Obama při konferenci k útokům v Mnichově rozesmál celý sál. Co se stalo?

Washington – Americký prezident Barack Obama se včera večer v rámci krátké tiskové konference v Bílém domě vyjádřil ke střelbě, která probíhala v německém Mnichově. Ačkoliv šlo o velmi vážnou událost, smíchu se v jedné chvíli celý sál neubránil. Informoval o tom americký server Daily Caller.

Prezident Obama se vyjádřil k v té době probíhající události v Německu, kdy 18letý muž začal střílet na lidi u obchodního centra v Mnichově. Celkem zabil 10 lidí včetně sebe – 8 z 9 obětí byly podle úřadů mladší 20 let. O útočníkovi se postupně objevují nové informace.

Obama v rámci konference uvedl: „Někteří z vás již vědí, že se v Německu střílelo. A ještě nevíme, co přesně se tam děje, ale naše srdce jsou s těmi, kteří mohli být zraněni. Jde o stále aktivní situaci a Německo je jedním z našich nejbližších spojenců. Takže jim poskytneme veškerou podporu, kterou mohou pro řešení těchto okolností potřebovat."

Prezident následně pokračoval: „Jde o dobrou připomínku toho, o čem jsem v posledních několika týdnech mluvil: o našem způsobu života, našich svobodách, naší možnosti pokračovat v našich každodenních životech, vychovávat naše děti. A vidět je vyrůstat a dokončit střední školu a zjistit, že se najednou chystají tátu opustit."

Obama tak narážel na svou vlastní dceru Maliu; když ale přišla řeč na děti, prezident se úsměvu neubránil. Po jeho poznámce o tom, že je jeho dcera již připravena opustit rodinné hnízdo se zasmál celý sál. Obama se ale rychle vrátil zpět k vážnosti celé situace: „Omlouvám se, začíná to být až moc osobní," podotkl s úsměvem a vrátil se zpět k tématu.

Střelbu v Německu okomentovali i oba prezidentští kandidáti. Hillary Clintonová přes sociální síť Twitter vzkázala, že Spojené státy „stojí za našimi přáteli v Německu v jejich snaze přivést ty, kteří jsou zodpovědní, ke spravedlnosti".

Donald Trump na svém Facebookovém profilu uvedl, že těm, kteří byli útoky v Mnichově zasaženi, posílá své modlitby. K tomu dodal: „Vzestup terorismu ohrožuje způsob života všech civilizovaných lidí a my musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom jej udrželi mimo naše břehy."

Související

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

Více souvisejících

Barack Obama Střelba v Mnichově (22.7.2016) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

31. prosince 2025 19:16

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

31. prosince 2025 17:21

Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách

Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy