Designér stíhaček "rozstřílel" moderní bojové letouny a americkou zbrojařskou lobby

Nejmodernější evropská stíhačka, Eurofighter Typhoon, je velká, drahá, relativně špatně manévruje a je složitá na údržbu. Designér úspěšných amerických stíhaček F-15 a F-16 a vojenský analytik Pierre Sprey v rozhovoru pro server rt.com promluvil nejen o slabinách nejen Eurofighteru, ale též o problémech obávaného stroje F-22 Raptor. Odhalil rovněž pozadí amerického zbrojního lobbingu.

Americká zbrojařská lobby je na svém vrcholu

V souvislosti s nálety na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii se hovoří o zvýšené aktivitě zbrojních lobbistů. Pierre Sprey přiznává, že tato lobby má "šokující sílu".

"Existovala po celá desetiletí a nyní ještě posiluje. Rok o roku tato lobby vzkvétá a stává se stále více svébytnou. Mezi érou Bushovy a Obamovy administrativy proběhlo jen málo změn. Pokud se vůbec něco stalo, tak to, že tato lobby je za Obamovy administrativy silnější než kdy předtím. A aktuální útok na Islámský stát je přivedl do extáze, jsou v euforii," míní expert.

Podle Spreye tak zbrojní lobbisté svou aktivitu ještě zesílí. "Nevyhnutelně se tak stane, minimálně co se týká letectva. Co se týká pozemních sil, to stále visí ve vzduchu a bude to záviset hodně na politice. Ale nad vší pochybnost jde zatím o velmi malou vzdušnou kampaň, až překvapivě malou, především ve smyslu bombardovacích náletů - ty nepochybně ještě zesílí. A to je přesně zájmem vojenského průmyslu a pochopitelně i jeho zastánců v kongresu."

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Expert se rovněž nedomnívá, že by zvýšené výdaje na vojenské účely měly zásadní přínos pro americkou ekonomiku. "Je tam priorita pro vojenský průmysl. Je velmi těžké říct to samé o zbytku ekonomiky. Celá myšlenka vedlejšího ekonomického přínosu z vojenských výdajů je směsná již po celá desetiletí."

Eurofighter je špatný, ale F-35 ještě horší

Německé letectvo objevilo vážné výrobní defekty na trupu Eurofighterů. Multifunkční bojový letoun podle něj není připraven na ostré bojové nasazení. Německé ministerstvo obrany tak nařídilo omezit roční kvótu letových hodin pro tento typ stroje. Údajně hrozí vážné poškození konstrukce letounu.

Designér legendárních stíhaček F-15 a F-16 se v souvislosti s aktuálními problémy Eurofighteru domnívá, že tento stroj ve skutečnosti nikdy nebyl dobrým letadlem. "Je příliš velký a velmi drahý. Ano, přiznejme, že stavíme i mnohem dražší letouny. Je ale (Eurofighter) relativně špatně manévruje a pro své mise je příliš složitý, je náročný na údržbu a kvůli tomu je těžké s ním útočit několikrát za týden. Tím se však neliší od letadel, která se dnes staví, Spojené státy si se svým F-35 vedou ještě hůře."

Problémy se nevyhnuly ani údajně nejlepšímu bojovému letounu všech dob, americkému F-22 Raptor. "F-22 byl příkladem Potěmkinovy vesnice, pokud chcete. Nyní ho museli poslat do boje. Po dlouhá léta viditelně chyběl v ostrých akcích, až si toho lidé začali všímat. Objevilo se mnoho komentářů, proto pro něj konečně zorganizovali malou misi, takže ho mohli vyzkoušet a zaútočit na objekt, který se ukázal být prázdnou betonovou budovou. Pochybuju, že (F-22) uvidíme často v boji. Částečně je to kvůli jeho ceně 400 milionů dolarů za kus (zhruba 8 miliard korun), to pak stěží chcete riskovat nehodu, která se může stát v boji, a částečně je to kvůli tomu, že to letadlo je prostě moc složité. Doslova létá pouze dvakrát týdně. Nemůžete s ním provést mnoho útoků a nemůžete ho ani dostatečně odzkoušet," uzavírá Sprey.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Eurofighter Typhoon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy