Tragická střelba v Texasu? Před 50 lety začala vlna útoků na školách

Charles Whitman byl na střední škole oblíbeným a úspěšným studentem. V Americe byla žhavá 70. léta a mladík měl před sebou zářnou budoucnost, kterou začal naplňovat poté, co zahájil studium na univerzitě. Poté ho ale stále častěji začaly pronásledovat podivné myšlenky a do svého deníku si zapsal, že se obává, že je duševně nemocný. Jeho okolí však o ničem nevědělo a nejbližší lidé doufali, že se mladík jednou zapíše do historie. Nikdo ale nečekal, že se na něj bude vzpomínat jako na strůjce prvního masového útoku na americké škole.

Whitman se narodil na Floridě a měl dva bratry. Manželství jejich rodičů nebylo harmonické a mladý Charles, který začal chodit ke skautům, těžce nesl násilnické útoky svého otce na matku.

Na střední škole byl jedním z nejlepších studentů a v roce 1959 narukoval do armády, kde získal stipendium na studium strojírenství na Texaské univerzitě v Austinu. Na škole se seznámil se svou budoucí manželkou Kathryn a spolužáci ho popisovali jako vtipného chlapíka s poněkud morbidními nápady.

Studium Whitmanovi moc nešlo a tak po dvou letech odešel zpátky k armádě. Během služby se kvůli menším prohřeškům několikrát dostal před vojenský soud a v roce 1964 armádu opustil a vrátil se ke studiu, tentokrát architektury. Během studia si přivydělával ve finančnictví.

V březnu 1966 navštívil univerzitního psychiatra, kterému si stěžoval na divné myšlenky, na rozvod svých rodičů a na stres ve škole i v práci. Hovořil také o depresích a sebevraždě. Lékař mu předepsal antidepresiva. Whitman návštěvy u psychiatra později označil za zbytečné a neužitečné.

Poslední červencový den roku 1966 se v mladíkovi něco zlomilo. Whitman nejprve ubodal svou matku a poté ve spánku zabil i svou ženu. Na místech svých hrůzných činů zanechal vzkazy, ve kterých všeho litoval.

Současně ale napsal, že si již delší dobu představoval, že zabije osoby, které nadevše miluje. Rozepsal se také o své životní pojistce, které měla být použita po jeho smrti na výzkum poruch mozku, který by zabránil dalším obdobným tragédiím.

Další den, 1. srpna 1966, tehdy pětadvacetiletý Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 16 lidí a 31 zranil, než ho zneškodnil policejní střelec. Masakr v Austinu se zapsal do historie jako první větší případ střelby na školách.

Mladík se dostal na svou starou univerzitní identifikační kartu ozbrojen několika puškami a pistolemi do areálu "své" Texaské univerzity a výtahem se vydal na zdejší vyhlídkovou věž. Po celou dobu incidentu ji prakticky neopustil, a masakr, při kterém zastřelil 15 lidí, trval 90 minut. Šestnáctá oběť podlehla zraněním v nemocnici. 

Jako 17. oběť bývá někdy uváděn i David Gunby, který zemřel v roce 2001 na komplikace, který mu způsobilo Whitmanovo postřelení jeho jediné zdravé ledviny.

První obětí byla recepční vyhlídkové věže, další dva lidi zastřelil Whitman na schodišti v době, kdy se snažil ve věži zabarikádovat. Před polednem začal střílet z věže a kromě studentů a pedagogů zastřelil i jednoho zasahujícího policistu. Kolem půl druhé odpoledne se dvěma policistům podařilo Whitmana zastřelit.

Whitmanův čin je prvním podobným masovým činem a dodnes je čtvrtým nejhorším masakrem na amerických školách. Jeho pitva odhalila, že měl nádor na mozku, lékaři se ale přiklonili k tomu, že rakovina nebyla bezprostřední příčinou jeho hrůzného činu, který byl několikrát zfilmován. Ve Smrtící věži z roku 1975 si například Whitmana zahrál Kurt Russel.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Přelomový rozsudek. V USA půjdou za mříže rodiče školního střelce

Ve Spojených státech amerických padl další přelomový rozsudek. Soud v úterý na nejméně deset let poslal do vězení rodiče teenagera, který vraždil na škole v americkém státě Michigan. Informovala o tom agentura AP. Dnes sedmnáctiletý Ethan Crumbley v listopadu 2021 zastřelil čtyři spolužáky na střední škole v Oxford Township nedaleko Detroitu. 

Více souvisejících

Střelba v USA Texas, USA masakr na Texaské univerzitě v Austinu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy