Agenti ve střehu, na USA se chystá podlý útok ze zámoří

Washington - Kybernetická válka dávno nepatří do sci-fi filmů, útoky přes počítače již zakusilo mnoho zemí. Pro USA je ale hrozba takového úderu enormní a téměř jistá. Následky by byly děsivé. Je o tom přesvědčen ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Michael Rogers. Podobně zaútočit podle něj nyní dokážou jen Čína a jedna či dvě další země.

Rogers neupřesnil, o jaké další země se jedná. Nedávno se ale v americkém tisku objevila zpráva, že výzvědné služby Spojených států pronikají v zahraničí hlavně do počítačových sítí v Číně, Rusku, Íránu a Severní Koreji.

Při vystoupení ve výboru pro tajné služby poslanecké sněmovny Kongresu USA Rogers uvedl, že protivníci USA provádějí elektronický sběr informací s cílem dokázat narušit kontrolní systémy, které se týkají například chemických zařízení či čističek vod v USA.

"To vše mě vede k přesvědčení, že se jedná jen o to kdy, nikoli zda, budeme svědky něčeho dramatického," řekl admirál, který je současně velitelem počítačových operací armády USA.

Poznamenal, že zatímco nějaký jaderný útok je možné včas zjistit a oplatit, tak zdroj počítačového útoku se může snadno ukrýt. Může přitom způsobit velké škody, i když není veden nějakým státem, ale kupříkladu nějakou zločineckou organizací či jen jedincem.

"Neomezená kybernetická kampaň by byla téměř určitě zaměřena především na důležitou celostátní infrastrukturu cílové země: energii, dopravu, finance, vodu, komunikace, pohotovostní služby a informační infrastrukturu samu. Pravděpodobně by překračovala hranice mezi státním a soukromým sektorem, a pokud by byla vysoce promyšlená a koordinovaná, měla by jak bezprostřední dopad, tak takové následky, které by se projevily až s určitým zpožděním. Neomezená kybernetická válka by ve svém konečném důsledku pravděpodobně vedla k významným ztrátám na životech i k výraznému zhoršení ekonomické a sociální situace," varují Timothy Shimeall, hlavní analytik Analytického střediska GERT na Garnegie Mellon University se sídlem v Pittsburghu; Phil Williams, profesor na University of Pittsburgh a Gasey Dunlevy, šéf Analytického střediska GERT. Jejich analýzu zveřejnilo Ministerstvo obrany ČR na webu army.cz s odvoláním na NATO review.

"Útoky typu odepření služeb by získaly nový význam, pokud by se v případě těchto služeb nejednalo pouze o přístup na internet, ale o systémy zajišťující podporu důležitých celostátních infrastruktur; systémy, které nepočítají s dlouhodobými výpadky. Vleklé ochromení v oblasti výroby a distribuce elektrické energie by například mělo výrazný dopad na zdravotnické a další pohotovostní služby, komunikační kapacity a řízení. Výpadek pohotovostních služeb ve velkých městech by měl za následek nejen úmrtí těch, kteří tyto služby potřebují, ale také ztrátu důvěry ve schopnost státu zajišťovat základní služby a ochranu. Jakmile by se ukázalo, že útok zasahuje i další infrastruktury jako komunikace, dopravu a zásobování vodou, hladina obav a ztráty důvěry by začala působit i na základní strukturu společnosti. Útoky na finanční infrastrukturu by narušily schopnost obchodní sféry normálně fungovat a vyvolaly by u veřejnosti pochyby o bezpečnosti soukromých financí, včetně penzijních účtů, investic a osobních úspor. Vojenské sítě, které všechny používají komerční komunikační kanály, by rovněž byly ochromeny, což by narušilo velení a řízení, logistiku, připravenost i operace. Při neomezeném kybernetickém boji mohou mít virtuální útoky následky, které jsou reálné, hluboké a dalekosáhlé," tvrdí výše uvedení experti a dodávají:

"Paradoxem je, že takové země jako Spojené státy a jejich spojenci v NATO, které mají kapacitu na to, aby vynikaly v kybernetické válce jakožto doplňku k vojenským operacím - a mohou dosáhnout informační převahy na bojišti -jsou zároveň také vůči neomezené kybernetické válce nejzranitelnější."

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) počítačoví piráti NSA (The National Security Agency)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy