Trump chce tvrdé postihy za pálení americké vlajky. Jenže ústava USA říká něco jiného

Washington - Nově zvolený americký prezident Donald Trump si přeje tvrdý trest pro lidi, kteří zapálí americkou vlajku. Jeho návrh se však nesetkal s kladným přijetím ani mezi republikány.

"Nikdo by neměl mít právo pálit vlajku Spojených států. Za takový čin by mělo hrozit odebrání občanství či odnětí svobody," napsal republikán Trump na twitteru.

Jeho tvrzení je ale v rozporu s prvním dodatkem ústavy Spojených států, která se mimo jiné vztahuje na svobodu projevu, uvedla agentura AP. V roce 1969 americký nejvyšší soud rozhodl, že osoby, které se tohoto činu dopustí, chrání právě tato část ústavy.

Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů a Trumpův stoupenec Sean Duffy řekl, že s Trumpem nesouhlasí. "Chceme chránit lidi, kteří se rozhodnou protestovat... S panem Trumpem nesouhlasím," vysvětlil.

Zatímco ve Spojených státech a Kanadě zákon pálení vlajky nezakazuje, v Číně a Saúdské Arábii za takový čin hrozí vězení. V Česku je podle zákona z roku 2001 pálení vlajky přestupkem s pokutou až 10 tisíc korun.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Vlajky států USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy