Kdo může za 11. září 2001? Bushův poradce se dopálil a promluvil

"Donald Trump říká, že je směšné, když Jeb Bush tvrdí, že jeho bratr, prezident George W. Bush, nám zajistil bezpečí. Světové obchodní středisko spadlo během jeho vlády, prohlašuje Trump. (Bush) byl v té době prezidentem a jak víte, dá se říct, vina padá na něj," cituje slova jednoho z možných kandidátů na budoucího prezidenta USA Marc Thiessen někdejší speechwriter George W. Bushe. Ve svém komentáři pro server Washington Post se pokusil obhájit bezpečnostní politiku někdejšího republikánského vládce Bílého domu.

Absurdní téma pro levičáky

"Vinit Bushe za útoky z 11. září 2001 jsou absurdní levičácké řeči. Skutečností zůstává, že když se Bush ujal 20. ledna 2001 úřadu, plánování 11. září již probíhalo. Bush zdědil svět, kde teroristé získali bezpečné přístavy v teroristických státech a prakticky bez překážek prováděli ofenzivu. Za Bushova předchůdce zahájili sérii útoků proti Spojeným státům: první pokus zničit Světové obchodní centrum v roce 1993; vražda 19 amerických letců ve věžích Chobar v Saudské Arábii o tři roky později; bombový útok na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998 a útok na loď USS Cole v roce 2000, který přinesl smrt 17 americkým námořníkům," vyjmenovává Thiessen.    

"V žádném z těchto případů nepřišla razantní americká odpověď. V důsledku toho byla Al-Káida přesvědčená, že Spojené státy jsou měkké a pokud nás udeří dostatečně silně, můžeme být donuceni k ústupu a stáhneme se, jako jsme učinili v Bejrútu a Somálsku. Přepočítali se. Na rozdíl od svého předchůdce Bush neodpověděl palbou střel s plochou dráhou letu na prázdné stany a opuštěné překážkové dráhy. V rámci týdnů byly americké speciální síly v Afghánistánu a za méně než měsíc zničily režim Talibanu a vyhnaly Al-Káidu z jejího tamního útočiště. Po osvobození Afghánistánu Spojené státy a jejich koaliční partneři zajali či zabili stovky vůdců, organizátorů a vedoucích operačních velitelů Al-Káidy odpovědných za každodenní plánování celosvětových aktivit této teroristické skupiny, včetně mozku 11. září Chálida Šajcha Muhammada," deklaruje bývalý Bushův spolupracovník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.         

"K odhalení a překažení následujících útoků Bush zřídil v rámci Národní bezpečnostní agentury program sledování teroristické komunikace. Na ministerstvu financí vytvořil nové programy k odříznutí extremistů od moderního bankovnictví a finančních nástrojů, čímž jim ztížil získávání prostředků, přesouvání peněz, placení spolupracovníků, podplácení úředníků a financování nových útoků. Zřídil program CIA k zadržení a vyslýchání předních teroristických vůdců - toto úsilí zdvojnásobilo naše informace o Al-Káidě. Vytvořil Oddělení domácí bezpečnosti a nové ředitelství národních tajných služeb a přetvořil FBI a ministerstvo spravedlnosti k boji s terorismem," pokračuje Thiessen.

"Využívajíc tyto nové nástroje a doktrínu překazila Bushova administrativa sérii plánovaných útoků Al-Káidy na naší vlast, včetně spiknutí s cílem navést letadlo do nejvyšší budovy v Los Angeles v roce 2002, spiknutí s cílem narazit letadly do cílů na východním pobřeží v roce 2003 a spiknutí s cílem vyhodit do vzduchu několik dopravních letadel letících nad Atlantikem z Británie do severní Ameriky v roce 2006. (Bushova) administrativa rovněž zmařila sérii plánovaných útoků Al-Káidy na americké zájmy a spojence v zahraničí, včetně spiknutí s cílem vyhodit do vzduchu americký konzulát v pákistánském Karáčí; spiknutí s cílem unést dopravní letadla a navést je do Big Benu a čtvrti Canary Wharf v Londýně; a spiknutí s cílem vyhodit do vzduchu americké mariňáky v Camp Lamonier v Džibutsku za použití výbušninami napěchovanými tankery - pokud by se tento útok podařil, měřil by se s útokem na kasárna americké námořní pěchoty v Bejrútu v roce 1983, který zabil téměř 300 amerických a francouzských vojáků," připomíná komentář.

Al-Káida nepřestala sama od sebe

"Dotázán, zda si Bush zasluhuje kredit za zajištění bezpečnosti země po 11. září, Trump říká, že si není jistý, zda vůbec někdo může odpovědět na takovou otázku, protože to nevíme. Ano, víme. Co si Trump myslí? Že po 11. září Al-Káida jednoduše vzdala své pokusy útočit na Spojené státy? Samozřejmě že ne. Byla zastavena. Bush učinil mnoho chyb, především při svém vedení války v Iráku. Toto je však nezpochybnitelné: díky akcím, které podnikl, institucím, které vytvořil, a doktríně, kterou zformuloval v dalších 2688 dnech pod jeho dohledem nezaznamenaly Spojené státy další útok na svém území. To je úspěch, který jen málo lidí považovalo za možný, když hořely sutiny Světového obchodního střediska," míní Thiessen.        

"Ještě směšnější je Trumpovo tvrzení, že na rozdíl od Bushe by on 11. září zastavil, protože kvůli jeho imigrační politice by oni teroristé nebyli v zemi a protože dobrý vůdce by se ujistil, že (CIA a FBI) jednají společně a komunikují. Zdá se, že Trump nemá vůbec ponětí, že únosci letadel z 11. září již byli v zemi, když se Bush ujal úřadu a že většina z nich zde byla legálně na turistická víza. Vypadá to, že rovněž opomíjí skutečnost, že existovala právní zeď mezi zpravodajskou a vyšetřovací komunitou, která jim zabraňovala sdílet informace - tuto zeď zboural Bush, když podepsal Vlastenecký zákon," uvádí speechwriter někdejšího amerického prezidenta.       

"Podle posledních průzkumů více než 80% republikánských voličů souhlasí s tím, že Bush nám zajistil bezpečnost. Vinit Bushe za 11. září a odpírat mu kredit za akce, které podnikl, aby zastavil Al-Káidu v dalším útočení na nás, jsou věci, které by člověk očekával od demokratického prezidentského kandidáta - ne od někoho, kdo usiluje od republikánskou prezidentskou nominaci," uzavírá komentář.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 25 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 51 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy