Historie vlajky USA začala před 240 lety, pravidla pro vystavování jsou přísná

Washington - 14. června 1777 byla schválena podoba americké vlajky - bílé hvězdy na modrém poli a červenobílé pruhy. Při jejím vystavování platí velmi přísná pravidla.

Vlajku schválil Druhý kontinentální kongres ve Filadelfii. Od té doby slaví Američané 14. června Den vlajky.

Od svého vzniku má americká vlajka šest bílých a sedm červených podélných pruhů symbolizujících 13 původních britských kolonií, které v roce 1776 utvořily Spojené státy americké. Hvězd na modrém poli bylo nejdříve také 13, ale při přijetí každého dalšího státu do unie se jejich počet zvýšil.

Od roku 1960 je jich 50, stejně jako amerických států. Hlavní město Washington, které má samostatný status, ani zámořská území vlastní hvězdu na vlajce nemají.

Vlajka se nesmí dotknout země a visí-li přes noc, musí být osvětlena. Vlajkový kodex schválený Kongresem také zapovídá užití vlajky k reklamním účelům nebo její tisk na čalounění, kapesníky, ubrousky, krabice nebo cokoli, co se po použití zničí.

Toto pravidlo stejně jako zákaz reklamy se ovšem zcela běžně porušuje, aniž by to budilo pohoršení. Za porušení vlajkových předpisů žádné tresty nehrozí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vlajky historie

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy