Jaderný útok proti IS? Potenciální nový prezident USA přišel s kontroverzním návrhem

Washington – S blížícími se prezidentskými volbami se potenciální kandidáti předhánějí v silných - a často i kontroverzních – vyjádřeních, jejichž tématem je často problém terorismu a náboženského extremismu. Robert Parry, americký investigativní novinář a spisovatel, upozornil, že jeden z neostřejších výroků byl ovšem ponechán téměř bez povšimnutí.

Kontroverzní výroky

Jak Parry upozorňuje, asi nejprobíranější osobností amerických voleb je Donald Trump, americký podnikatel a magnát, který je potenciálním kandidátem Republikánské strany (GOP). Po mnoha kontroverzních výrocích na sebe nedávno upozornil požadavkem na úplný zákaz vstupu do země pro muslimy.

„Mainstreamoví politici i média označili jeho nápad za ‚bezprecedentní' u vrcholného kandidáta na prezidenta a připomněli, že pravděpodobně porušuje americkou ústavu, která respektuje svobodu vyznání a zaručuje ze zákona rovnou ochranu," píše Parry.

Trumpovo tvrzení je ale podle něj ještě mírné ve srovnání s výrokem Teda Cruze, jiného potenciálního republikánského kandidáta, který „má podle mnohých větší šance stát se oficiálním republikánským kandidátem než Trump."

Cruz totiž na setkání hnutí Tea Party naznačil, že by schvaloval jaderné útoky na pozice tzv. Islámského státu, teroristického hnutí, které se přihlásilo například k teroristickým útokům v centru Paříže z 13. listopadu.

Parry podotýká, že ačkoliv výrok zřejmě zamýšlel jako nadsázku, podobný výrok schvalující jaderné útoky by při volbách v jakémkoliv jiném volebním období pro daného kandidáta automaticky znamenal diskvalifikaci z prezidentských voleb.

Tvrdý boj o voliče

Strach a hněv je ale podle Parryho v současnosti pro pravicové voliče GOP klíčovým rozhodovacím faktorem, což si republikánští politici uvědomují a snaží se tohoto strachu využívat pro zlepšení svých volebních výsledků.

Mezi republikánskými kandidáty totiž nejsou radikální výroky proti muslimům nijak ojedinělé a nevycházejí jen z úst kontroverzního Donalda Trumpa či Teda Cruze.

Parry cituje například bývalého guvernéra Floridy Jeba Bushe, který prohlásil, že ani křesťanství, ani buddhismus nepředstavují pro západní civilizaci žádnou hrozbu a problém radikalismu se tak týká pouze islámu.

Jak Parry komentuje, Bush opomíná zmínit, že „křesťanství je centrem ‚západní civilizace' už od dob Římského impéria a ‚křesťanské' národy opakovaně drancovaly jiné národy po celé planetě včetně islámského světa v Asii a Africe."

Připomíná také, že výpady Západu proti muslimům nejsou jen věcí minulosti a zmiňuje rok 2003, kdy „prezident USA George W. Bush a britský premiér Tony Blair spustili ničím nevyprovokovanou invazi do Iráku, která zabila tisíce lidí a zničila velkou část irácké infrastruktury."

„Jinými slovy, Západ z pohledu mnoha obyvatel Blízkého východu pokračuje ve válce proti jejich civilizaci. Ale tato realita se nijak neodráží v současné politické a mediální debatě Spojených států; ani když významný republikánský kandidát zmíní svržení atomové bomby," dodává Parry.

Související

Ted Cruz

Senátor Cruz čelí kritice. Unikl před texaskými mrazy do Mexika

Zástupce amerického státu Texas v Senátu Ted Cruz čelí rostoucí vlně kritiky kvůli tomu, že s rodinou odletěl do mexického letoviska Cancún, zatímco se jeho stát potýká s extrémními mrazy, které ponechaly miliony Texasanů bez elektřiny a pitné vody. S odkazem na své zdroje o tom informovala americká média.
Ted Cruz

Trump bez důkazů zpochybňuje regulérnost voleb. Republikáni ho kritizují i hájí

Ostrou kritiku od některých republikánských politiků si dnes vysloužil prezident Donald Trump za výroky, jimiž zpochybnil regulérnost voleb. Řekl mimo jiné, že demokraté se mu snaží vítězství ukrást. Bývalý republikánský kandidát na prezidenta Rick Santorum označil Trumpova slova za nezodpovědná, nepřijatelná jsou také podle guvernéra státu Maryland Larryho Hogana. Na Trumpovu obranu se naopak postavili senátoři Lindsey Graham či Ted Cruz.

Více souvisejících

Ted Cruz (kandidát na prezidenta USA) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy