Největší bezpečnostní riziko? Vláda ignoruje velké problémy, zní z USA

Washington - Server WikiLeaks nedávno zveřejnil 8000 dokumentů údajně pocházejících ze serverů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Nejde zdaleka o jediný únik informací, se kterým se musejí americké zpravodajské služby potýkat. Jak poukazuje deník The Washington Post, všechny tyto úniky mají jednoho společného jmenovatele. A proto je třeba zasáhnout.

Když WikiLeaks zveřejnila asi 8000 dokumentů údajně pocházejících ze serverů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), které údajně odhalují praktiky americké kybernetické špionáže, ukázalo se, že k úniku došlo kvůli externím dodavatelům, která vláda využívá. To obratem potvrdili i federální vyšetřovatelé.

V důsledku uniku uvedl editor WikiLeaks Julian Assange, že CIA „ztratila kontrolu nad celým svým arzenálem kybernetických zbraní“. Zpravodajští zasvěcenci byli zděšeni. Agentury „riskovaly s dodavateli", protože tito dodavatelé „nemusí mít stejnou loajalitu" jako úředníci zaměstnaní vládou, bědoval na NBC bývalý ředitel CIA Leon Panetta.

Jak ale poukazuje list The Washington Post, zpravodajské služby o těchto problémech ví už dlouho, ale nic s tím neudělaly. Podle novináře Tima Shorrocka už v roce 2007 šlo 70 centů z každého dolaru pro zpravodajské služby do soukromého sektoru. Pouhých pět korporací tak má pod kontrolou asi 80 procent ze 45 tisíc dodavatelů pracujících pro americké tajné služby.

Právě proto je podle deníku hrozba nespolehlivých pracovníků v tomto průmyslu velmi nebezpečná. Dohled nad pracovníky těchto dodavatelů je prý katastrofální, což dokazuje třeba případ Edwarda Snowdena z roku 2013. Problémy se ale objevily i později. Minulý měsíc federální porota obžalovala Harold T. Martina, který měl ukrást utajované materiály NSA. Minulý měsíc důstojník kontrarozvědky William Evanina odhalil, že američtí úředníci nedávno objevili další dvě narušení. V jednom incidentu dodavatel ukradl více než 200 gigabytů utajovaných informací z blíže neurčeného agentury a prodal je do cizí země.

Otázkou tedy podle deníku je, jestli by firmy neměly nést za takové úniky odpovědnost. Ani jeden z případů totiž nevedl k zavedení zvláštního dohledu. William Evanina, vysoce postavený důstojník americké kontrarozvědky, poukazuje na to, že nedávné úniky jsou nevyhnutelný důsledek špionážní kultury. Dodavatelé podle něj zaměstnávají asi 800 tisíc ze 4 milionů amerických občanů, kteří jsou držiteli bezpečnostní prověrky.

„Každý s bezpečnostní prověrkou, včetně státních zaměstnanců, představuje potenciální riziko. Ale jejich loajalita patří v první řadě vládě, které slouží, nikoliv společnostem, které je zaměstnávají - a proto jsou v konečném důsledku zodpovědní za zvládání bezpečnostních rizik,“ vysvětluje The Washongton Post.

Jistě nadešel čas, aby se soukromí dodavatelé stali přímo odpovědní za únik utajovaných materiálů, potrestáni by mohli být zrušením smlouvy nebo obviněním z nedbalostí, když k nějakému úniku dojde.

„Dokud vláda a její představitelé zpravodajských nebudou ochotni využít své pravomoci a dohlížet na opravu bezpečnostních děr a prosazování většího odstupu mezi tajnými službami a jejich dodavateli, nebudou privatizovaní pracovníci nikdy představovat spolehlivý způsob, jak dosáhnout zpravodajských cílů. Bez právní a finanční odpovědnosti je jediný způsob, jak posílit bezpečnost, omezit národní bezpečnosti práce jen na úředníky, kteří přísahali chránit ústavu,“ píše deník.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Wikileaks Tajná služba USA NSA (The National Security Agency) CIA

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 49 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy