Cancún – Velký strach obchází chudinskou čtvrtí mexického města Chetumal. Tamní jezero zrudlo krví prasat poražených na nedalekých jatkách. Zbytky orgánů přilákaly nebezpečné krokodýly, kteří už sežrali nespočet domácích mazlíčků. A vesničané se bojí, že by na řadu brzy mohly přijít jejich děti.
Je to téměř jako výjev z noční můry. Jezero je rudé (foto zde), obarvené krví poražených prasat a plné živočišných zbytků z nedalekých jatek. Vůně krve přilákala stovky krokodýlů – podle místních už jich tu žijí asi tři stovky. Personál jatek odmítá komentovat škody na životním prostředí způsobené jejich nesprávnou likvidaci bioodpadu.
Ti, kteří žijí podél vodní plochy mají podle listu Daily Mail strach, krokodýli totiž zabili desítky kusů drahocenného dobytka i domácí mazlíčky, včetně celé řady psů. Teď se obyvatelé modlí, aby krokodýli nezačaly útočit na jejich děti.
Tak vypadá poněkud drsná realita v mexickém slumu na pobřeží Karibiku. Počet krokodýlů se stále zvyšuje, přibývá hlavně mláďat. Největší strach mají lidé v noci, kdy predátoři vylézají, aby si ulovili nějaké kuře nebo psy.
V noci se mi perou přede dveřmi
Dani Hernandezová žije v neustálém strachu o své děti. Její chatrč leží jen několik set metrů od jezera. „V noci vůbec nemůžu spát. Největší samci mi pravidelně zápasí pár metrů od domovních dveří, strašně u toho křičí," vysvětluje žena, která dodává, že její chatrč by nevydržela, kdyby se do ní pětimetroví krokodýli pokoušeli vlézt.
Mazlíček Lauren Villaneyové, pes Pepper, byl sežrán už loni. „Nebylo nic, co bychom mohli udělat. S hrůzou jsem se na to dívala dírou ve zdi. Od té doby jsem kolem chatrče postavila velký plot, ale ani to je nezastavilo, v noci mi slídí po dvoře," popisuje.
Krokodýla musíte první ranou střelit do mozku
Někteří se rozhodli bránit svá zvířata se zbraní v ruce. Jeden z tamních obyvatel uvedl, že vzal brokovnici a šel svého psa chránit. Velké krokodýly prý zastřelil, když se vyhřívali na slunci. „Musíte je střelit první ranou do mozku, jinak neumřou. I když jste dobrý lovec, můžou vás pronásledovat. Ale jakmile ostatní krokodýli ucítí krev, tak se na něj vrhnout a sežerou ho," vysvětluje.
Velká zvířata nejsou jediným problémem, se kterým se místní potýkají. „Když člověk vidí krokodýla, bude se pohybovat směrem od něj, ale hroznýš se k vám tiše připlazí," uvedl jeden z místních. Infikovaná vodní plocha je také rájem pro hmyz, především komáry, kteří mohou lidi nakazit hodeškou dengue, malárií nebo horečkou zika.
Malárii nakonec dostaneme všichni
Syn Dani Hernandezové Brian je kvůli hmyzu těžce nemocný, poštípané má ruce i nohy. „Malárie je hrozná nemoc, Dříve nebo později ji chytíme všichni. Hodně známých se mě ptá, proč se nepřestěhuju. Ale není to tak jednoduché. Tohle je slum, prostě jsme sem přišli a bez oficiálního domu jsme si postavili příbytky. Jediný důvod, proč nás vláda nechala na pokoji, je fakt, že tuto půdu nikdo nechce. Jsme tu, protože není jiná možnost, člověk si zvykne na cokoliv," dodává.
Existují ale také lidé, kteří na krokodýlech vydělávají. Kůži ulovených zvířat prodávají. Za krokodýla dostávají v přepočtu asi 16 tisíc korun. Nejlepší doba pro lov je podle lovců únor, kdy se krokodýli páří. Samci jsou v tu dobu nejtlustší a taky nejsilnější. Ve věku asi pěti let začínají samci bojovat o území, pak mají jizvy a šrámy – a takto poškozená kůže je méně cenná. Proto je důležité lovit je před touto hranicí.
Související
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák