Válka v první den vlády nového prezidenta USA? Republikán prozradil toto

"(Americký) prezident George W. Bush opustil úřad v lednu 2009 s jednou z nejnižší míry podpory veřejnosti, která kdy byla zaznamenána. Za nic mu nespílali více než za zahraniční politiku. Globální vůdčí role USA za jeho vlády výrazně utrpěla a voliči, vědomi si poškození americké pověsti a enormního nárůstu státního dluhu, předali Bílý dům demokratům," začíná svůj komentář pro server Reuters vysloužilý plukovník americké armády Lawrence Wilkerson. Dlouholetý člen republikánské strany a ředitel organizačního týmu někdejšího ministra zahraničí USA Colina Powella v něm zkritizoval zahraničněpolitickou strategii stávajících republikánských uchazečů o křeslo amerického prezidenta.

Válka v den nástupu nového prezidenta

"Proč tedy tolik kandidátů na republikánskou prezidentskou nominaci pro volby v roce 2016 oživuje přesně ten samý přístup k mezinárodním záležitostem, jaký existoval za Bushovy éry?" ptá se Wilkerson.

"Nejlepším příkladem toho je nedávno uzavřená dohoda o íránském jaderném programu. Smlouva blokuje veškeré cesty k tomu, aby Írán získal (atomovou) bombu, zakládá bezprecedentní ověřovací procedury, výrazně eliminuje íránský obohacený uran a ostře oklešťuje další jaderný výzkum Teheránu," připomíná plukovník.

"Za Bushovy administrativy existovala jasná preference jednostranných akcí - mezinárodní spolupráce byla bagatelizována. Bílý dům podnikl největší zahraničněpolitický hazard nového století - invazi do Iráku - téměř sám," dodává republikán.  

"Proti tomu prezident Barack Obama zvolil diplomatická jednání s Íránem, aby svět ujistil, že podobné jednostranné akce skončily. Jeho administrativa pomalu a pečlivě vystavěla režim sankcí, který dal dohromady kombinovanou sílu největších světových ekonomik a desítek dalších zemí. Šlo o pomalejší, více metodický přístup," konstatuje někdejší Powellův asistent.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ačkoliv nyní většina souhlasí, že právě paralyzující sankce přivedly Írán k jednacímu stolu, mnozí mají tendenci přehlížet fakt, že to bylo diplomatické úsilí - nikoliv jednostranná akce - co sankce umožnilo a vyústilo dohodu. Neměli bychom zapomínat ani na to, že mnoho současných odpůrců dohody ostře vystupovalo proti diplomatickému úsilí vytvořit tento mezinárodní konsensus," uvádí Wilkerson.    

"Přední republikánští kandidáti se nyní navzájem předhánějí v tom, kdo by opustil spojence USA jako první. Guvernér státu Wisconsin Scott Walker tvrdí, že vojenská akce může být na pořadu prvního dne jeho prezidentství. Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush naznačuje, že může přijít o něco později. Je jen málo signálů, že si někdo z nich uvědomuje kritickou důležitost toho, aby Washington vedl mezinárodní úsilí," lamentuje vysloužilý důstojník.   

Z USA se stane vyvrhel

"Pokud mají spojenci USA pro tyto kandidáty tak malou důležitost, pak se zdá, že mezinárodní instituce jako Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAAE) OSN budou v ještě menší úctě. Při odmítání dohody s Íránem, navzdory jejím bezprecedentním ověřovacím a donucovacím opatřením, mnoho kandidátů vyjádřilo své pobouření nad skutečností, že IAAE má být odpovědná za detailní inspekce. Vhledem k tomu, že dohoda byla úspěšně vyjednána všemi stálými členy Rady bezpečnosti OSN, dá se očekávat, že klíčové vynucování dohody bude prováděno právě IAAE," vysvětluje Wilkerson.   

"To vše nám připomíná, jak George W. Bush odmítal existující mezinárodní instituce. Například, když šéf inspektorů OSN v Iráku Hans Blix počátkem roku 2003 hlásil, že má pochybnosti o přítomnosti zbraní hromadného ničení v zemi a že každopádně několik dalších měsíců inspekcí by záležitost uzavřelo, Bush na jeho rady nedbal a Irák napadl. Nyní všichni víme, že v Iráku žádné zbraně hromadného ničení nebyly," konstatuje komentář.   

"V ostrém kontrastu s touto zahraničněpolitickou katastrofou má dohoda s Íránem jednoznačnou podporu Rady bezpečnosti a stejně tak ji podporují hlavní hospodářské velmoci, včetně Německa, Indie a Japonska. Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu, zahrnující Saudskou Arábii, Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar a Spojené arabské emiráty, se tento týden přidala k Egyptu a dohodu plně podpořila," poukazuje republikán.

"Význam této globální podpory je nevyčíslitelný. Násobí její sílu v enormních důsledcích. Proti tomu, pokud by byla dohoda vypovězena a Spojené státy by se posunuly směrem k válce s Íránem, Washington by měl očekávat, že v této válce bude bojovat sám. I za situace, že by Amerika nebombardovala či nenapadla Írán, byla by stále za vyvrhele, protože ostatní země by ve vztazích (s Íránem) pokračovaly bez Washingtonu - což by znovu snížilo statut Spojených států ve světě," míní Wilkerson.    

"Republikánskou stranu - jíž jsem členem - po desetiletí vnímali jako stranu moudrého a rozvážného národně-bezpečnostního vedení. Tato značka byla vážně poškozena Bushovou administrativou. Nyní se zdá, že pole republikánských prezidentských kandidátů usiluje o to, aby byla takto poškozena navždy," kritizuje závěrem muž, který proslul jako známý kritik války v Iráku.    

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 50 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy