Kdo dusí ekonomiku? Profesor Švejnar přišel s nemilým překvapením

"Poté, co jsem v roce 1970 utekl z komunistického Československa, zapsal jsem se na Cornell University. V kurzu úvod do sociologie mi tam tvrdili, že je nemožné stát se miliardářem - myslelo se, že americký sen, přinejmenším na samotném vrcholu příjmové škály, již prakticky není možný. Několik posledních desetiletí nepochybně ukázalo, že tato teze byla chybná," uvádí Jan Švejnar v komentáři pro britský server The Guardian. Profesor ekonomie z prestižní Columbia University vysvětlil, jaký hospodářský efekt má globální kumulace ohromného bohatství ve velmi omezeném okruhu lidí.

Miliardáři dusí růst

"Tento posun má důležitý dopad na příjmovou a majetkovou nerovnost nejen v USA, ale také v mnoha zemích po celém světě. Ve skutečnosti nejbohatší 1% lidí bude brzy vlastnit více než polovinu světového bohatství. A tento podíl stoupá. Tento zarážející fakt činí mnohem důležitějším otázku, co z toho plyne pro nás ostatní. Vzhledem k úchvatné míře akumulace bohatství těch nahoře, se lepší chápání ekonomické role miliardářů stalo veřejně politickým tématem nejvyšší důležitosti," konstatuje profesor.      

"Abychom lépe pochopili tyto důsledky, vyžaduje to jednoznačně víc, než se jen podívat na jeden rok po druhým a zvyšující se koncentraci bohatství. Klíčová otázka zní: Je větší přítomnost miliardářů v zemi pozitivní, jak mohou někteří argumentovat? Nebo existují důkazy, že je negativní? Ponechme stranou morální otázky - akcelerují či zpomalují miliardáři hospodářský růst země?" ptá se Švejnar.   

"V závislosti na odpovědi na tyto otázky mohou i ti, kdo obecně tíhnou v médiích a politice k propagaci majetku miliardářů, přehodnotit své stanovisko. Koneckonců, pokud by se ukázalo, že mít více miliardářů neprosívá růstu HDP, politika navrhující omezení koncentrace příjmů se posune od morálního argumentu k otázce ekonomického růstu a prosperity," vysvětluje ekonom.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

"Tímto souborem otázek jsem se zabýval spolu s mým kolegou Sutirtha Bagchim z Villanova University. Na údaje o miliardářích zveřejněných v časopise Forbes jsme aplikovali ekonomické nástroje a dospěli jsme ke zjištění, které některé přivede do rozpaků a jiné potěší: Větší přítomnost miliardářů v zemi ve skutečnosti zpomaluje její hospodářský růst," deklaruje Švejnar.

"Při prověření dalších relevantních faktorů, jako jsou například úroveň příjmů a vzdělanost v zemi, jsme ukázali, že hospodářství států by mohlo růst rychleji, pokud by nejbohatší kontrolovali méně peněz. To naznačuje, že ekonomiky by byly efektivnější, pokud by více peněz měli jiní lidé než ti na vrcholu pyramidy příjmů a bohatství," shrnuje profesor.

Podstata nerovnosti  

"Dalším klíčovým faktorem, který je třeba zvážit, jsou zdroje a podstata nerovnosti. Například Indonésie a Spojené království vykazují stejnou hodnotu nejčastěji užívaného ukazatele příjmové nerovnosti (tzv. Giniho koeficientu). Tyto dvě země se však markantně odlišují v roli, kterou hrají politické konexe při dosahování ekonomického úspěchu a v důsledku i distribuci příjmů a bohatství," uvádí bývalý kandidát na českého prezidenta.

"Obecně řečeno, existují dva typy miliardářů - ti, kteří by to nedokázali bez politických konexí (jinými slovy kamarádíčci politiků) a ti, kdo se stali miliardáři kvůli své vynalézavosti, schopnosti inovovat a ochotě podstoupit rizika (jinými slovy nenapojení na politiku). Tyto dva typy miliardářů mohou mít velmi odlišný efekt na hospodářský výkon zemí. Zatímco miliardáře napojené na politiku lze nalézt v mnoha státech, jejich počty jsou disproporční v mnoha postkomunistických zemích, včetně Ruska - kde se mnoho z nich vynořilo jako političtí kumpáni Borise Jelcina - a Číny," píše ekonom.    

"Pokud rozdělíme světové miliardáře do dvou kategorií, musíme nepochybně věnovat zvláštní pozornost tomu, abychom do kategorie politicky propojených miliardářů zařadili pouze ty nejkřiklavější případy, jako jsou na Jelcina napojení oligarchové či na Suharta napojení zbohatlíci. Ti jako Bill Gates a Warren Buffet nepochybně také mají mimořádný politický vliv kvůli svému bohatství, ale jejich politické styky zdrojem tohoto bohatství nejsou," dodává profesor.  

"Zjistili jsme, že bohatství miliardářů, které vzniklo z politických konexí, má velmi negativní efekt na růst. Naproti tomu efekt bohatství politicky nenapojených miliardářů na celkové hospodářství se blíží nule. To znamená, že miliardáři-kamarádíčci omezují hospodářský růst, zatímco jiní miliardáři tak v průměru nečiní. Proč jsou tedy tato zjištění pro nás ostatní důležitá? Naznačují, že veřejná politika distribuce příjmů a bohatství musí brát v potaz podstatu hromadění bohatství," shrnuje odborník.      

"To je také přímo spojené se zjištěními ekonomů jako Joseph Stiglitz a Thomas Piketty. Ti předpovídali, že žijeme ve světě, kde bohatí budou bohatnout rychleji, což se potvrdilo, a že bychom měli zavést daňovou politiku, které zabrání tomu, aby se chudí stávali ještě chudšími. Důsledky pro země jako jsou Spojené státy a další, kde politické kamarádství hraje zanedbatelnou roli v zisku bohatství, nejsou o nic méně závažné," tvrdí Švejnar.

"Speciálně Američané se učí smýšlet tak, že miliardáři mají pozitivní vliv na hospodářství. Proč? Protože jde o výjimečné lidi, kteří prokázali, že dokážou dosáhnout velkých věcí. Klíčové zjištění, že v průměru mají zanedbatelný efekt na vyhlídky růstu, přestože nejsou politicky napojení, znamená velmi negativní překvapení pro obhájce miliardářské třídy," uzavírá profesor. 

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jan Švejnar krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy