Designér stíhaček "rozstřílel" moderní bojové letouny a americkou zbrojařskou lobby

Nejmodernější evropská stíhačka, Eurofighter Typhoon, je velká, drahá, relativně špatně manévruje a je složitá na údržbu. Designér úspěšných amerických stíhaček F-15 a F-16 a vojenský analytik Pierre Sprey v rozhovoru pro server rt.com promluvil nejen o slabinách nejen Eurofighteru, ale též o problémech obávaného stroje F-22 Raptor. Odhalil rovněž pozadí amerického zbrojního lobbingu.

Americká zbrojařská lobby je na svém vrcholu

V souvislosti s nálety na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii se hovoří o zvýšené aktivitě zbrojních lobbistů. Pierre Sprey přiznává, že tato lobby má "šokující sílu".

"Existovala po celá desetiletí a nyní ještě posiluje. Rok o roku tato lobby vzkvétá a stává se stále více svébytnou. Mezi érou Bushovy a Obamovy administrativy proběhlo jen málo změn. Pokud se vůbec něco stalo, tak to, že tato lobby je za Obamovy administrativy silnější než kdy předtím. A aktuální útok na Islámský stát je přivedl do extáze, jsou v euforii," míní expert.

Podle Spreye tak zbrojní lobbisté svou aktivitu ještě zesílí. "Nevyhnutelně se tak stane, minimálně co se týká letectva. Co se týká pozemních sil, to stále visí ve vzduchu a bude to záviset hodně na politice. Ale nad vší pochybnost jde zatím o velmi malou vzdušnou kampaň, až překvapivě malou, především ve smyslu bombardovacích náletů - ty nepochybně ještě zesílí. A to je přesně zájmem vojenského průmyslu a pochopitelně i jeho zastánců v kongresu."

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Expert se rovněž nedomnívá, že by zvýšené výdaje na vojenské účely měly zásadní přínos pro americkou ekonomiku. "Je tam priorita pro vojenský průmysl. Je velmi těžké říct to samé o zbytku ekonomiky. Celá myšlenka vedlejšího ekonomického přínosu z vojenských výdajů je směsná již po celá desetiletí."

Eurofighter je špatný, ale F-35 ještě horší

Německé letectvo objevilo vážné výrobní defekty na trupu Eurofighterů. Multifunkční bojový letoun podle něj není připraven na ostré bojové nasazení. Německé ministerstvo obrany tak nařídilo omezit roční kvótu letových hodin pro tento typ stroje. Údajně hrozí vážné poškození konstrukce letounu.

Designér legendárních stíhaček F-15 a F-16 se v souvislosti s aktuálními problémy Eurofighteru domnívá, že tento stroj ve skutečnosti nikdy nebyl dobrým letadlem. "Je příliš velký a velmi drahý. Ano, přiznejme, že stavíme i mnohem dražší letouny. Je ale (Eurofighter) relativně špatně manévruje a pro své mise je příliš složitý, je náročný na údržbu a kvůli tomu je těžké s ním útočit několikrát za týden. Tím se však neliší od letadel, která se dnes staví, Spojené státy si se svým F-35 vedou ještě hůře."

Problémy se nevyhnuly ani údajně nejlepšímu bojovému letounu všech dob, americkému F-22 Raptor. "F-22 byl příkladem Potěmkinovy vesnice, pokud chcete. Nyní ho museli poslat do boje. Po dlouhá léta viditelně chyběl v ostrých akcích, až si toho lidé začali všímat. Objevilo se mnoho komentářů, proto pro něj konečně zorganizovali malou misi, takže ho mohli vyzkoušet a zaútočit na objekt, který se ukázal být prázdnou betonovou budovou. Pochybuju, že (F-22) uvidíme často v boji. Částečně je to kvůli jeho ceně 400 milionů dolarů za kus (zhruba 8 miliard korun), to pak stěží chcete riskovat nehodu, která se může stát v boji, a částečně je to kvůli tomu, že to letadlo je prostě moc složité. Doslova létá pouze dvakrát týdně. Nemůžete s ním provést mnoho útoků a nemůžete ho ani dostatečně odzkoušet," uzavírá Sprey.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Eurofighter Typhoon

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy