New York - Do aukce jde unikátní fotka! Je na ní "zločinec" odpovědný za smrt 1500 lidí - ledovec, kvůli němuž se potopil Titanic. Jeho snímek pořídil den po neštěstí stevard z lodi proplouvající okolo. O ztroskotání parníku v tu chvíli ještě nevěděl.
Fotka ledovce, který zavinil katastrofický konec Titaniku a smrt 1500 cestujících, jde do aukce. Odhaduje se, že může být vydražena až za 400 tisíc korun. Téměř sto let přitom visela v zasedací místnosti právnické firmy.
Snímek má být vydražen spolu s dopisem, který autor fotky napsal a poslal společnosti White Star Line, jíž Titanic patřil. Den po tragédii, 15. dubna 1912 ledovec vyfotil německý stevard z parníku Prinz Adalbert a podle dopisu ještě posádka nevěděla o ztroskotání slavné lodi.
"Na jedné straně ledovce byla jasně vidět červená barva, kterou si zřejmě Titanic o ledovec odřel," stojí v dopisu. Titanic byl červeně natřený těsně nad hladinou, což potvrzuje domněnku proplouvajících námořníků. List je podepsán fotografem-stevardem M. Linoenewaldem a dalšími třemi členy posádky.
Téměř sto let visela fotka v zasedací místnosti právnické firmy Burlingham, Montgomery & Beecher, která společnost White Star Line zastupovala u Nejvyššího soudu. Teď firma zkrachovala a čtyři majitelé dali fotku i dopis do dražby. Aukce proběhne 24. října.
Související
Příběh, který dodnes fascinuje svět: Jak došlo k objevení vraku Titaniku?
Tragédie ponorky Titan byla nevyhnutelná, řekl bývalý zaměstnanec OceanGate
Titanic , aukce , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
před 1 hodinou
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
před 1 hodinou
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
před 2 hodinami
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
před 3 hodinami
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
před 4 hodinami
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
před 5 hodinami
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
před 6 hodinami
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
před 7 hodinami
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
před 7 hodinami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 8 hodinami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 9 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 10 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 11 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
Americký prezident Donald Trump přistál v Pekingu, kde ho čekalo velkolepé přivítání doprovázené červeným kobercem a vojenskými poctami. Letoun Air Force One dosedl na letišti v čínské metropoli přibližně v 19:50 místního času. Přímo u schodů letadla prezidenta pozdravil čínský viceprezident Chan Čeng společně s americkým velvyslancem v Číně Davidem Perduem. Slavnostní ceremonii na letišti dotvářel čínský velvyslanec Sie Feng, náměstek ministra zahraničí Ma Čao-sü, vojenská kapela a stovky čínských dětí a mládeže.
Zdroj: Libor Novák