"Poté, co jsem v roce 1970 utekl z komunistického Československa, zapsal jsem se na Cornell University. V kurzu úvod do sociologie mi tam tvrdili, že je nemožné stát se miliardářem - myslelo se, že americký sen, přinejmenším na samotném vrcholu příjmové škály, již prakticky není možný. Několik posledních desetiletí nepochybně ukázalo, že tato teze byla chybná," uvádí Jan Švejnar v komentáři pro britský server The Guardian. Profesor ekonomie z prestižní Columbia University vysvětlil, jaký hospodářský efekt má globální kumulace ohromného bohatství ve velmi omezeném okruhu lidí.
Miliardáři dusí růst
"Tento posun má důležitý dopad na příjmovou a majetkovou nerovnost nejen v USA, ale také v mnoha zemích po celém světě. Ve skutečnosti nejbohatší 1% lidí bude brzy vlastnit více než polovinu světového bohatství. A tento podíl stoupá. Tento zarážející fakt činí mnohem důležitějším otázku, co z toho plyne pro nás ostatní. Vzhledem k úchvatné míře akumulace bohatství těch nahoře, se lepší chápání ekonomické role miliardářů stalo veřejně politickým tématem nejvyšší důležitosti," konstatuje profesor.
"Abychom lépe pochopili tyto důsledky, vyžaduje to jednoznačně víc, než se jen podívat na jeden rok po druhým a zvyšující se koncentraci bohatství. Klíčová otázka zní: Je větší přítomnost miliardářů v zemi pozitivní, jak mohou někteří argumentovat? Nebo existují důkazy, že je negativní? Ponechme stranou morální otázky - akcelerují či zpomalují miliardáři hospodářský růst země?" ptá se Švejnar.
"V závislosti na odpovědi na tyto otázky mohou i ti, kdo obecně tíhnou v médiích a politice k propagaci majetku miliardářů, přehodnotit své stanovisko. Koneckonců, pokud by se ukázalo, že mít více miliardářů neprosívá růstu HDP, politika navrhující omezení koncentrace příjmů se posune od morálního argumentu k otázce ekonomického růstu a prosperity," vysvětluje ekonom.
"Tímto souborem otázek jsem se zabýval spolu s mým kolegou Sutirtha Bagchim z Villanova University. Na údaje o miliardářích zveřejněných v časopise Forbes jsme aplikovali ekonomické nástroje a dospěli jsme ke zjištění, které některé přivede do rozpaků a jiné potěší: Větší přítomnost miliardářů v zemi ve skutečnosti zpomaluje její hospodářský růst," deklaruje Švejnar.
"Při prověření dalších relevantních faktorů, jako jsou například úroveň příjmů a vzdělanost v zemi, jsme ukázali, že hospodářství států by mohlo růst rychleji, pokud by nejbohatší kontrolovali méně peněz. To naznačuje, že ekonomiky by byly efektivnější, pokud by více peněz měli jiní lidé než ti na vrcholu pyramidy příjmů a bohatství," shrnuje profesor.
Podstata nerovnosti
"Dalším klíčovým faktorem, který je třeba zvážit, jsou zdroje a podstata nerovnosti. Například Indonésie a Spojené království vykazují stejnou hodnotu nejčastěji užívaného ukazatele příjmové nerovnosti (tzv. Giniho koeficientu). Tyto dvě země se však markantně odlišují v roli, kterou hrají politické konexe při dosahování ekonomického úspěchu a v důsledku i distribuci příjmů a bohatství," uvádí bývalý kandidát na českého prezidenta.
"Obecně řečeno, existují dva typy miliardářů - ti, kteří by to nedokázali bez politických konexí (jinými slovy kamarádíčci politiků) a ti, kdo se stali miliardáři kvůli své vynalézavosti, schopnosti inovovat a ochotě podstoupit rizika (jinými slovy nenapojení na politiku). Tyto dva typy miliardářů mohou mít velmi odlišný efekt na hospodářský výkon zemí. Zatímco miliardáře napojené na politiku lze nalézt v mnoha státech, jejich počty jsou disproporční v mnoha postkomunistických zemích, včetně Ruska - kde se mnoho z nich vynořilo jako političtí kumpáni Borise Jelcina - a Číny," píše ekonom.
"Pokud rozdělíme světové miliardáře do dvou kategorií, musíme nepochybně věnovat zvláštní pozornost tomu, abychom do kategorie politicky propojených miliardářů zařadili pouze ty nejkřiklavější případy, jako jsou na Jelcina napojení oligarchové či na Suharta napojení zbohatlíci. Ti jako Bill Gates a Warren Buffet nepochybně také mají mimořádný politický vliv kvůli svému bohatství, ale jejich politické styky zdrojem tohoto bohatství nejsou," dodává profesor.
"Zjistili jsme, že bohatství miliardářů, které vzniklo z politických konexí, má velmi negativní efekt na růst. Naproti tomu efekt bohatství politicky nenapojených miliardářů na celkové hospodářství se blíží nule. To znamená, že miliardáři-kamarádíčci omezují hospodářský růst, zatímco jiní miliardáři tak v průměru nečiní. Proč jsou tedy tato zjištění pro nás ostatní důležitá? Naznačují, že veřejná politika distribuce příjmů a bohatství musí brát v potaz podstatu hromadění bohatství," shrnuje odborník.
"To je také přímo spojené se zjištěními ekonomů jako Joseph Stiglitz a Thomas Piketty. Ti předpovídali, že žijeme ve světě, kde bohatí budou bohatnout rychleji, což se potvrdilo, a že bychom měli zavést daňovou politiku, které zabrání tomu, aby se chudí stávali ještě chudšími. Důsledky pro země jako jsou Spojené státy a další, kde politické kamarádství hraje zanedbatelnou roli v zisku bohatství, nejsou o nic méně závažné," tvrdí Švejnar.
"Speciálně Američané se učí smýšlet tak, že miliardáři mají pozitivní vliv na hospodářství. Proč? Protože jde o výjimečné lidi, kteří prokázali, že dokážou dosáhnout velkých věcí. Klíčové zjištění, že v průměru mají zanedbatelný efekt na vyhlídky růstu, přestože nejsou politicky napojení, znamená velmi negativní překvapení pro obhájce miliardářské třídy," uzavírá profesor.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
USA (Spojené státy americké) , Jan Švejnar , krize
Aktuálně se děje
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
16. listopadu 2024 22:18
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.
Zdroj: Libor Novák