Washington - V branném výboru Senátu amerického Kongresu včera promluvil vrchní velitel vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove. Mimo jiné řekl, že dvě dekády snahy USA učinit z Ruska partnera nepřinesly výsledek.
Rusko si zvolilo cestu nepřátelství a stalo se dlouhodobou existenční hrozbou pro Spojené státy a jejich evropské spojence a partnery, konstatoval Breedlove. Příkladem je pokračující konflikt na Ukrajině a napětí v Gruzii nebo Moldavsku, jejichž územní celistvost Moskva ohrožuje.
Minské mírové dohody sice přinesly ukrajinskému Donbasu relativní klid, v poslední době ale násilností výrazně přibývá, upozornil americký generál.
Spojené státy potřebují v Evropě nové síly, pokračoval Breedlove. Od doby studené války se počet amerických vojáků na kontinentu snížil z půlmilionového maxima na dnešních 62.000.
V rozpočtu pro příští finanční rok, který začíná 1. října, Breedlove žádá výrazné zvýšení výdajů. Podle agentury Reuters Pentagon zvýšil čtyřnásobně své původní požadavky a požaduje pro evropské síly USA 3,4 miliardy dolarů.
Rusko si počíná výrazně agresivněji v oblasti Arktidy a militarizuje tam oblasti, které ovládá. V prostoru mezi Británií, Islandem a Grónskem testuje nové výkonné ponorky.
Související
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
NATO , USA (Spojené státy americké) , Rusko
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 44 minutami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 1 hodinou
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 2 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 2 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 3 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
před 4 hodinami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 5 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
Americká delegace demonstrativně opustila zasedání Rady bezpečnosti OSN na protest proti ostré kritice ze strany Francie. Paříž totiž v předchozích dnech přirovnala hlasování Washingtonu v otázkách lidských práv k postojům autoritářských režimů. K opuštění sálu došlo přímo během projevu francouzského velvyslance Jérôma Bonnafonta na mimořádném jednání věnovaném válce na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák