Válka ve Fergusonu: Guvernér povolal proti lidem národní gardisty +VIDEO

Ferguson - Guvernér amerického státu Missouri nařídil nasadit národní gardisty proti lidem, kteří na předměstí St. Louis nepřestávají protestovat kvůli vraždě černošského mladíka. Noc na dnešek byla už druhá, kdy platí zákaz vycházení. Lidé před jeho začátkem vyšli znovu do ulic a policie proti nim použila slzotvorný plyn.

Předměstí Ferguson se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení mladého černocha Michaela Browna policistou.

Kolem půl desáté večer místního času (04:30 SELČ) se policie střetla s asi 400 protestujících. K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, použila policie dýmovnice a slzný plyn. Později nasadila údajně také gumové projektily. Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba. Dva lidé byli zraněni a několik zatčeno.

Lidé ve Fergusonu nemohli své domovy opustit už druhou noc v řadě. Část demonstrantů ale zákaz ignorovala a policie při zákroku proti nim v noci na dnešek zadržela nejméně sedm osob. Dva lidé byli za nevyjasněných okolností postřeleni, žádný z nich podle úřadů ale nebyl zraněn policejní zbraní.

Zdroj: YouTube

Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši. Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI.

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna ukázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy.

CNN s odvoláním na předběžné výsledky druhé pitvy uvedla, že policista nevypálil střely z bezprostřední blízkosti. Jedna z kulek připravila Browna o pravé oko, proletěla tváří skrz čelist ven a do těla opět vstoupila u klíční kosti.

Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil. Mezitím ale vznikl na Facebooku profil, který mu vyslovuje podporu. Tu mu zde zatím vyjádřilo přes 22.000 lidí.

U černochů žijících v Americe pochází jen 22 procent DNA od Evropanů, zjistil tým genetika Li Jina ze Šanghaje. Ostatní DNA je čistě afrického původu. Během doby v Americe však došlo v neuvěřitelně krátké době k obrovské změně genové výbavy černých obyvatel USA. Řada genů, jimiž byli vybavení, aby přežili v Africe, se ukázala být v nových podmínkách zbytečná. Extrémně rychle tak téměř vymizel gen pro srpkovitou anémii. V Africe chrání proti malárii, ale na americké půdě se jeho smysl postupně vytratil, informuje national-geographic.cz.

Řada nemocí, které jsou u Afro-američanů rozšířené častěji než u zbytku populace, zřejmě vznikla potřebou adaptovat se na nové a zcela nezvyklé podmínky. Organismy černochů se musely vypořádávat s extrémní zátěží zcela nového prostředí, na které nebyly připravené. A bílí otrokáři jim adaptaci vůbec neulehčovali.

V tělech otroků došlo pod tlakem evoluce k obrovskému počtu změn, které je měly Americe více přizpůsobit. Vybralo si to však daň v podobě různých nemocí – černá populace v USA například dodnes výrazně více trpí rakovinou prostaty, sklerózou nebo vysokým tlakem. Bez těchto poruch a změn by však zřejmě černoši nepřežili vůbec. Výhody, které to mělo přinést, se však autorům studie zatím nepodařilo identifikovat...

Související

Více souvisejících

St. Louis, USA (Ferguson, rasové protesty, Brown, Powell) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy