Zřícení letu EgyptAir 804 je tragédie, ale zatím stále nevíme jakého druhu, začíná svůj komentář pro server CNN Juliette Kayyemová, bezpečnostní analytička, která dříve působila na americkém ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Profesorka z Harvard's Kennedy School ve svém textu varuje před ukvapenými závěry a opatřeními v letecké dopravě
Teorie jsou jen nástrojem
"Zatímco jistota Donalda Trumpa, že šlo o teroristický čin, může někoho přesvědčit a může být dokonce správná, takto vyšetřování nefunguje," vysvětluje profesorka. Zdůrazňuje, že teorie v takovém šetření slouží pouze jako nástroj, ale jsou to fakta, která nám prozradí, co se ve skutečnosti stalo. To je podle expertky důležité zjistit nejen kvůli budoucí bezpečnosti letecké dopravy, ale pro posílení amerického leteckého aparátu.
Kayyemová soudí, že až se v nadcházejících dnech budou procházet data - byť zřejmě se v nich objeví rozpory a nepřesnosti - potvrdí se, že potenciální vysvětlení jsou omezená. "Letadla jednoduše nepadají z nebe," deklaruje analytička s tím, že nejpravděpodobnější příčinou pádu Airbusu A320 byla buď chyba pilota, mechanické selhání či nějaké účelové poškození, například terorismus.
Dosavadní data naznačují, že jakákoliv z uvedených teorií může být pravdivá a nepochybně je zde možnost, že se mohlo jednat o terorismus, konstatuje odbornice.
Byť se zatím k činu nikdo nepřihlásil, dostupná data - žádný SOS signál pilotů, nekontrolovatelné letadlo, dobré počasí - podle Kayyemové ukazují, že v případě EgyptAir je teror pravděpodobnou teorií, která s ohledem na prostředí a historii selhání bezpečnostních opatření v obou destinacích letu nemůže být ignorována. Tyto skutečnosti vysvětlují, proč americká vláda tvrdí, že terorismus je pracovní teorií, uvádí profesorka. Znovu však dodává, že při absenci důkazů o explozi, prohlášení nějaké teroristické organizace a nějakého fyzického důkazu, zůstane pracovní teorie pouhou teorií.
Analytička považuje za klíčové nalézt trosky - a potenciálně i stopy po explozi - aby se ukázalo, která teorie je pravdivá, přesto varuje, že to nás samo o sobě neprozradí, jak k útoku došlo. "Nikoliv zanedbatelný počet lidí ve čtyřech zemích měl přístup k tomu letadlu, včetně personálu letiště, cestujících a posádky, nemluvě o odbavených zavazedlech," připomíná expertka.
Bezpečnost především
Rozsah vyšetřování tak podle profesorky poskytuje důkaz, jak komplexní je dnes systém globální letecké dopravy. Stojí za připomenutí, že americký bezpečnostní aparát, konkrétně Úřad pro bezpečnost dopravy, se dostává pod tlak, aby usnadnil rychlejší odbavování často zpožděných letů, podotýká Kayyemová. Ta tento týden ostatně napsala komentář týkající se kontroverzí provázejících častá zpoždění letů ve Spojených státech.
O problému se nyní hodně debatuje, což je dle odbornice špatně. Deklaruje, že výzva, které nyní čelí americký Úřad pro bezpečnost dopravy, existuje po celém světě - jedná se o rovnováhu mezi rychlou přepravou milionů lidí a potřebou ochrany a bezpečnosti. "Tato rovnováha nebude nikdy dokonalá, ale již toto léto bude potřeba učinit modifikace k usnadnění cestování na vnitrostátních letech," tvrdí analytička.
Výzva zůstává stejná, varuje profesorka. Uvádí, že jakýkoliv bezpečnostní aparát je překážkou pro lidi snažící se dostat z bodu A do bodu B, přičemž bezpečnost jakéhokoliv letadla se odvíjí od bezpečnostního aparátu globální sítě letišť, které často mají vlastní požadavky a procedury. Myšlenku, že může existovat nějaký dokonalý bezpečnostní aparát, který by byl lepší než ten dnešní, je podle Kayyemové značnou fikcí.
Někteří tak volají po tom, aby byl americký Úřad pro bezpečnost dopravy privatizován, ale taková změna by nevyřešila vnitřní strukturální zátěž ve světě, kde každodenně létají miliony lidí, domnívá se expertka. "A představte si změnu kurzu a náklady, které by nastaly v důsledku dalšího potenciálního teroristického útoku," varuje analytička.
Závěrem tedy Kayyemová apeluje, že Úřad pro bezpečnost dopravy, americký Kongres a americká veřejnost musí přistoupit na změny, které jsou nezbytné před letní dopravní špičkou. profesorka však zdůrazňuje, že ve světle případu letu EgyptAir 804 nelze tyto změny učinit na úkor ochrany a bezpečnosti.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Letadlo EgyptAir, které se zřítilo s 66 lidmi na palubě, nesmělo do vzduchu
Zkáza letadla nad Středozemním mořem? Francie a Egypt jsou v ostrém sporu
zřícení letadla Egypt Air (19. května 2016) , USA (Spojené státy americké) , letectví
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák