New York - Spojené státy budou ochotny přivítat kroky, které Rusko podniká v Sýrii, pokud budou namířeny proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) a mezinárodní teroristické organizaci Al-Káida.
V OSN to dnes řekl šéf americké diplomacie John Kerry. Ministr obrany Ashton Carter řekl, že ruské letectvo, jak se zdá, zasáhlo v oblastech, kde jednotky IS pravděpodobně nejsou.
"Zdá se, že (útoky) byly v místech, kde podle všeho žádné síly IS nejsou," řekl šéf Pentagonu Carter. Kritizoval Moskvu, která vyhlásila boj Islámskému státu a zároveň podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Cartera tak hrozí, že se situace vyhrotí. Rusko "přilévá olej do ohně", prohlásil Carter. Dodal, že ruská armáda jednala neprofesionálně a že ruské bomby nejspíš zasáhly Asadovy nepřátele, nikoli islamisty.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest předtím řekl, že je příliš brzy na to říct, na jaké cíle Rusko v Sýrii míří.
Chálid Chúdža, šéf syrské opozice podporované Západem, "ruskou vojenskou agresi v Sýrii" odsoudil. Uvedl, že všech 36 obětí dnešních ruských náletů byli civilisté a nezahynul prý žádný islamistický bojovník. "Záměrem Ruska není bojovat proti ISIL (Islámskému státu), ale prodloužit život (syrského prezidenta) Bašára Asada," citovala šéfa syrské Národní koalice agentura Reuters.
Podle Chúdžy Rusko "užívá svou vojenskou sílu k podpoře války Asadova režimu proti civilistům". "Riskuje tak, že se rovněž bude podílet na válečných zločinech," dodal.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , Rusko , John Kerry
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 1 hodinou
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 2 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 3 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 3 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 4 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 6 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
V časných pondělních ranních hodinách se Bejrútem opět rozlehl zvuk explozí, který vyhnal tisíce lidí z jejich domovů. Pro jednačtyřicetiletého dělníka Abu Yehya a jeho dva syny to byl děsivě známý scénář – podobnou evakuaci zažili teprve před osmnácti měsíci. Poté, co několik hodin bloudili ulicemi, se dozvěděli, že hnutí Hizballáh zaútočilo na Izrael v odvetě za zabití íránského nejvyššího vůdce, a Libanon se tak oficiálně ocitl v dalším válečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák