Agenti ve střehu, na USA se chystá podlý útok ze zámoří

Washington - Kybernetická válka dávno nepatří do sci-fi filmů, útoky přes počítače již zakusilo mnoho zemí. Pro USA je ale hrozba takového úderu enormní a téměř jistá. Následky by byly děsivé. Je o tom přesvědčen ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers. Podobně zaútočit podle něj nyní dokážou jen Čína a jedna či dvě další země.

Rogers neupřesnil, o jaké další země se jedná. Nedávno se ale v americkém tisku objevila zpráva, že výzvědné služby Spojených států pronikají v zahraničí hlavně do počítačových sítí v Číně, Rusku, Íránu a Severní Koreji.

Při vystoupení ve výboru pro tajné služby poslanecké sněmovny Kongresu USA Rogers uvedl, že protivníci USA provádějí elektronický sběr informací s cílem dokázat narušit kontrolní systémy, které se týkají například chemických zařízení či čističek vod v USA.

"To vše mě vede k přesvědčení, že se jedná jen o to kdy, nikoli zda, budeme svědky něčeho dramatického," řekl admirál, který je současně velitelem počítačových operací armády USA.

Poznamenal, že zatímco nějaký jaderný útok je možné včas zjistit a oplatit, tak zdroj počítačového útoku se může snadno ukrýt. Může přitom způsobit velké škody, i když není veden nějakým státem, ale kupříkladu nějakou zločineckou organizací či jen jedincem.

"Neomezená kybernetická kampaň by byla téměř určitě zaměřena především na důležitou celostátní infrastrukturu cílové země: energii, dopravu, finance, vodu, komunikace, pohotovostní služby a informační infrastrukturu samu. Pravděpodobně by překračovala hranice mezi státním a soukromým sektorem, a pokud by byla vysoce promyšlená a koordinovaná, měla by jak bezprostřední dopad, tak takové následky, které by se projevily až s určitým zpožděním. Neomezená kybernetická válka by ve svém konečném důsledku pravděpodobně vedla k významným ztrátám na životech i k výraznému zhoršení ekonomické a sociální situace," varují Timothy Shimeall, hlavní analytik Analytického střediska GERT na Garnegie Mellon University se sídlem v Pittsburghu; Phil Williams, profesor na University of Pittsburgh a Gasey Dunlevy, šéf Analytického střediska GERT. Jejich analýzu zveřejnilo Ministerstvo obrany ČR na webu army.cz s odvoláním na NATO review.

"Útoky typu odepření služeb by získaly nový význam, pokud by se v případě těchto služeb nejednalo pouze o přístup na internet, ale o systémy zajišťující podporu důležitých celostátních infrastruktur; systémy, které nepočítají s dlouhodobými výpadky. Vleklé ochromení v oblasti výroby a distribuce elektrické energie by například mělo výrazný dopad na zdravotnické a další pohotovostní služby, komunikační kapacity a řízení. Výpadek pohotovostních služeb ve velkých městech by měl za následek nejen úmrtí těch, kteří tyto služby potřebují, ale také ztrátu důvěry ve schopnost státu zajišťovat základní služby a ochranu. Jakmile by se ukázalo, že útok zasahuje i další infrastruktury jako komunikace, dopravu a zásobování vodou, hladina obav a ztráty důvěry by začala působit i na základní strukturu společnosti. Útoky na finanční infrastrukturu by narušily schopnost obchodní sféry normálně fungovat a vyvolaly by u veřejnosti pochyby o bezpečnosti soukromých financí, včetně penzijních účtů, investic a osobních úspor. Vojenské sítě, které všechny používají komerční komunikační kanály, by rovněž byly ochromeny, což by narušilo velení a řízení, logistiku, připravenost i operace. Při neomezeném kybernetickém boji mohou mít virtuální útoky následky, které jsou reálné, hluboké a dalekosáhlé," tvrdí výše uvedení experti a dodávají:

"Paradoxem je, že takové země jako Spojené státy a jejich spojenci v NATO, které mají kapacitu na to, aby vynikaly v kybernetické válce jakožto doplňku k vojenským operacím - a mohou dosáhnout informační převahy na bojišti -jsou zároveň také vůči neomezené kybernetické válce nejzranitelnější."

Oprava trhlin budovy

Opravy domů i historických budov se specializací na statiku. Poptejte nás nezávazně.
Reklama

Chytré hodinky ARMODD

Chytré hodinky z kolekce pro rok 2025. Vodotěsné a s GPS. Pořiďte si je za skvělou cenu!
Reklama

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) počítačoví piráti NSA (The National Security Agency)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy