Při léčbě schizofrenie se osvědčuje nový postup

Washington – Ve Spojených státech jsou zhruba dva miliony lidí, jimž byla diagnostikována schizofrenie. Léčba se většinou skládá z podávání velkého množství silných antipsychotik, které mají nesnesitelné vedlejší účinky. Objevila se však nová studie, která vyžaduje pouze malé množství léků a zatím má velmi dobré výsledky. Zprávu přinesl server The New York Times.

Podle této studie vykazují pacienti, jimž je podáváno pouze malé množství léčiv a u nichž se klade důraz na psychoterapii v rozhovorech tváří v tvář a podporu rodiny, mnohem větší pokroky během prvních dvou let, než pacienti, u nichž se aplikuje pouze léčba medikamenty.

Experti tvrdí, že výsledky studie by mohly vytvořit nové standardy v oblasti péče, která je podle mnoha lidí nedostačující. Studie uvádí, že pacienti, u kterých se projeví tzv. první psychotická příhoda (first episode psychosis) se k léčbě většinou dostanou až po roce a půl, přičemž platí, že čím dříve je pacient léčen, tím lépe si pak vede.

Antipsychotika, jež se využívají k léčbě schizofrenie, snáší někteří lidé velmi dobře, nicméně u většiny léčiva způsobují přibírání na váze, extrémní ospalost nebo emoční otupělost. Téměř tři čtvrtiny lidí přestane tyto léky brát během roku a půl, tvrdí studie.

V novém postupu je vedle malých dávek léků ještě balíček tří postupů. Prvním je pomoc s prací nebo školou, kdy specialisté pomáhají pacientovi vybírat ty předměty a pracovní příležitosti, které jsou pro daného člověka vzhledem k jeho symptomům nejlepší.

Druhým krokem je poradenství pro členy rodiny, během kterého se dozvědí, co přesně se pacientovi děje a jak se k němu chovat a žít s ním. Třetí složkou jsou již zmíněné rozhovory, jež pacientům pomáhají se sociální životem a zvládáním svých symptomů – například náladovosti, halucinací a přeludů.

Související

krimi

Muž objednával prudké jedy z USA, soud mu uložil šest let vězení

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil sedmadvacetiletému muži z Uherskohradišťska, který si podle obžaloby objednával z USA prudké jedy, šestileté vězení a zabezpečovací detenci. Za pokus o teroristický útok a nedovolené ozbrojování hrozilo duševně nemocnému muži až 15 let vězení.

Více souvisejících

schizofrenie léčba léky

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy