Mexico city - Mexický exprezident Vicente Fox vyzval Američany, aby se vzepřeli prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi. Následně navrhl, aby místo stavění zdí na hranicích zavřel mezi stěny sám sebe.
Fox už v minulosti komentoval výroky Donalda Trumpa a nezdráhá se psát ostré komentáře na Twitteru. Stejně tak konal i v úterý večer místního času, kdy měl šéf Bílého domu projev na společném zasedání Kongresu.
Trump v projevu sice jmenovitě Mexiko nezmínil, vrátil se ale ke svému předvolebnímu slibu, že postaví "velkou zeď" na americko-mexické hranici a ochrání pracovní místa Američanů.
Na rozdíl od dřívějších prohlášení ale Trump nezopakoval, že dá Mexiku zeď zaplatit. Mexická vláda totiž opakovaně prohlašovala, že něco takového nikdy neudělá, a Trumo ji prakticky nemá jak donutit.
Trump přesto v projevu hovořil o pohraniční zdi, ale zmínil souvislost se zastavením pašování drog, nikoli v souvislosti s migranty, jak tomu bylo dříve. "Zeď na hranicích s Mexikem bude velmi účinnou zbraní proti drogám a zločinu", uvedl.
Současný stav na amerických hranicích popsal jako "prostředí nezákonného chaosu" a apeloval na obnovu "integrity a právního státu" na amerických hranicích. Mexická vláda se ale zatím k projevu nevyjádřila.
Opačně učinil exprezident Vicente Fox, který vyzval Američany, aby se nenechali utiskovat a Trumpovi se postavili. Podotkl také, že by bylo dobré, aby Trump místo stavění zdí u Mexika postavil zeď kolem sebe.
Související
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
Mexiko , Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
včera
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
včera
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
včera
Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá
včera
Sáblíková se loučila s kariérou stylově v Heerenveenu. Aplaudovala jí zaplněná hala
včera
Íránci mají zůstat doma. Ohrožuje vás vlastní režim, vzkazují jim Američané
včera
Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT
včera
Fico opět útočí na Zelenského kvůli zastaveným dodávkám ropy
Aktualizováno včera
Je rozhodnuto. Íránští duchovní už zvolili nového nejvyššího vůdce
včera
Nafta za týden zdražila až o pět korun. Jedna věc naznačuje další výrazné zdražení
včera
Václav Moravec oznámil konec působení v České televizi
včera
Trump nevyloučil nasazení vojáků v Íránu. Kurdy požádal, aby nebojovali
včera
ANO první, Starostové by přeskočili ODS. Kubovo hnutí by do Sněmovny neproniklo
včera
Lipavský promluvil o třetí světové válce. Macinka vidí situaci jinak
včera
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
včera
Česko má první medaili ze zimní paralympiády po 16 letech. Stříbro získala biatlonistka Edlingerová
včera
Izraelské varování. Nového íránského vůdce budeme pronásledovat, vzkazuje armáda
včera
Trump odmítl deeskalaci na Blízkém východě, zní z Íránu
včera
Vaše letadlové lodě už nepotřebujeme, vzkázal Trump do Británie
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude až 16 stupňů
Česko si během probíhajícího víkendu užívá krásné jarní počasí. Nic by se na tom nemělo změnit ani v příštím týdnu. Meteorologové proto očekávají, že i následující víkend bude téměř beze srážek. Maxima pak opět výrazně překročí 10 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě