Jen pro silné povahy. Z výpovědí Američanů, kteří mučili vězně, mrazí

Je těžké sledovat videonahrávky dvou bývalých vojenských psychologů, kteří v měsících po teroristických útocích z 11. září 2001 jako nezávislí spolupracovníci pro CIA vymýšleli, dozorovali a pomáhali provádět "rozšířené vyšetřování" vězňů držených na tajných základnách, konstatuje editorial serveru New York Times. Vlivný deník v něm rozebral situaci okolo nechvalně známého mučení osob podezřelých z terorismu.

Vojáci s pohádkovým platem

Oba muži, Bruce Jessen a James Mitchell, zaujali profesionální postoj a v oblecích a kravatách o tématu promluvili věcně, popsali barbarské činy na zadržených, na který se spolu s dalšími podíleli, konstatuje prestižní deník. Shrnuje, že se zadrženými se zacházelo tvrdě bez rozdílu, byl na nich například prováděn waterboarding, mlátilo se s nimi o zdi, byli zavíráni do rakví; to vše v honu za informacemi, které znalo jen pár z nich, pokud vůbec někdo. "Jeden z nich zemřel na zřejmé podchlazení, mnoho další bylo nakonec propuštěno bez obvinění," poukazuje editorial.   

Konfrontováni s hrůzami a zbytečností svého jednání se psychologové stáhli k jednomu k nejstarších ospravedlnění války: "Byli jsme vojáci a dělali jsme to, co se nám řeklo," cituje New York Times dr. Jessena. Dodává, že tito vojáci však za své služby obdrželi více než 81 milionů dolarů. 

NY Times nahrávku, která byla pořízena loni v rámci federální žaloby vznesené proti oběma psychologům dvěma bývalými vězni a rodinou třetího, který zemřel v zajetí CIA v Afghánistánu, publikoval v tomto týdnu. Vysvětluje, že Jessen a Mitchell jsou zřejmě jediní lidé, kteří budou čelit smysluplným právním důsledkům za svou roli v jedné z nejtemnějších kapitol moderních amerických dějin. Federální civilní soud má začít 5. září v Spokane a ačkoliv jsou detaily zacházení s desítkami vězňů ze strany kontraktorů amerických zpravodajských služeb již široce známé, je podle vlivného serveru stále mrazivé sledovat oba psychology, jak racionalizují používání těchto technik, které právníci CIAsvého času nazývali "sadistickými a děsivými".

"Myslel jsem si, že mu to nebude příjemné. Naštve to. Nevím, jestli je to bolestivé, ale je to stresující," cituje editorial slova dr. Mittchela o waterboardingu, mučení simulujícím pocit při topení tím, že se osobě s látkou přes hlavu nalévá na obličej voda. Jeden z vězňů si raději nechal zlomit nohu, než aby podstoupil waterboarding, odkazuje prestižní deník na Mittchelovu výpověď.

Trump má o věci jasno

V roce 2002 byl Abú Zabajdáh, o němž si úřady mylně mysleli, že je vůdce al-Káidy, byl této proceduře podroben třiaosmdesátkrát během pár dnů, přičemž podle oficiální zprávy začal trpět křečemi v břiše a nohou, tudíž mu byly zprůchodněny dýchací cesty, načež se muž uchýlil k hysterickým slibům a byl vystresován do té míry, že nedokázal efektivně komunikovat či adekvátně spolupracovat s vyšetřovateli, uvádí New York Times. Podotýká, že Zubajdáh vyšetřovatelům poskytl klíčové informace o spiknutí z 11. září, avšak nikoliv v důsledku waterboardingu, ale v reakci na tradiční vyšetřovací metody, nicméně v domnění, že toho ví více, trýznitelé ve svém jednání pokračovali a věřili, že fyzické týrání jim poskytne dodatečné informace.

Někteří vězni byli připoutáni k trubce na zdi, tudíž celé dny nemohli odpočívat či si lehnout, poukazuje editorial. Odkazuje na Joseho Rodrigueze, vysokého činitele CIA, který zničil videonahrávky z výslechů, jelikož je označil za "odporné" a přirovnal mučení k permanentnímu tréninku v posilovně.

Sulejmán Salim, jeden z mužů, kteří psychology žalují, se rozplakal, když měl popsat své zážitky, konstatuje americké server. Dodává, že Jessen s Mittchelem přesto tvrdí, že jejich metody, které byly zakázány, nezpůsobily žádné trvalé následky, nicméně Salim, stejně jako mnoho dalších bývalých vězňů, stále trpí psychickými problémy, má noční můry, vrací se mu minulost, trápí ho bolesti hlavy a nespavost.      

"Jim a já nechceme pokračovat v tom, co děláme," uvádí newyorský deník Jessenova slova, kterými v průběhu programu dal najevo svou nespokojenost, avšak tlak od tajných služeb byl silný. "Pořád, každý den mi říkali, že ve Spojených státech vybouchne jaderná nálož, protože jsem jim řekl, ať přestanou. Ztratil jsem nervy a myslel si, že to bude moje chyba, pokud v tom nebudou pokračovat," odkazuje editorial na Jessenovu výpověď.

Celkový příběh mučicích programů zřejmě nebude nikdy publikován, očekává New York Times. Připomíná, že tento měsíc začala Trumpova administrativa vracet do Kongresu kopie tajné senátní zprávy z roku 2014, přičemž mají být raději uloženy pod zámek, a Trump bez jakékoliv expertizy o smutné historii mučení svého času dokonce slíbil návrat waterboardingu a dalších metod zakázaných prezidentem Obamou.    

Za nechutnosti mučícího programu nese odpovědnost mnoho lidí, ale většina z nich nikdy neponese právní důsledky, soudí prestižní server. Žalobu proti Jessenovi a Mittchelovi tak označuje za možná poslední příležitost hnát někoho k odpovědnosti.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) mučení vězňů Guantanamo U.S. Base CIA

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy