Indiáni vyrazili do ulic. Co se jim nelíbí?

Washington - Před vládní budovou ve Washingtonu protestují původní obyvatelé Ameriky proti znesvěcováníí půdy. Bojují za to, aby se na půdě nestavělo a posvátné místo tak zůstalo zachováno.

Členové původního indiánského kmene San Carlos odjeli do Washingtonu DC, aby zde vyjádřili své rozhořčení nad způsobem, jakým se vláda chová k jejich posvátné půdě.

Lidé se podle serveru True Activist shromáždili před vládní budovou aby protestovali proti plánované výstavbě měděných dolů. Ty mají vzniknout na jejich posvátné půdě v Arizoně.

Celý projekt výstavby v hodnotě 6 miliard dolarů by zcela zničil posvátné místo, na které mají indiánští obyvatelé zákonné právo.

Oak Flat nedaleko města Superior v Arizoně, o který se jedná, byl už prodán několika australským společnostem specializujícím se na těžbu, včetně Rio Tinto Plc.

V prosinci minulého roku prezident Obama prodal i přes protesty původního obyvatelstva a enviromentálních aktivistů 2400 akrů půdy.

Místo má velmi smutnou a pohnutou historii. V 70. letech 19. století zde z útesů skočilo několik Apačů, aby se vyhnuli upadnutí do zajetí postupující americké armády.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Slunce

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy