvoláním na předběžné výsledky druhé pitvy uvedla, že policista nevypálil střely z bezprostřední blízkosti. Jedna z kulek připravila Browna o pravé oko, proletěla tváří skrz čelist ven a do těla opět vstoupila u klíční kosti.

Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil. Mezitím ale vznikl na Facebooku profil, který mu vyslovuje podporu. Tu mu zde zatím vyjádřilo přes 22.000 lidí.

U černochů žijících v Americe pochází jen 22 procent DNA od Evropanů, zjistil tým genetika Li Jina ze Šanghaje. Ostatní DNA je čistě afrického původu. Během doby v Americe však došlo v neuvěřitelně krátké době k obrovské změně genové výbavy černých obyvatel USA. Řada genů, jimiž byli vybavení, aby přežili v Africe, se ukázala být v nových podmínkách zbytečná. Extrémně rychle tak téměř vymizel gen pro srpkovitou anémii. V Africe chrání proti malárii, ale na americké půdě se jeho smysl postupně vytratil, informuje national-geographic.cz.

Řada nemocí, které jsou u Afro-američanů rozšířené častěji než u zbytku populace, zřejmě vznikla potřebou adaptovat se na nové a zcela nezvyklé podmínky. Organismy černochů se musely vypořádávat s extrémní zátěží zcela nového prostředí, na které nebyly připravené. A bílí otrokáři jim adaptaci vůbec neulehčovali.

V tělech otroků došlo pod tlakem evoluce k obrovskému počtu změn, které je měly Americe více přizpůsobit. Vybralo si to však daň v podobě různých nemocí – černá populace v USA například dodnes výrazně více trpí rakovinou prostaty, sklerózou nebo vysokým tlakem. Bez těchto poruch a změn by však zřejmě černoši nepřežili vůbec. Výhody, které to mělo přinést, se však autorům studie zatím nepodařilo identifikovat...

Související

Více souvisejících

St. Louis, USA (Ferguson, rasové protesty, Brown, Powell) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?

Na streamovací platformě Canal+ můžete zhlédnout českou minisérii Dcera národa, která se ve svěžím formátu navrací k životu Zdenky Havlíčkové – dcery takřka mytologizovaného literáta Karla Havlíčka Borovského.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy