Rusko je horší než Islámský stát, varuje známý finančník

Washington - Známý americký finančník George Soros tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin je pro Evropskou unii větší hrozbou než teroristická organizace Islámský stát. Uvedl to v komentáři v deníku The Guardian.

Finančník ve svém komentáři tvrdí, že poté, co Putin zjistil, že může s pomocí uprchlické krize urychlit rozpad Evropské unie, chopil se příležitosti. Rusko i Evropa jsou prý na pokraji kolapsu a otázkou je, kdo se zhroutí dříve.

Spojené státy a Evropská unie dělají podle Sorose velkou chybu, když považují Rusko za potenciálního spojence v boji proti radikálům. Důkazy podle ekonoma totiž směřují proti Putinovi a jeho cílem je podporovat rozpad unie. Nejlepší způsob, jak toho docílit? Zaplavit ji uprchlíky.

"Ruská letadla bombardují civilní obyvatelstvo na jihu Sýrie a nutí ho utéct do Jordánska a Libanonu. V současnosti táboří 20 tisíc syrských uprchlíků v poušti a čeká na vstup do Jordánska. Menší počet čeká na vstup do Libanonu. Obě skupiny rostou," napsal Soros.

Podotkl, že Rusko podniklo rozsáhlý letecký útok proti civilnímu obyvatelstvu v severní Sýrii, po němž následovala pozemní ofenzíva armády syrského prezidenta Bašára Asada proti Allepu. Útoky způsobily, že 70 tisíc civilistů uprchlo do Turecka a pozemní útok může vyhnat mnoho dalších. Lidé se ale v Turecku pravděpodobně nezastaví a budou směřovat dál do Evropy.

Putin to neplánoval, ale...

Putin je podle Sorose nadaný taktik, ale ne stratég. "Není důvod se domnívat, že zásah v Sýrii podnikl s cílem zhoršit evropskou uprchlickou krizi. Jeho zásah byl hrubou strategickou chybou, protože se zapletl do konfliktu s tureckým prezidentem Erdoganem, což uškodilo zájmu obou stran," přiznává finančník.

Dodává ale, že jakmile Putin spatřil příležitost urychlit rozpad EU, chopil se jí. "Maskuje své činy řečmi o spolupráci proti společnému nepříteli. Podobný přístup uplatnil i na Ukrajině při podpisu Minské dohody, jejíž ustanovení se však nedaří plnit, " tvrdí Soros.

Představitelé USA i EU by podle něj měli Putina posuzovat podle jeho činů a ne slov. "Rusko a EU závodí s časem a otázkou zůstává, kdo z nich se zhroutí jako první," varuje finančník s tím, že Putinův režim bude v roce 2017 čelit bankrotu, protože vyprší splatnost velké části zahraničního dluhu. "Putinova popularita, která zůstává vysoká, spočívá na sociální dohodě vyžadující od vlády finanční stabilitu a pomalé, ale trvalé zvyšování životní úrovně," podotkl a dodal, že sankce, spolu s prudkým poklesem cen ropy způsobí selhání režimu.

Putin má jedinou možnost

To nejúčinnější, co teď může Putin podle Sorose udělat, je uspíšení pádu EU, která nebude schopna udržet sankce uvalené na Rusko po intervenci na Ukrajině. Putin tak bude moci získat značné ekonomické přínosy z rozdělení Evropy a využít vztahy s anti-evropskými stranami. Podle finančníka je tak Evropská unie na cestě k rozpadu.

"Jak Merkelová správně předvídala, uprchlická krize má potenciál zničit Evropskou unii. Když je stát nebo sdružení států ve smrtelném nebezpečí, je pro jeho představitele lepší čelit tvrdé realitě, než ji ignorovat. Závod o přežití staví Unii proti Putinově Rusku," varuje finančník a tvrdí, že Islámský stát sice představuje hrozbu pro obě strany, neměla by se ale přeceňovat.

Útoky, které mají na svědomí teroristé, se podle Sorose nedají srovnat s obrovskou hrozbou ze strany Ruska. Radikálové přitom zjistil, že Achillovou patou západní civilizace je strach ze smrti a naučili se, jak ho využít. 

Soros závěrem upozorňuje, že je třeba nechovat se tak, jak to nepřátelé chtějí. "Hrozbu vycházející z Putinova Ruska bude těžké zvrátit. Neschopnost rozpoznat ji činí tento úkol ještě složitější," uzavřel Soros.

Související

Péter Magyar

Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU

Nově zvolený maďarský premiér Péter Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem. Cílem tohoto partnerství je využít polských zkušeností s obnovou vztahů s Evropskou unií po letech vlády, která byla označována za neliberální. Oba politici, kteří se řadí ke středopravicovému a proevropskému proudu, stojí před podobným úkolem, jímž je náprava právního státu a fungování státních institucí po období demokratického úpadku a četných konfliktů s Bruselem.
Evropská unie

Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU

Evropská komise usiluje o to, aby do roku 2030 disponovali všichni občané a rezidenti členských států Evropské unie digitální identitou známou jako EUDI wallet. Tento nástroj má sloužit jako bezpečný digitální prostředek pro prokazování totožnosti při cestování, práci, využívání veřejných služeb, provádění plateb či podepisování dokumentů napříč celou unií.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Rusko Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

Kash Patel

Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní

Ředitel FBI Kash Patel vyvolal rozruch tvrzením, že jeho úřad disponuje důkazy potvrzujícími nepravdivost výsledků prezidentských voleb v roce 2020. Patel, který čelí spekulacím o svém brzkém odvolání z funkce, naznačil, že tyto informace hodlá zveřejnit v průběhu tohoto týdne. Podle jeho slov disponuje materiály, které podporují verzi prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlých volebních podvodech.

včera

Donald Trump

Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů

Prezident Donald Trump oznámil, že současné příměří s Íránem skončí ve středu večer washingtonského času. V telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že považuje za velmi nepravděpodobné, že by platnost dohody dále prodlužoval, pokud se do té doby nepodaří uzavřít finální dohodu. Původně mělo příměří trvat dva týdny a začalo platit 7. dubna.

včera

NATO

Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO

Členské státy NATO znovu vyjádřily svou podporu Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT). Aliance tak učinila v reakci na rostoucí tlak, kterému je v současné době kontrola jaderného zbrojení vystavena. Podle diplomatických zdrojů webu Politico schválili velvyslanci všech 32 členských zemí oficiální prohlášení, které potvrzuje závazek k těmto mezinárodním dohodám.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje, že pokud se Rusko rozhodne pro rozsáhlou ofenzívu na frontě, bude k tomu muset přistoupit k další vlně mobilizace. Podle hlavy státu Vladimir Putin aktuálně zvažuje dvě varianty dalšího postupu. První z nich představuje opakování velkého útoku přímo na Ukrajinu. Druhou možností je podle prezidenta pokus o úder s menšími náklady a vynaloženým úsilím, který by se zaměřil na jiné cíle.

včera

Péter Magyar

Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci

Péter Magyar, předseda strany Tisza, po zasedání své parlamentní frakce oficiálně oznámil jména budoucích členů své vlády. Celkem představil sedm kandidátů na ministerské posty, přičemž celkový počet ministerstev v budoucí vládní struktuře by měl dosáhnout šestnácti. Tento krok vnímá jako nezbytný základ pro zahájení práce nového kabinetu, který má vzejít z výsledků voleb.

včera

Robert Fico

Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude

Slovenský prezident Peter Pellegrini oficiálně vyhlásil konání celostátního referenda na 4. července. Občané se v něm budou vyjadřovat ke dvěma otázkám, které se týkají zrušení doživotní renty pro ústavní činitele a obnovy Úřadu speciální prokuratury spolu s Národní kriminální agenturou. Iniciátorem petiční akce, která předcházela vyhlášení tohoto hlasování, byla mimoparlamentní strana Demokrati.

včera

Ministr zahraničních věcí Petr Macinka

„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance

Ministr zahraničních věcí a místopředseda vlády Petr Macinka si nechal předvolat ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Důvodem tohoto diplomatického kroku byly nedávné výroky ruského ministerstva obrany a následný komentář místopředsedy Rady bezpečnosti Dmitrije Medveděva. Ti totiž označili vybrané české společnosti za možné terče ruských útoků.

včera

Čerpací stanice

Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý

Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty platné od úterý. Maximální cena benzinu byla stanovena na 40,64 koruny za litr, zatímco nafta nesmí překročit 40,86 koruny za litr. Oproti předchozímu období, kdy stropy činily 41,33 koruny u benzinu a 43,13 koruny u nafty, jde o snížení. U benzinu je pokles mírný, zatímco u nafty došlo k výraznějšímu zlevnění o 2,27 koruny za litr.

včera

Péter Magyar

Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU

Nově zvolený maďarský premiér Péter Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem. Cílem tohoto partnerství je využít polských zkušeností s obnovou vztahů s Evropskou unií po letech vlády, která byla označována za neliberální. Oba politici, kteří se řadí ke středopravicovému a proevropskému proudu, stojí před podobným úkolem, jímž je náprava právního státu a fungování státních institucí po období demokratického úpadku a četných konfliktů s Bruselem.

včera

Barma, ilustrační foto

Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda

Vojenský režim v Myanmaru rozšiřuje plošný zákaz distribuce menstruačních potřeb. Podle místních aktivistů armáda tvrdí, že odpůrci režimu využívají tyto produkty pro účely první pomoci nebo jako výstelku do obuvi, aby absorbovaly pot a krev. Země se nachází v občanské válce od roku 2021, kdy armáda svrhla demokratickou vládu a zahájila násilné represe vůči disidentům.

včera

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu

Plejtvák dlouhoploutvý, kterému veřejnost začala přezdívat Timmy, je opět volný. Poté, co před několika týdny opětovně uvízl, se v pondělí ráno podařilo tomuto mořskému savci znovu vyrazit na cestu. Jeho osud poutá v Německu značnou pozornost, přičemž některé televizní stanice dokonce zřídily nepřetržité videopřenosy, aby sledovaly jeho strastiplnou cestu zálivem Wismar v Baltském moři, kde se zvíře poprvé objevilo koncem března.

včera

včera

včera

Evropská unie

Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU

Evropská komise usiluje o to, aby do roku 2030 disponovali všichni občané a rezidenti členských států Evropské unie digitální identitou známou jako EUDI wallet. Tento nástroj má sloužit jako bezpečný digitální prostředek pro prokazování totožnosti při cestování, práci, využívání veřejných služeb, provádění plateb či podepisování dokumentů napříč celou unií.

včera

Íránská delegace v Pákistánu

Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA

Teherán v současnosti neplánuje účast na nových jednáních se Spojenými státy. Íránská státní média o tomto rozhodnutí informovala v neděli večer. K odmítnutí dialogu došlo krátce poté, co íránská armáda obvinila USA z porušení křehkého příměří. Situace se vyostřila jen několik hodin poté, co Donald Trump oznámil vyslání vyjednavačů do Pákistánu.

včera

Ropná rafinerie

Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou

Světové ceny ropy v pondělí ráno zamířily vzhůru poté, co prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zachytily a zajistily nákladní loď plující pod íránskou vlajkou. Reakce trhů byla okamžitá. Termínované kontrakty na ropu Brent vzrostly o 4,74 procenta na 94,66 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy West Texas Intermediate se zvýšila o 5,6 procenta na 88,55 dolaru.

včera

včera

USS Lassen

Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony

Americké námořnictvo se zmocnilo íránské nákladní lodi M/V Touska, která se pokusila proplout americkou blokádou íránských přístavů. Během operace v Ománském zálivu zahájily americké síly palbu a poškodily strojovnu plavidla. Incident eskaloval po šesti hodinách, kdy loď nereagovala na opakovaná varování. Americké velitelství CENTCOM potvrdilo, že následně námořní pěchota na palubu vstoupila.

včera

19. dubna 2026 21:51

StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem

StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy