CIA má po celém světě tajnou síť věznic. Ale vězně nechytá

Guantánamo se stalo synonymem vězení pro ty nejhorší z nejhorších. Jeho proslulé nehumánní podmínky motivovaly odstupujícího prezidenta Barracka Obamu k prohlášením, že ho zavře. To se mu nepodařilo. Trump řekl, že chce, aby jeho fungování dále pokračovalo. Otázka je, co to znamená. Kdo jsou lidé v jeho zdech a jak se tam dostali? Na to odpovídá Miami Herald

Dnešní obyvatelé Guantánama byli zadrženi po celém světě  – v Ázerbajdžánu,Keni, Thajsku či Turecku – a to hlavně zahraničními silami. Jen jeden byl chycen americkými vojáky v klasické bojové zóně od té doby, co zařízení začalo sloužit pro potřeby invaze do Afgánistánu před 15 lety. Z dnešních zajatců jen 10 z nich bylo zajato v Afgánistánu. Nicméně, všichni zajatci jsou muslimové.

Fakt, že vězni v Guantánamu nejsou chyceni americkými vojáky, odhaluje proměnu války s terorem v neortodoxním válečném prostředí, domnívá se Miami Herold. Názorným příkladem je Jemenec Tawfiq al Bihani. Tawfiq utekl z Afghánistánu, když jej americká vojska napadla. Dostal se do Pákistánu, potom Íránu, jehož bezpečnostní síly jej chytily a předaly afghánským bezpečnostním silám, které jej na oplátku daly armádě USA.  „Nikdy nebyl na bojišti v celém svém životě," řekl právník George Clarke, který ho nazval "neúspěšným rekrutem" z výcvikové základny Al-Káidy.

Jeho bratr Mansur, byl nicméně skutečným džihádistou, ke kterému se chtěl Bihani připojit. Mansur byl rovněž zachycen v Íránu, ale byl propuštěn. Mansur se vydal do válečné zóny Al-Kaídy – Somálska – kde byl zabit. Jeho bratr zatím skončil na černém místě (black site – název pro tajné věznice CIA na cizí půdě) CIA po dobu asi 50 dní před tím, než byl poslán do Guantánama. Podobné přesuny zažila většina zbývajících vězňů proslulé věznice. Téměř polovina z nich strávila měsíc nebo víc na některým ze sítě tajných CIA před tím, než byli odvezeni do vojenské věznice na jihovýchodě Kuby.

Jiná častá společná věc přítomných vězňů je jejich zadržení pákistánskými tajnými službami. Ve spolupráci s americkými službami chytily údajného strůjce 9/11 Khalida Sheika Mohammededa v Rávalpindí v březnu 2003. V dubnu 2003 pákistánské služby sami chytily  další dva údajné strůjce 9/11. Mohammedova synovce Ammara al Baluchiho a Walida bin Attashe. I tito muži byli do Guantánama převedeni z černých míst CIA v září 2006.

Z dvaceti „těch nejhorších z nejhorších“, kteří byli jako první přivedeni do věznice, zbyly ve věznice jen dva. Jemenec Ali Hamza al Bahlul, odsouzený za válečné zločiny, a Tunisan Ridah bin Saleh al Yazidi, který měl od roku 2009 odejít, ale žádná země jej nechtěla. Podle amerických zpravodajských služeb byli oba strážci Osamy Bin Ladina, členové skupiny zvané „ Špinavá třicítka (Dirty 30). Podle bývalého speciálního agenta Marka Falkonyho, většina z „těch nejhorších z nejhorších“ nebyli žádnými zajatci z bojiště. Byli to lidé „vyhandlovaní“ afgánskými válečnými náčelníky či pákistánskými bezpečnostními silami, o kterých měly zpravodajské služby jen velmi chatrné informace.

 Je jistou ironií, že jediný zajatec skutečně zajatý americkými vojáky se ukázal být nesprávným člověkem. Afghánce Abdula Zahira sebrali US Rangers z jeho domova 11.07.2002 v rámci razie, během kterého hledali výrobce chemických zbraní, se kterým sdílel přezdívku. Nyní je mezi 10 vězni, kteří byli posláni do Omanu. Během existence vězení bylo osvobozeno 735 vězňů, z toho 540 z nich za Bushovy éry.

Co dál

Ačkoliv věznice byla zamýšlená pro válečné vězně, vysoký počet těch, co byli chyceni cizími zahraničními službami, ukazuje na širší a ne zcela jasné definování konceptu „bojiště“. Pro Bushe i pro Obamu bojiště označovalo v podstatě každý kout, kde působí teroristická organizace. Zda-li i Trump bude sdílet toto pojetí asymetrické války, není zcela jisté. „Myslím si, že termín „bojiště“ znamená velmi odlišné věci pro velmi odlišné lidi. Nevím, co znamená pro Donalda Trumpa,“ říká profesor na právnické fakultě Columbia Law School Matthew Waxman, který dohlížel na vězeňskou politiku Pentagonu v letech 2004 a 2005.

Trump nicméně řekl, že Guantánamo zavírat nehodlá a naopak ho prý chce naplnit „dalšími zlými chlápky“. Není však jisté, kdo bude ten, kdo bude věznici těmito „zlými chlápky“ zásobovat, tvrdí Miami Herold. Budou to spojenci v boji proti islámskému státu nebo americké složky mající seznamy podezřelých z domácího terorismu? Nebo budou novými zajatci piráti chycení americkým a jiným námořnictvem? Nikdo z nich nebyl převezen do Guantánama předtím. Waxman upozorňuje, že by se k tomu mělo přistupovat s velkou opatrností. Podle něj každá nová kategorie nese obrovské riziko soudních sporů. Správa vězení se stala politicky, legálně a operativně nákladnou. „ Stalo se jednoduší říct, jestliže země X chytila plánovači Al-Káidy, pojďme pracovat na našem vztahu k zemi X, abychom se ujistili, že získáme přístup k jejich zpravodajským službám.“

Související

Věznice, ilustrační fotografie.

Guantánamo opustil nejstarší vězeň, vrátil se do Pákistánu

Z věznice Guantánamo byl propuštěn nejstarší vězeň a dnes se vrátil do rodného Pákistánu. Pětasedmdesátiletý Sajf Ulláh Parača v americkém vězení na Kubě strávil 18 let kvůli podezření z financování teroristické organizace Al-Káida, které se ale nikdy nepotvrdilo. O propuštění muže, který vinu vždy popíral, informovalo podle BBC pákistánské ministerstvo zahraničí.
guantanamo, u.s. base

Americký deník zveřejnil dosud tajné fotografie Pentagonu z Guantánama

List The New York Times (NYT) zveřejnil fotografie z americké věznice na Guantánamu, kam USA od roku 2002 vozily zadržené teroristy. Pentagon z věznice vydával pouze oficiální fotografie, newyorský deník nyní s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) zveřejnil snímky, jež pro armádu nejsou lichotivé. Spoutaní vězni na nich mají brýle přelepené páskou, roušky na ústech a často i sluchátka na uších.

Více souvisejících

Guantanamo U.S. Base CIA

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy