Washington - Rozsáhlý průzkum, který dnes zveřejnil list The Washington Post, ukázal, že manželé Clintonovi vybrali na podporu svých politických kariér nejméně miliardu dolarů. Tato enormní suma ale zdaleka není konečná, což je dáno tím, že Hillary Clintonová usiluje o post prezidentky USA.
Další asi dvě miliardy dolarů (50,8 miliardy Kč) Clintonovi získali od dárců do svého nadačního fondu na rozvojovou pomoc.
List The Washington Post začíná sledovat finanční dary na podporu Clintonových už od roku 1974, kdy se Bill Clinton neúspěšně pokusil kandidovat do Kongresu. Na svou první prezidentskou kampaň na počátku 90. let vybral celkem asi 171 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč), na druhou už 362 milionů (9,2 miliardy Kč).
Hillary získala od dárců celkem 90 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) na dvě kampaně, které jí vynesly křeslo v americkém Senátu. Dalších 255 milionů (6,5 miliardy Kč) vybrala Clintonová na kampaň před prezidentskými volbami v roce 2008. Tehdy ji porazil Barack Obama.
Do konce letošního září Hillary na svou současnou prezidentskou kandidaturu vybrala už kolem 110 milionů dolarů (2,8 miliardy Kč).
List The Washington Post hovoří o jedinečné síti dárců, kterou si Clintonovi za čtyři desítky let v politice vybudovali. Celkem odhaduje jejich počet na 336.000, jedná se prý o jedince, firmy, organizace i zahraniční vlády. K mecenášům Clintonových patří i slavná jména jako režisér Steven Spielberg nebo finančník George Soros.
Přinejmenším 69 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč) přišlo na účet Clintonových podle průzkumu přímo nebo nepřímo z Wall Street. Protivníci Clintonové už několikrát vyčetli, že zastává zájmy bankéřů a finančníků.
Související
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
Bill a Hillary Clintonovi budou vypovídat v Epsteinově kauze
Bill Clinton , Hillary Clintonová , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 1 hodinou
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 2 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou bezpečnostní dohodu, která představuje kolektivní obranný pakt ve stylu NATO. Podle podepsané smlouvy bude případný útok na některou z těchto tří zemí považován za útok na všechny členy aliance, což má posílit odstrašující sílu v regionu.
Zdroj: Libor Novák