Washington - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v USA předstoupil před kongremany, které žádál o solidaritu s Kyjevem a pomoc pro ukrajinskou armádu. Porošenko se také zmínil o tragédii boeingu, který se zřítil na východě Ukrajiny. Volil ostrá slova.
"Vyzývám vás, nenechte Ukrajinu samotnou," apeloval Porošenko v emotivním projevu před americkými zákonodárci, ve kterém žádal o udělení zvláštního spojeneckého postavení i o dodávky zbraní a dalšího vybavení. Deky a přístroje pro noční vidění, které Západ zatím ukrajinským vojákům poskytl, jsou podle Porošenka sice důležité, ale samy o sobě válku nevyhrají, ani neumožní udržet mír. "Demokracie se musí solidárně podporovat, jinak budou zničeny jedna po druhé," varoval Porošenko.
Spojené státy podle nejmenovaného vysokého představitele vlády poskytnou Ukrajině v rámci nové pomoci 53 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun): 46 milionů dolarů půjde na posílení ukrajinské bezpečnosti a zbývajících sedm milionů dolarů na humanitární potřeby. Součástí pomoci jsou podle agentury AP i radary k detekci minometné a dělostřelecké palby, vojenská vozidla a hlídkové lodě či ochranné prostředky pro vojáky. Smrtící zbraně se ale zatím Washington Ukrajině dodat zdráhá.
Navzdory příměří na východu Ukrajiny mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty se obě strany opět obvinily z incidentů, při kterých na vládní straně zahynul nejméně jeden záchranář. "Teroristé a ruští vojáci pokračují v ostřelování letiště v Doněcku," prohlásil mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Povstalci naopak tvrdí, že ukrajinská armáda během noci zabila tři civilisty.
Související
Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem
"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice
Petr Porošenko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 1 hodinou
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 2 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 3 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 3 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 4 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 5 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
Americký prezident Donald Trump sdělil Kongresu, že boje s Íránem byly zastaveny kvůli probíhajícímu příměří, takže nemusí zákonodárce žádat o jejich souhlas s vojenskou operací. Trump napsal kongresmanům dopis, v němž vše zdůvodnil, uvedla BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková