Prase, které umí zničit nepřítele? Seznamte se s letounem Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II.

Warthog - prase bradavičnaté, nebo Hog - prase. Právě tak piloti láskyplně označují americký vojenský jednomístný, dvoumotorový proudový letoun Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II. Podle serveru Military.com získal tuto přezdívku kvůli agresivnímu vzhledu. Navíc se na jeho kuželový čumák často malují oči a zuby, takže vypadá jako šelma.

Tento letoun je určený k poskytování přímé palebné podpory jednotkám pozemních sil (ničení tanků, obrněných vozidel a dalších pozemních cílů). Může také působit jako předsunutý letecký návodčí a navádět jiné letouny na pozemní cíle. Je to první typ letounu letectva USA od počátku navržený pro plnění úkolů přímé palebné podpory. Oficiální bojové jméno je odvozeno od letounu z druhé světové války P-47 Thunderbolt, který byl velmi efektivní při plnění stejných úkolů.

U.S. Air Force provozuje 345 bitevních letounů A-10 Thunderbolt II. Přímo pod letectvo spadá 191 strojů. Velitelství záložních vzdušných sil AFRC (Air Force Reserve Command), jedno z hlavních velitelství MAJCOM (Major Commands) amerického letectva, provozuje 48 letadel. Zbývajících 106 bitevních letounů A-10 je v podřízenosti letectva Národní gardy ANG (Air National Guard).

Poprvé tento stroj vzlétl v květnu 1972, do letectva byl zařazen o pět let později. Sériová výroba letadel A-10 byla zahájena v říjnu 1975 a dodávka prvních strojů se uskutečnila v březnu 1976. Produkce pokračovala až do roku 1984, základní konstrukce draku zůstala po celou dobu nezměněna. Celkem bylo vyrobeno 715 letadel, z toho 2 prototypy a jedna upravená verze s tandemovým uspořádáním sedadel. V roce 1999 byla cena jednoho letadla 18.8 milionů dolarů. 

Poprvé byly stroje A-10 nasazeny v roce 1991 během operace Pouštní bouře. Letadla „Warthog" nalétala celkem 8100 misí, vystřelila 90 procent raket AGM-65 Maverick a zaznamenala 95,7 procentní úspěšnost při plnění úkolů. Během svého působení zničila 987 tanků, 926 dělostřeleckých baterií, 501 obrněných transportérů, 72 bunkrů a množství jiných pozemních cílů. Naopak irácké protivzdušné obraně se podařilo sestřelit čtyři americké A-10, dvě letadla po zásahu raketou země-vzduch havarovala během přistávání a několik jich bylo vyřazeno v důsledku velkého poškození.

Poté se letadla A-10 zúčastnila všech konfliktů, ve kterých se angažovalo americké letectvo – tedy v Afghánistánu, Iráku, Libyi i proti Islámskému státu. Jejich význam a nasazení však postupně klesá, a to i proto, že piloti A-10 jsou na moderním bojišti vystaveni mnohem většímu riziku než posádky jiných letadel.

Fairchild A-10 Thunderbolt II je jednomístný, jeho rozpětí je 17,53 metrů, délka 16,26 metrů a výška 4,47 metru. Hmotnost samotného stroje je 11321 kilogramů a maximální vzletová hmotnost je 23 tun. Letoun může vyvinou maximální rychlost 704 kilometrů za hodinu a jeho dolet je 4150 kilometrů. Je vybaven pancířem s odolností proti střelám do 37 mm, neprůstřelným sklem s odolností proti střelám do 23 mm, rušičkou zaměřovacího paprsku a kontejnery se světlicemi a staniolovými pásky

Pevnou výzbroj tvoří sedmihlavňový 30mm kanon GAU-8A umístěný v přídi. Munici tvoří protipancéřové projektily s jádrem z ochuzeného uranu, její zásoba je 1175 nábojů. Přídavná výzbroj se zavěšuje na celkem 11 závěsníků, 3 podtrupové a 8 podkřídlových, o celkové nosnosti 7250 kg. K sebeobraně proti vzdušným cílům se používají PLŘS AIM-9 Sidewinder.

Hlavní úlohou letounu je však útok na pozemní cíle. Protizemní výzbroj tvoří konvenční neřízené pumy Mk-82 a Mk-84, napalmové pumy Mk77, až 10 kontejnerových pum Mk20 Rockeye, CBU-52, CBU-58, CBU-71, CBU-87, CBU-89 a CBU-97, laserově naváděné pumy GBU-10 a GBU-12, GBU-15 s TV/IČ naváděním a 4 protizemní ŘS AGM-65 Maverick. Pro zvětšení doletu lze podvěsit až 3 přídavné nádrže s obsahem po 2270 litrů.Proslulé A-10 se staly významnou podporou pozemních operací a vojáci je vždy nad svými hlavami rádi viděli. Bohužel se blíží jejich konec. Dokonce jeden americký generál inicioval jejich okamžité vyřazení. Tato snaha však neuspěla a letouny budou ještě sloužit. Americké letectvo má v plánu stroj používat zhruba do roku 2022, kdy by jej měly nahradit letouny typu F-35.

Související

Více souvisejících

letoun Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy