Široký konsensus v podpoře globální hospodářské integrace jakožto síly míru a prosperity byl od konce druhé světové války pilířem mezinárodního řádu, konstatuje ekonom Lawrence Summers. Profesor z prestižní Harvardovy univerzity v komentáři pro server Washington Post nastínil, proč se nyní tento princip hroutí a zvedá se proti němu silný odpor.
Úspěšnější než šlo doufat
Ekonom jako příklad uvádí projekt evropské integrace, práci bretton-woodských institucí, odstranění převládajících kapitálových kontrol, rozsáhlou expanzi zahraničních investic či velký nárůst v přeshraničním pohybu osob - to vše podle něj udávalo jasný směr. Summers zmiňuje též domácí hospodářský růst podporovaný technologiemi jako kontejnerové zásilky a internet, který integraci výrazně usnadnil, či legislativní změny uvnitř jednotlivých zemí i mezinárodní dohody mezi státy, díky nimž se svět stal menším a mnohem propojenějším.
"Tento široký program globální integrace byl úspěšnější, než se dalo rozumně doufat," konstatuje profesor. Připomíná, že mezi velmocemi nevypukla žádná válka. Též globální životní úroveň rostla rychleji než v jakékoliv předchozí historické etapě, podotýká expert. Doplňuje, že materiální vzestup šel ruku v ruce s rapidním progresem v boji s hladem, emancipací žen, šířením gramotnosti a prodlužováním života.
"Svět, v němž bude za pár let více smartfounů než dospělých, je světem, který nabízí příležitost více lidem než kdykoliv předtím," myslí si Summers. Poukazuje, že navzdory tomu na Západě probíhá revolta proti globální integraci.
Odborník připomíná, že všichni čtyři hlavní kandidáti na amerického prezidenta - Hillary Clintonová, Bernie Sanders, Donald Trump a Ted Cruz - například odmítají princip svobodné tržní iniciativy předchozího období v podobě Transpacifického partnerství (TPP). "Trumpovy návrhy oddělit Mexiko zdí, vypovědět obchodní dohody a perzekvovat muslimy jsou mnohem populárnější než on sám," pokračuje Summers. Zmiňuje též, že hnutí za vystoupení Velké Británie z EU má dlouhodobou podporu a může zvítězit.
"Kdykoliv je jakýkoliv aspekt projektu EU předmětem lidového referenda, selže," varuje profesor. Konstatuje, že pod tlakem velkého přílivu běženců se zřejmě začne hroutit evropský princip otevřených hranic. Z velké části kvůli politickým omezením pak růst mezinárodních finančních institucí nedokáže držet tempo s růstem globální ekonomiky, soudí odborník.
Podle Summerse je jedním z podstatných důvodů uvedeného odporu nedostatek znalostí. "Každý, kdo ztratí práci, protože se továrna přestěhuje do zahraničí, to ví; mnozí, kdo přišli o práci z místních důvodů, viní globalizaci," vysvětluje ekonom. Dodává, že nikdo však již nepoděkuje mezinárodnímu obchodu za skutečnost, že si díky němu za svou výplatu koupí dvojnásobek oblečení, hraček a dalšího zboží, než by bylo jinak možné.
Také ti exportéři, kteří se prosadí mají tendenci velebit svou odvahu, nikoliv mezinárodní dohody, pokračuje profesor. Podle jeho názoru je tak nepochybně čas, aby političtí lídři a obchodní komunita vysvětlovali lidem přínosy globální integrace. "Ale v těchto dobách, kdy se trendy ubírají špatným směrem, je těžké být optimistou ohledně takových snah," přiznává expert.
Naděje pro střední třídu
Jádro revolty proti globální integraci přesto neleží jen v neznalosti, deklaruje Summers. Vysvětluje, že v jistém smyslu - a bohužel ne zcela neodůvodněném - je globalizace stutečně projektem nastaveným elitami pro elity, který bere jen málo v potaz zájmy běžných lidí. "Ti považují program globalizace jako určovaný převážně společnostmi, které úspěšně štvou jednu zemi proti druhé," dodává ekonom. Poukazuje, že když lidé čtou odhalení v kauze panamských dokumentů, dospějí k závěru, že globalizace nabízí bohatým dobrou příležitost vyhnout se placení daní a předpisům, což nedokáže nikdo další. Stejně tak lidé vidí rozklad, který provází globální integraci, kdy místní komunity trpí, pokud velcí lokální zaměstnavatelé podlehnout zahraniční konkurenci, připouští profesor.
"Co bude dál? Co by se mělo stát?" pokládá otázky Summers. Domnívá se, že elity mohou pokračovat v nastoupené cestě integračního projektu a bránit existující řád v naději, že získají dostatečnou podporu veřejnosti a jejich úsilí nebude zmařeno. Příklady americké prezidentské kampaně a debaty o Brexitu dle experta naznačují, že tato strategie může fungovat. V takové případě by pravděpodobně došlo pouze k pauze v pokračování globální integrace a úsilí by se zaměřilo na zachování již dosaženého, přičemž by se spoléhalo na možnost, že technologie a růst postupně podnítí svět k další integraci, nastiňuje ekonom.
Historická zkušenost, především pak meziválečné období, však podle profesora není příliš povzbudivá ohledně toho, že by neřízená globalizace mohla uspět při absenci bez silné systémové podpory či pevných globálních institucí.
Za mnohem slibnější proto Summers považuje následující myšlenku: Propagace globální integrace se může stát projektem hnaným zezdola namísto shora. "Takový důraz může znamenat posun od propagování integrace k řízení jejích důsledků," soudí odborník. Doplňuje, že by se jednalo o posun od mezinárodních obchodních dohod k mezinárodním harmonizačním dohodám, v nichž by otázky jako pracovní právo a ochrana životního prostředí tvořily jádro, zatímco otázky spojené s posilováním zahraničních výrobců by byly až sekundární.
"To by též znamenalo věnovat stejně velký politický kapitál daňovým únikům v řádu bilionů dolarů či vyhýbání se pravidlům prostřednictvím přeshraničního odlivu kapitálu, jaký v současnosti věnujeme obchodním dohodám," konstatuje ekonom. Takový přístup by dle Summerse podpořil středostavovské rodiče po celém světě, kteří pochybují, ale stále zoufale doufají, že jejich děti mohou žít lepší život, než měli oni.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Panama Papers , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák