Trump může v Kongresu narazit na odpor spolustraníků, už nechce ani vyšetřovat Clintonovou

Washington - Republikán Donald Trump, který se 20. ledna 2017 ujme funkce prezidenta USA, nechce pokračovat ve vyšetřování e-mailového skandálu své volební soupeřky za demokraty Hillary Clintonové. V médiích se také stále častěji objevují zprávy, že Trump bude jen obtížně v Kongresu prosazovat některé ze svých slibů.

Clintonová ve funkci ministryně zahraničí v rozporu se zavedenou praxí a bezpečnostními pravidly používala soukromý poštovní server ke služebním účelům. Podle amerických vyšetřovatelů se přitom dopustila hrubé nedbalosti, nikoli ale trestného činu. Stíhání proto zahájeno nebylo.

Trump v kampani sliboval, že v případě svého zvolení aféru důkladně prošetří zvlášť jmenovaný prokurátor a že bývalou první dámu vsadí do vězení. Na předvolebních mítincích republikánského kandidáta často zaznívalo skandování "zavřít, zavřít".

Šéfka Trumpova štábu Kellyanne Conwayová ale dnes tyto hrozby nepotvrdila. Budoucí prezident si prý nepřeje, aby vyšetřování pokračovalo, a místo toho chce Clintonové pomoci, aby ze skandálu vyvázla. "Pokud jí může Donald Trump pomoci, bude to nejspíš dobrá věc," řekla prezidentova poradkyně v rozhovoru pro televizi MSNBC.

Trumpa čeká boj i se spolustraníky

Republikáni mají v Senátu po nedávných volbách jen mírnou převahu 52 ze stovky křesel, a tak i malá skupina Trumpových republikánských odpůrců může při hlasování v koalici s demokraty rozhodnout. V úvahu podle AP připadají republikánští nespokojenci Rand Paul nebo Ted Cruz, kteří v primárkách stáli proti Trumpovi. Libertarián Paul už dal veřejně najevo, že bude hlasovat proti případnému jmenování Trumpových oblíbenců Rudyho Giulianiho nebo Johna Boltona na post ministra zahraničí.

Hranice odporu vůči Trumpovi už vymezuje vlivný poslanec Lindsey Graham, označovaný v zahraniční politice za republikánského jestřába. Důrazně se postavil proti záměru budoucí hlavy státu zlepšit vztahy s Ruskem.

Vůdce senátní republikánské většiny Mitch McConnell si je podle AP vědom, že řada zákonů schválených Sněmovnou reprezentantů nemusí kvůli republikánské opozici Senátem projít. Týká se to hlavně zdi na hranici s Mexikem a omezení potratů.

Své disidenty mají v Senátu i demokraté, jejich senátor Joe Manchin například deklaroval podporu Trumpovi a přivítal i jmenování Jeffa Sessionse novým ministrem spravedlnosti. Faktem ale zůstává, že republikánům mohou stačit pouhé tři hlasy k zablokování Trumpových vládních nominací.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Hillary Clintonová Kongres USA

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy