Je těžké sledovat videonahrávky dvou bývalých vojenských psychologů, kteří v měsících po teroristických útocích z 11. září 2001 jako nezávislí spolupracovníci pro CIA vymýšleli, dozorovali a pomáhali provádět "rozšířené vyšetřování" vězňů držených na tajných základnách, konstatuje editorial serveru New York Times. Vlivný deník v něm rozebral situaci okolo nechvalně známého mučení osob podezřelých z terorismu.
Vojáci s pohádkovým platem
Oba muži, Bruce Jessen a James Mitchell, zaujali profesionální postoj a v oblecích a kravatách o tématu promluvili věcně, popsali barbarské činy na zadržených, na který se spolu s dalšími podíleli, konstatuje prestižní deník. Shrnuje, že se zadrženými se zacházelo tvrdě bez rozdílu, byl na nich například prováděn waterboarding, mlátilo se s nimi o zdi, byli zavíráni do rakví; to vše v honu za informacemi, které znalo jen pár z nich, pokud vůbec někdo. "Jeden z nich zemřel na zřejmé podchlazení, mnoho další bylo nakonec propuštěno bez obvinění," poukazuje editorial.
Konfrontováni s hrůzami a zbytečností svého jednání se psychologové stáhli k jednomu k nejstarších ospravedlnění války: "Byli jsme vojáci a dělali jsme to, co se nám řeklo," cituje New York Times dr. Jessena. Dodává, že tito vojáci však za své služby obdrželi více než 81 milionů dolarů.
NY Times nahrávku, která byla pořízena loni v rámci federální žaloby vznesené proti oběma psychologům dvěma bývalými vězni a rodinou třetího, který zemřel v zajetí CIA v Afghánistánu, publikoval v tomto týdnu. Vysvětluje, že Jessen a Mitchell jsou zřejmě jediní lidé, kteří budou čelit smysluplným právním důsledkům za svou roli v jedné z nejtemnějších kapitol moderních amerických dějin. Federální civilní soud má začít 5. září v Spokane a ačkoliv jsou detaily zacházení s desítkami vězňů ze strany kontraktorů amerických zpravodajských služeb již široce známé, je podle vlivného serveru stále mrazivé sledovat oba psychology, jak racionalizují používání těchto technik, které právníci CIAsvého času nazývali "sadistickými a děsivými".
"Myslel jsem si, že mu to nebude příjemné. Naštve to. Nevím, jestli je to bolestivé, ale je to stresující," cituje editorial slova dr. Mittchela o waterboardingu, mučení simulujícím pocit při topení tím, že se osobě s látkou přes hlavu nalévá na obličej voda. Jeden z vězňů si raději nechal zlomit nohu, než aby podstoupil waterboarding, odkazuje prestižní deník na Mittchelovu výpověď.
Trump má o věci jasno
V roce 2002 byl Abú Zabajdáh, o němž si úřady mylně mysleli, že je vůdce al-Káidy, byl této proceduře podroben třiaosmdesátkrát během pár dnů, přičemž podle oficiální zprávy začal trpět křečemi v břiše a nohou, tudíž mu byly zprůchodněny dýchací cesty, načež se muž uchýlil k hysterickým slibům a byl vystresován do té míry, že nedokázal efektivně komunikovat či adekvátně spolupracovat s vyšetřovateli, uvádí New York Times. Podotýká, že Zubajdáh vyšetřovatelům poskytl klíčové informace o spiknutí z 11. září, avšak nikoliv v důsledku waterboardingu, ale v reakci na tradiční vyšetřovací metody, nicméně v domnění, že toho ví více, trýznitelé ve svém jednání pokračovali a věřili, že fyzické týrání jim poskytne dodatečné informace.
Někteří vězni byli připoutáni k trubce na zdi, tudíž celé dny nemohli odpočívat či si lehnout, poukazuje editorial. Odkazuje na Joseho Rodrigueze, vysokého činitele CIA, který zničil videonahrávky z výslechů, jelikož je označil za "odporné" a přirovnal mučení k permanentnímu tréninku v posilovně.
Sulejmán Salim, jeden z mužů, kteří psychology žalují, se rozplakal, když měl popsat své zážitky, konstatuje americké server. Dodává, že Jessen s Mittchelem přesto tvrdí, že jejich metody, které byly zakázány, nezpůsobily žádné trvalé následky, nicméně Salim, stejně jako mnoho dalších bývalých vězňů, stále trpí psychickými problémy, má noční můry, vrací se mu minulost, trápí ho bolesti hlavy a nespavost.
"Jim a já nechceme pokračovat v tom, co děláme," uvádí newyorský deník Jessenova slova, kterými v průběhu programu dal najevo svou nespokojenost, avšak tlak od tajných služeb byl silný. "Pořád, každý den mi říkali, že ve Spojených státech vybouchne jaderná nálož, protože jsem jim řekl, ať přestanou. Ztratil jsem nervy a myslel si, že to bude moje chyba, pokud v tom nebudou pokračovat," odkazuje editorial na Jessenovu výpověď.
Celkový příběh mučicích programů zřejmě nebude nikdy publikován, očekává New York Times. Připomíná, že tento měsíc začala Trumpova administrativa vracet do Kongresu kopie tajné senátní zprávy z roku 2014, přičemž mají být raději uloženy pod zámek, a Trump bez jakékoliv expertizy o smutné historii mučení svého času dokonce slíbil návrat waterboardingu a dalších metod zakázaných prezidentem Obamou.
Za nechutnosti mučícího programu nese odpovědnost mnoho lidí, ale většina z nich nikdy neponese právní důsledky, soudí prestižní server. Žalobu proti Jessenovi a Mittchelovi tak označuje za možná poslední příležitost hnát někoho k odpovědnosti.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , mučení vězňů , Guantanamo U.S. Base , CIA
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě