Washington - Americký prezident Barack Obama na mítinku v Severní Karolíně vyzval voliče Demokratické strany, aby bez ohledu na etnický původ podpořili Hillary Clintonovou. Podle agentury AP bývalou ministryni zahraničí ani v případě volebního vítězství nečekají klidné dny.
Obama označil republikána Donalda Trumpa za hrozbu těžce vydobytých občanských práv. "Já na hlasovacím lístku nejsem, ale řeknu vám, co na nich je - je tam spravedlnost, slušnost, férovost, pokrok a naše demokracie," řekl. "Osud této země leží na vašich bedrech," dodal.
Miliardář jakoukoli kritiku odmítl. "Jádrem věci je, že nikdo nechce na další čtyři roky Obamu," řekl Trump voličům na Floridě. V minulosti opakovaně prohlašoval, že Clintonová by v Obamově politice pokračovala. V projevu zaútočil i na svou sokyni, která je podle něj v posledních týdnech nepříčetná.
Psali jsme: Už aby to skončilo, přejí si Američané. Volební kampaň je stresuje a unavujeNěkteří vysoce postavení republikáni podle AP budou usilovat o zpochybnění mandátu Clintonové, poslanci v Kongresu budou blokovat jejího kandidáta na uvolněné místo v Nejvyšším soudu, budou vyšetřovat její kauzy a nezastaví se prý ani před impeachmentem, tedy ústavní žalobou.
Republikáni se i po volbách hodlají zaměřit na vyšetřování kauzy se služebními e-maily Clintonové odesílanými ze soukromého serveru, na smrt Američanů v libyjském Benghází či na fungování nadace Clintonových. V Kongresu se republikánští poslanci nehodlají pustit do spolupráce s Clintonovou na tvorbě zákonů, protože bývalou ministryni zahraničí považují za nedůvěryhodnou.
Související
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
Barack Obama , Hillary Clintonová , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
před 2 hodinami
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
před 3 hodinami
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
před 4 hodinami
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
před 4 hodinami
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
před 5 hodinami
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
před 6 hodinami
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
před 6 hodinami
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
před 7 hodinami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 8 hodinami
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 8 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 10 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.
Zdroj: Jan Hrabě