Potápí Rusko americké politiky? Deník varuje před vlivným mužem

Washington - Ambasador Sergej Kisljak je málo známým mužem, jehož vliv na americkou politickou scénu je značný. Vrchní Putinův muž ve Washingtonu stál za pádem poradce pro národní bezpečnost, Michaela Flynna, který 13. února rezignoval poté, co vyšly najevo jeho kontakty s velvyslancem. A nyní se podobný scénář opakuje s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem, který se podle listu Washington Post nejméně dvakrát sešel s Kisljakem.

66letý Kisljak, navštěvoval Akademii zahraničního obchodu Sovětského svazu a v roce 1977 nastoupil na ministerstvo zahraničí. Do USA přijel jako vyslanec v 1985, pobýval zde do roku 1989. Zaměřoval se na kontrolu zbrojení. Podle Stevena Pifera, bývalého amerického státního úředníka, který je nyní ředitelem kontroly zbrojení a iniciativy v Brookings Institution, think-tanku ve Washingtonu, Kisljak pracoval na zlepšení  americko-sovětských vztahů a snažil se  dosáhnout pokroku v kontrole zbrojení. Na rozdíl od jiných sovětských diplomatů, Pifer z něj necítil žádný vnitřní odpor k USA.

O Kisljakovi se podle The Guardian říká, že si udržuje jedny z nejlepších kuchařů washingtonské diplomatické komunity.  Projevuje hrdost na své ukrajinské dědictví tím, že nabízí hostům a partnerům  pepřem napuštěnou vodku na zapití po ochutnání moderní ruské kuchyně. Jídlo má v jeho pojetí výrazně strategickou úlohu. Michael A. McFaul, americký vyslanec v Rusku, si vzpomíná že před svou cestou se účastnil opulentního oběda o pěti chodech pro 50 hostů, kteří sdíleli jednu hlavní charakteristiku: byli to vládní úředníci úzce zapojení do vytváření Obamovy vládní politiky vůči Rusku, včetně významných osobností z ministerstev obrany a zahraničních věcí.

Ti, kteří měli co do činění s Kisljakem, o něm říkají, že je to tichý muž, jehož šarm ustupuje tvrdosti, když dojde na obranu Ruska na americké půdě. Bývalá náměstkyně ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a Euroasii, Evelyn Farkasová, ho respektuje pro jeho aktivitu, informovanost a chytrost. V politických sporech je gentlemanem, ale neustupuje, tvrdí.  Pifer popisuje Kisljaka jako muže velmi inteligentního, s velmi dobrou angličtinou, který se nebojí dát najevo svůj smysl pro humor. Je velmi loajálním k Rusku, které reprezentuje, i když je to zrovna dost problematické, jako tomu bylo v případě vojenských intervencí na Ukrajině. Pifer říká, že si „dovede představit, že měl nějaké interakce s Putinem, ale že nevzešel z jeho vnitřního kruhu zpravodajských služeb a Petrohradu. "

Podle některých zpráv je však vrchním náborářem pro ruskou SVR zahraniční rozvědku. Americké zpravodajské služby ho zřejmě sledovaly a napíchly se na jeho mobil. Moskva na tyta obvinění reagovala velmi podrážděně. „Odhalím vám vojenské tajemství.  Diplomaté pracují a jejich práce spočívá v navazování kontaktů v zemi, kde působí,“ napsala rozčileně mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zakharová. Pifer s ní souhlasí. Podle něj se Kisljak nechoval nikdy jinak než jako ruský diplomat a z povahy diplomatické funkce je zcela normální, že se setkává s vysokými představiteli americké administrativy. Obvinění, že je agentem ruské rozvědky mu přijde „dost zvláštní.“

Alina Polyaková, zástupkyně ředitele z Eurasia Center Severoatlantické rady ve Washingtonu, to vidí jinak. „Je to určitě možné. Během sovětské minulosti bylo o velvyslanectví známo, že slouží této funkci." Kisljak je podle ní jako vyslanec země, kterou zastupuje, velmi mazaný. Z jiného úhlu pohledu se však jeví jako docela manipulativní a podlý. Polyakova je překvapená tím, jak úspěšné a strategicky, když dokázal navázat kontakty s jedinci, kteří podle ruské vlády by mohli být klíčovými spojenci nové americké administrativy. Očekává, že vyjdou najevo další tajná setkání mezi velvyslancem a významnými postavami administrativy jako tomu bylo s Flynnem a Sessionsem.

„Je velmi inteligentní, velmi zkušený, vždy dobře připraven," říká o něm R. Nicholas Burns, bývalý diplomat, který s Kisljakem jednal o uzavření tří sankcí proti Íránu v OSN. „ Ale bývá cynický, neukázněný a neflexibilní a má sovětskou mentalitu. Byl velmi agresivní vůči Spojeným státům. " Mcfaul si pamatuje, že Kisljak během jednání nové nukleární dohody mezi Ruskem a USA často telefonoval ministrovi obrany a jiným, maříce touhu omezit jeho komunikační kanály. „Aktivně se pokoušel tlačit na to, aby našel naše praskliny a neshody mezi námi,“ říká.

Na akci Stanfordu loni na podzim, kterou McFaul moderoval, se projevila Kisljakova zatvrzelost. Řekl, že byl poslán do Washingtonu kvůli zlepšení vztahů. Vyjmenoval oblasti možné spolupráce, ale pak přednesl dlouhý seznam stížností a obvinil USA z vměšování se ve světě. Požadavek, aby se vyjádřil také k ruským chybám, odmítl. Řekl, že nejzávažnější problém USA je to, že věří, že jsou výjimečné. „Rozdíl mezi vaší výjimečností a naší je to, že my se nesnažíme vám vnutit naši, ale vy neváháte nám vnutit tu vaši" řekl. „To je něco, čeho si nevážíme."

Podle New York Times řekl svým spolupracovníkům, že brzy opustí Washington, a pravděpodobně bude nahrazen generálem tvrdé linie. V OSN se o něm spekuluje jako o možném kandidátovi na nové pracovní místo odpovědné za boj proti terorismu. Vitalij Čurkin I., ruský velvyslanec v OSN, zemřel minulý měsíc a jeho místo je neobsazeno. Kisljak též měl říci svým spolupracovníkům, že Washington už není takové místo, jaké bylo, a že je překvapen, jak lidé, kteří kdysi usilovali o jeho společnost, se nyní snaží zůstat od něj co nejdál. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) diplomacie Velvyslanectví Rusko Michael Flynn (generál)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy