Brasilia - Rosemere (31) je matkou tří albínských dětí. Už to je samo o sobě neobvyklé. Ještě neobvyklejší je ale fakt, že žena je černoška a vedle albínských dětí má ještě tři černošské.
Rosemere Fernanda de Andrade z Brazílie bylo osmnáct, když porodila své první dítě. Nejprve si myslela, že došlo k záměně, protože holčička, kterou držela v náručí, měla světlou pleť, blonďaté vlasy a modré oči. Přitom Rosemere i její exmanžel byli oba černí. Ale nebyl to omyl. Dcera Ruth se narodila s vzácnou formou genetické poruchy, tzv. albinismem. Tedy nemocí, kdy se člověk narodí bez pigmentu, napsal zpravodajský portál Mirror.
Rosemere pochází z vesnice v chudé části Brazílie. Když se vrátila z porodnice domů, lidé se nejdřív ptali, jestli není dítě nemocné. Potom se dokonce začalo říkat, že její manžel není otcem dítěte a že má dceru s někým jiným.
Poté, co se i její druhá dcera narodila s albinismem, jí doktoři vysvětlili, že ona i manžel musí nést geny pro albinismus. Každé dítě, které by spolu měli, by mělo šanci jedna ku čtyřem, že bude touto poruchou trpět.
Rosemery si dávno zvykla na zvídavé pohledy lidí, když jde s dětmi po ulici. "Jednou jsem šla s dětmi do obchodního centra a ochranka se jich ptala, kde mají maminku. To mě rozčílilo. Ale snažím se, aby se lidé dozvěděli víc o tom, co to albinismus je," vysvětluje Rosemere.
Nemá ale ani tak strach z pohledů lidí, jako spíš z toho, jaký vliv má albinismus na samotné děti – Ruth (14), Estefani (12), Kauan (9). Absence pigmentu totiž vede k množství zdravotních komplikací. Děti jsou tak citlivé na sluneční záření, že se musí každé dvě hodiny mazat krémem s ochranným faktorem 100 a hrát venku si můžou jenom v noci.
„Děsím se toho, že se u nich objeví rakovina kůže, protože nemají žádnou přirozenou ochranu před sluncem. Musím je nepřetržitě kontrolovat, jestli nejsou spálení a obávám se toho, jaké škody už na nich sluneční záření zanechalo," popisuje matka. Postupem času vysledovala, že nesmí nechávat děti na slunci po desáté dopoledne. Pokud musí odejít z domu, vždy se ujistí, že mají dlouhé rukávy, čepice a jsou natřeni spoustou ochranného krému.
Rosemery se bojí toho, že i její černošské děti by mohli mít potomky s podobnou poruchou. „Bílá vnoučata bych samozřejmě přijala, stejně jako jsem přijala své vlastní děti, ale byla bych klidnější, kdyby bylo možné udělat testy, které by tuto variantu vyloučily," říká žena.
Související
Život v izolaci a špatné hygieně. Itálie žije kauzou odebrání dětí rodičům
Další prázdniny začnou školákům ještě letos. Volno bude i v listopadu
děti , zajímavosti , černoši
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák