V Dominikánské republice byl zadržen stíhaný Čech

Santo Domingo - Policie v Dominikánské republice zadržela na základě zatykače Interpolu pětapadesátiletého Čecha Jiřího Exnera, stíhaného v České republice za zpronevěru. Oznámil to dnes dominikánský list Diario Libre s odvoláním na mluvčího kriminální policie v Santo Domingu.

Exner, který pochází z Českobudějovicka, má být podle dominikánských úřadů odeslán do České republiky ještě dnes. Zadržen byl v pobřežním městě Juan Dolio v provincii San Pedro de Macorís na jihozápadě Dominikánské republiky. Za spáchané činy mu podle dominikánských úřadů v Česku hrozí trest až osmiletého vězení.

Podle databáze české policie bylo pátrání po Exnerovi vyhlášeno v červenci 2012. Mezinárodní příkaz k zadržení byl podle dominikánské policie vydán loni v červenci. V databázi hledaných osob Interpolu Exnerovo dnes kolem poledne jméno nefigurovalo, v seznam osob hledaných českou policií ano.

V Dominikánské republice bylo v posledních letech zadrženo již několik policií hledaných Čechů. Například v červenci 2012 byl odtamtud do ČR vydán František Hajn, který byl krátce předtím v nepřítomnosti v Praze odsouzen k 10 letům vězení za loupež 154 milionů korun z vozu agentury Group 4 Securitas v Praze 6 v září 2002. V novém procesu byl Hajn zproštěn viny pro nedostatek důkazů a poté zažádal o odškodnění dva miliony korun.

V říjnu 2012 zadržela policie v Dominikánské republice sedm dalších Čechů, hledaných zejména kvůli podvodům a praní špinavých peněz. Objevena tam tehdy byla celkem dvacítka českých podezřelých z trestné činnosti, zadržení některých ale tehdy překazil hurikán Sandy, kvůli němuž se policie včas nedostala do některých zaplavených oblastí. Češi si tam prý tehdy také vytvořili komunitu a pomáhali si vytvářet falešné identity.

Před rokem byl z Dominikánské republiky do ČR dovezen Petr Masopust, po němž bylo vyhlášeno pátrání téměř čtyři roky kvůli obvinění z podvodu. Policisté jej přivezli na základě nového zákona o mezinárodní justiční spolupráci, který od loňského 1. ledna umožňuje, aby hledanou osobu ze zahraničí zpět do ČR dopravila eskorta předávajícího státu.

Související

Orlando Jorge Mera

Ministra životního prostředí Dominikánské republiky Meru zastřelili v úřadě

V Dominikánské republice byl dnes zastřelen tamní ministr životního prostředí a přírodních zdrojů. S odvoláním na prezidentský úřad o tom informovaly agentury AP a Reuters. Orlando Jorge Mera byl zabit přímo ve svém úřadě, uvedla AP. Policie zadržela podezřelého ze střelby, úřady jej identifikovaly jako Miguela Cruze. Jeho motiv zatím není znám, podle prezidentské kanceláře byl dávným přítelem ministra.

Více souvisejících

Dominikánská republika češi Interpol

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy