Washington - Americký průzkum ukázal, že zatímco většina Evropanů podporuje zákaz nošení závojů, které zahalují celé tělo, na veřejnosti, Američané jsou ve většině proti. Francouzská dolní komora parlamentu bude o zákazu hlasovat za čtyři dny, informuje v pátek server France24.
Osm z deseti dotázaných Francouzů se vyslovilo pro zákaz nošení burek či nikábů na veřejnosti včetně škol, nemocnic a úřadů. Proti se postavilo jen 17 procent francouzských respondentů.Zákaz by ve své zemi podpořilo také 71 procent dotázaných Němců, 62 procent respondentů z Británie a 59 procent účastníků průzkumu ve Španělsku.Ve Spojených státech je situace právě opačná - dvě třetiny Američanů se zákazem nesouhlasí.Názory na zákaz nošení burek a nikábů se nelišily podle pohlaví v žádné z pěti zemí, kde byl průzkum proveden. Pew Research Center's Global Attitude Project se sídlem ve Washingtonu se během tří týdnů v dubnu a květnu dotázalo 1002 Američanů, 750 Němců, stejného počtu Francouzů a Britů a 755 Španělů.Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, bude o zákazu burek a nikábů hlasovat 13. července, den před největší státním svátkem Dobytí Bastily. V září by se pak k návrhu zákona měl vyjádřit Senát.Podle zákona by ženě, která se na veřejnosti objeví v závoji zahalujícím celé tělo a nechávajícím pouze průzor pro oči, mohla být uložena pokuta 150 euro (3817 korun). Muži, kteří by své ženy, dcery nebo sestry nutili nikáb či burku nosit, by zaplatili až 30 tisíc euro (přes 763 tisíc korun) a strávili rok ve vězení.Zákaz ovlivní podle francouzského ministerstva vnitra jen malou část muslimských žen ve Francii. Podle odhadů nosí závoje zahalující celé tělo jen 1900 žen.Podobné zákony schvalují parlamenty v Belgii a Španělsku. Situace ve Francii je však obzvláště citlivá, protože je zde nejpočetnější muslimská menšina v Evropě.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
před 1 hodinou
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
před 2 hodinami
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
před 2 hodinami
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
před 3 hodinami
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
před 4 hodinami
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
před 5 hodinami
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
před 6 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
Německý kancléř Friedrich Merz prohlásil, že Spojené státy jsou vedením Íránu ponižovány. Podle jeho názoru je administrativa prezidenta Donalda Trumpa u vyjednávacího stolu překonávána teheránskou diplomacií. Merz kriticky zhodnotil vývoj stagnujících rozhovorů, což podle všeho prohloubí napětí mezi USA a jejich spojenci v NATO.
Zdroj: Libor Novák