Washington - O tom, že republikán Donald Trump bude ve vedení Spojených států radikální změnou proti demokratickému exprezidentovi Baracku Obamovi, nikdo nepochyboval. Nový šéf Bílého domu je funkci měsíc a už stačil vyvolat celou řadu kontroverzí. Jeho kritici hovoří o chaosu.
Jen několik hodin po své inauguraci 20. ledna podepsal nařízení, ve kterém vyzval vládu, aby co nejvíce utlumila Obamacare. Na jejím plném odstranění Trump i republikánští zákonodárci zatím pracují.
Trump během uplynulých čtyř týdnů podepsal řadu kontroverzních exekutivních nařízení, jimiž mimo jiné otevřel cestu pro stavbu zdi na hranici s Mexikem nebo rozhodl, že Spojené státy se nebudou účastnit již dříve dohodnutého Transpacifického partnerství (TPP). Dohodu dvanácti tichomořských států o volném obchodu uzavřel před rokem Obama, Kongres ji ale ještě neratifikoval.
Velký odpor pak vyvolal Trumpův dekret, který dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských států a který zmrazil americké azylové programy. Nařízení obratem napadl stát Washington u federálního soudu, který předběžně účinnost dekretu pozastavil. Trump už oznámil, že v nadcházejícím týdnu vydá nový migrační dekret, který bude námitky soudu brát v potaz.
Psali jsme: Komentář: Trumpova cesta do pekla. Kdo zastaví nejmocnějšího muže? Skandální tiskovka: Trump urážel novináře, fakta ignoroval. To si nedovolil ani NixonBouřlivý první měsíc pak završila nečekaná rezignace v Trumpově týmu nejbližších spolupracovníků. Flynnovi, o kterého se podle všeho zajímá i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), zlomily vaz jeho kontakty s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem ještě před Trumpovou inaugurací.
Trump nařčení o spolupráci svého štábu s Rusy považuje za konspirační dílo prolhaných médií. Novinářům dlouhodobě dává za vinu, že proti němu vytahují pouze špínu a vymyšlené kauzy, čímž mu brání v práci. Vyhrocený vztah mezi Trumpem a médii, který provázel celou předvolební kampaň, inaugurací rozhodně neskončil. Právě naopak. Hned po složení prezidentského slibu se rozhořel spor o to, kolik lidí v centru Washingtonu inauguraci sledovalo.
Kauza rychle nabrala zajímavý spád, když mluvčí Bílého domu Sean Spicer prohlásil, že účast byla vůbec nejvyšší. Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová následně odmítla komentáře médií, že Spicer lhal; podle poradkyně pouze předložil alternativní fakta. Řadě lidí připomněl výrok takzvaný newspeak, jazyk z antiutopického románu britského spisovatele George Orwella 1984.
Psali jsme: Pokus o puč v USA? Assange něco naznačil, jde o Trumpa a tajné služby Zvoní Putinovi umíráček? Revoluce rozpoutaná Trumpem ho může zničitTrump navazuje kontakty se světovými lídry, s některými se již setkal, s jinými hovořil telefonicky. Vůbec prvním státníkem, s nímž prezident osobně jednal, byla britská premiérka Mayová. Trump poté řekl, že stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí a že NATO je základem společné obrany. Trump se setkal i s japonským premiérem Šinzó Abem, kanadským premiérem Justinem Trudeauem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Telefonicky jednal například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem nebo čínským protějškem Si Ťin-pchingem, jehož ujistil, že bude respektovat politiku jedné Číny.
Senát schválil obsazení některých klíčových pozic v Trumpově administrativě, ministrem obrany se stal James Mattis, zahraničí řídí Rex Tillerson. Ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) byl potvrzen Mike Pompeo. Trump naopak z funkce uvolnil úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, a to pro nesouhlas s jeho migračním dekretem.
6. července 2026 17:22
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
Související
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
Donald Trump , Prezident USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
před 53 minutami
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
před 1 hodinou
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 2 hodinami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 3 hodinami
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 4 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
včera
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
včera
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
včera
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
včera
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
včera
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
včera
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno včera
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
Americký prezident Donald Trump ve středu na summitu NATO prohlásil, že příměří mezi USA a Íránem je u konce. Trump sice připustil, že diplomatické rozhovory s Teheránem mohou pokračovat, ale zároveň označil Íránce za nemocné lháře, s nimiž se nedá na ničem dohodnout.
Zdroj: Lucie Podzimková