Den, kdy odešel bouřlivák a humanista John Lennon

New York – Když opustí svět významná osobnost ze světa hudby, bývá den jejího skonu označován za ten, kdy se i hudba více přiblížila smrti. Bylo tomu tak v případě Buddy Hollyho i Johna Lennona.

Jeden z členů autorské dvojice Lennon-McCartney přišel na svět v britském Liverpoolu jako John Winston Lennon a z jeho popudu vznikl i prazáklad Beatles, školní skupina Quarrymen. Po rozpadu slavných Fab Four v roce 1970 nadále komponoval a vytvořil skvělá alba jako Imagine nebo Walls And Bridges, ale svět ho spíš spojoval s avantgardní manželkou, o sedm let starší Yoko Ono a jejími excesy. V roce 1972 přesídlil do USA a tři roky usiloval o povolení k pobytu, proslulou Zelenou kartu. To se mu podařilo dva dny před narozením syna Seana (7. 10. 1975) a poté se John odebral na „umělecký odpočinek", aby se po pěti letech vrátil výborným LP Double Fantasy. Bohužel plánované turné na jeho podporu už nestihl.

Krátce před půlnocí 8. prosince 1980 ho před jeho domem Dakota v New Yorku zastřelil pětadvacetiletý Mark David Chapman. Ony čtyři výstřely nejen navždy ukončily sílící dohady, zda se Beatles ještě jednou nedají dohromady, ale připravily svět i o spoustu zajímavé hudby, což dokázalo i posmrtně vydané album Milk And Honey.

Kolem Lennonovy smrti se neustále vznáší opar dohadů a „zaručených" zpráv. Jisté je, že ho v 70. letech Nixonova administrativa a potažmo FBI sledovala a odposlouchávala mu rozhovory, protože Lennon byl označen jako levicově smýšlející člověk a patřičná místa měla obavy z jeho vlivu na mládež. Proto se vyskytovaly dohady, zda Chapman nakonec nebyl zmanipulovanou postavou a Lennona nezabil na zakázku. Jakkoli jsou tyto teorie odvážné, faktem je, že Chapman byl odsouzen ke 40 letům vězení s možností požádat o propuštění až po dvaceti letech (činí tak pravidelně od roku 2000 každé dva roky, poslední žádost byla zamítnuta letos v srpnu). Stačí si ale vzpomenout na atentát na Kennedyho a další záhadná úmrtí – můžeme s čistým svědomím říci, že se nedočkáme dalších překvapivých informací?

Jedno je jisté – John Winston Ono Lennon (1940-1980) zanechal po sobě tak silný umělecký odkaz, že navzdory předčasnému skonu, od nějž nás dělí 36 let, vlastně stále žije s námi a jeho písně nestárnou.

Související

John Lennon

Lennonův vrah promluvil. Měl v srdci zlo a toužil po slávě

Mark David Chapman, vrah britského hudebníka Johna Lennona, letos v srpnu podvanácté žádal o podmínečné propuštění z newyorského vězení Green Haven. Komisi, která o jeho propuštění mohla rozhodnout, řekl, že v jeho srdci bylo zlo a že toužil po slávě. Nyní vím, že zabít bývalého člena Beatles bylo špatné, řekl Chapman. Komise jeho podmínečné propuštění neschválila, napsala dnes agentura AP.
John Lennon Rozhovor

Před 40 lety Chapman zastřelil Lennona. Jeho hudba mě fascinuje, ničily jej drogy, říká Svátek

ROZHOVOR – V jeho duši se usadil hluboký žal. Předseda celorepublikového klubu The Beatles Jiří Svátek vždy truchlivě prožívá datum 8. prosince, kdy Mark David Chapman zastřelil u Dakoty v New Yorku zakladatele legendárních Brouků Johna Winstona Lennona. Dnes od kytaristovy vraždy uplynulo čtyřicet let. „Přepadne mě nostalgie a vyrazím zapálit svíčku k Lennonově zdi na Malé Straně. John byl výjimečně talentovaný člověk, bohužel jej ničily drogy. Jeho hudba mě fascinuje. Dnes ho budu hrát v rádiu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Svátek.

Více souvisejících

John Lennon Mark David Chapman (vrah J. Lennona) úmrtí

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy