Havana - Kuba u příležitosti nadcházející návštěvy papeže Františka propustí 3522 vězňů. Oznámil to oficiální kubánský list Granma. Amnestie se dotkne vězňů, kteří byli odsouzeni za méně závažné trestné činy, nikoli za vraždu nebo znásilnění ani za další těžké zločiny.
Na příkaz Státní rady, což je na Kubě nejvyšší výkonný orgán, tak svobodu dostanou například vězni nad 60 let a mladší 20 let, pokud si odpykávali svůj první trest. Přihlédnuto bude kromě závažnosti trestných činů rovněž k chování odsouzených během výkonu trestu nebo ke zdravotním důvodům, uvedla agentura AFP
Je to potřetí, co kubánské orgány vyhlásily v souvislosti s návštěvou nejvyššího představitele katolické církve amnestii. V roce 2012 propustily asi 3000 vězňů před cestou Benedikta XVI. do Havany a v roce 1998 dala vláda svobodu 300 vězňům u příležitosti návštěvy Jana Pavla II.
Kuba od roku 2012 oficiálně nezveřejnila, kolik vězňů se na ostrově celkem nachází. V roce 2012 to bylo 57.000 vězňů.
V rámci obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy bylo též nedávno propuštěno 53 politických vězňů, takže oficiálně už žádní političtí vězni na Kubě neexistují. Podle významné nevládní organizace Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření (CCDHRN) jich je ale stále asi šedesát.
CCDHRN do své statistiky zahrnuje vedle nenásilných politických aktivistů i ozbrojené bojovníky proti kubánskému komunistickému režimu, únosce nebo špiony. Kubánská vláda proto tvrdí, že její odpůrci mylně považují za politické případy i odsouzené ozbrojené odpůrce režimu a běžné zločince.
Papež František bude na Kubě od 19. do 22. září. Spekuluje se, že má v plánu i schůzku s někdejším kubánským vůdcem Fidelem Castrem, pokud to Castrův zdravotní stav dovolí. Rozhodnutí tak zřejmě padne až na poslední chvíli.
František, jenž sehrál důležitou roli při sbližování mezi Spojenými státy a Kubou, pak odcestuje do USA, kde se sejde mimo jiné s prezidentem Barackem Obamou.
Související
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Aktuálně se děje
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
včera
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
včera
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
včera
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
včera
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
včera
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
včera
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
včera
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
9. června 2026 21:50
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
9. června 2026 20:40
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
V satelitním městě Balašicha nedaleko Moskvy došlo v úterý ráno k výbuchu osobního automobilu, při kterém zahynul řidič. Incident se odebral kolem půl šesté ráno, kdy v blízkosti obytného domu explodovalo jedoucí vozidlo značky BMW X3.
Zdroj: Libor Novák