Den, kdy odešel bouřlivák a humanista John Lennon

New York – Když opustí svět významná osobnost ze světa hudby, bývá den jejího skonu označován za ten, kdy se i hudba více přiblížila smrti. Bylo tomu tak v případě Buddy Hollyho i Johna Lennona.

Jeden z členů autorské dvojice Lennon-McCartney přišel na svět v britském Liverpoolu jako John Winston Lennon a z jeho popudu vznikl i prazáklad Beatles, školní skupina Quarrymen. Po rozpadu slavných Fab Four v roce 1970 nadále komponoval a vytvořil skvělá alba jako Imagine nebo Walls And Bridges, ale svět ho spíš spojoval s avantgardní manželkou, o sedm let starší Yoko Ono a jejími excesy. V roce 1972 přesídlil do USA a tři roky usiloval o povolení k pobytu, proslulou Zelenou kartu. To se mu podařilo dva dny před narozením syna Seana (7. 10. 1975) a poté se John odebral na „umělecký odpočinek", aby se po pěti letech vrátil výborným LP Double Fantasy. Bohužel plánované turné na jeho podporu už nestihl.

Krátce před půlnocí 8. prosince 1980 ho před jeho domem Dakota v New Yorku zastřelil pětadvacetiletý Mark David Chapman. Ony čtyři výstřely nejen navždy ukončily sílící dohady, zda se Beatles ještě jednou nedají dohromady, ale připravily svět i o spoustu zajímavé hudby, což dokázalo i posmrtně vydané album Milk And Honey.

Kolem Lennonovy smrti se neustále vznáší opar dohadů a „zaručených" zpráv. Jisté je, že ho v 70. letech Nixonova administrativa a potažmo FBI sledovala a odposlouchávala mu rozhovory, protože Lennon byl označen jako levicově smýšlející člověk a patřičná místa měla obavy z jeho vlivu na mládež. Proto se vyskytovaly dohady, zda Chapman nakonec nebyl zmanipulovanou postavou a Lennona nezabil na zakázku. Jakkoli jsou tyto teorie odvážné, faktem je, že Chapman byl odsouzen ke 40 letům vězení s možností požádat o propuštění až po dvaceti letech (činí tak pravidelně od roku 2000 každé dva roky, poslední žádost byla zamítnuta letos v srpnu). Stačí si ale vzpomenout na atentát na Kennedyho a další záhadná úmrtí – můžeme s čistým svědomím říci, že se nedočkáme dalších překvapivých informací?

Jedno je jisté – John Winston Ono Lennon (1940-1980) zanechal po sobě tak silný umělecký odkaz, že navzdory předčasnému skonu, od nějž nás dělí 36 let, vlastně stále žije s námi a jeho písně nestárnou.

Související

John Lennon

Lennonův vrah promluvil. Měl v srdci zlo a toužil po slávě

Mark David Chapman, vrah britského hudebníka Johna Lennona, letos v srpnu podvanácté žádal o podmínečné propuštění z newyorského vězení Green Haven. Komisi, která o jeho propuštění mohla rozhodnout, řekl, že v jeho srdci bylo zlo a že toužil po slávě. Nyní vím, že zabít bývalého člena Beatles bylo špatné, řekl Chapman. Komise jeho podmínečné propuštění neschválila, napsala dnes agentura AP.
John Lennon Rozhovor

Před 40 lety Chapman zastřelil Lennona. Jeho hudba mě fascinuje, ničily jej drogy, říká Svátek

ROZHOVOR – V jeho duši se usadil hluboký žal. Předseda celorepublikového klubu The Beatles Jiří Svátek vždy truchlivě prožívá datum 8. prosince, kdy Mark David Chapman zastřelil u Dakoty v New Yorku zakladatele legendárních Brouků Johna Winstona Lennona. Dnes od kytaristovy vraždy uplynulo čtyřicet let. „Přepadne mě nostalgie a vyrazím zapálit svíčku k Lennonově zdi na Malé Straně. John byl výjimečně talentovaný člověk, bohužel jej ničily drogy. Jeho hudba mě fascinuje. Dnes ho budu hrát v rádiu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Svátek.

Více souvisejících

John Lennon Mark David Chapman (vrah J. Lennona) úmrtí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy