Warthog - prase bradavičnaté, nebo Hog - prase. Právě tak piloti láskyplně označují americký vojenský jednomístný, dvoumotorový proudový letoun Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II. Podle serveru Military.com získal tuto přezdívku kvůli agresivnímu vzhledu. Navíc se na jeho kuželový čumák často malují oči a zuby, takže vypadá jako šelma.
Tento letoun je určený k poskytování přímé palebné podpory jednotkám pozemních sil (ničení tanků, obrněných vozidel a dalších pozemních cílů). Může také působit jako předsunutý letecký návodčí a navádět jiné letouny na pozemní cíle. Je to první typ letounu letectva USA od počátku navržený pro plnění úkolů přímé palebné podpory. Oficiální bojové jméno je odvozeno od letounu z druhé světové války P-47 Thunderbolt, který byl velmi efektivní při plnění stejných úkolů.
U.S. Air Force provozuje 345 bitevních letounů A-10 Thunderbolt II. Přímo pod letectvo spadá 191 strojů. Velitelství záložních vzdušných sil AFRC (Air Force Reserve Command), jedno z hlavních velitelství MAJCOM (Major Commands) amerického letectva, provozuje 48 letadel. Zbývajících 106 bitevních letounů A-10 je v podřízenosti letectva Národní gardy ANG (Air National Guard).
Poprvé tento stroj vzlétl v květnu 1972, do letectva byl zařazen o pět let později. Sériová výroba letadel A-10 byla zahájena v říjnu 1975 a dodávka prvních strojů se uskutečnila v březnu 1976. Produkce pokračovala až do roku 1984, základní konstrukce draku zůstala po celou dobu nezměněna. Celkem bylo vyrobeno 715 letadel, z toho 2 prototypy a jedna upravená verze s tandemovým uspořádáním sedadel. V roce 1999 byla cena jednoho letadla 18.8 milionů dolarů.
Poprvé byly stroje A-10 nasazeny v roce 1991 během operace Pouštní bouře. Letadla „Warthog" nalétala celkem 8100 misí, vystřelila 90 procent raket AGM-65 Maverick a zaznamenala 95,7 procentní úspěšnost při plnění úkolů. Během svého působení zničila 987 tanků, 926 dělostřeleckých baterií, 501 obrněných transportérů, 72 bunkrů a množství jiných pozemních cílů. Naopak irácké protivzdušné obraně se podařilo sestřelit čtyři americké A-10, dvě letadla po zásahu raketou země-vzduch havarovala během přistávání a několik jich bylo vyřazeno v důsledku velkého poškození.
Poté se letadla A-10 zúčastnila všech konfliktů, ve kterých se angažovalo americké letectvo – tedy v Afghánistánu, Iráku, Libyi i proti Islámskému státu. Jejich význam a nasazení však postupně klesá, a to i proto, že piloti A-10 jsou na moderním bojišti vystaveni mnohem většímu riziku než posádky jiných letadel.
Fairchild A-10 Thunderbolt II je jednomístný, jeho rozpětí je 17,53 metrů, délka 16,26 metrů a výška 4,47 metru. Hmotnost samotného stroje je 11321 kilogramů a maximální vzletová hmotnost je 23 tun. Letoun může vyvinou maximální rychlost 704 kilometrů za hodinu a jeho dolet je 4150 kilometrů. Je vybaven pancířem s odolností proti střelám do 37 mm, neprůstřelným sklem s odolností proti střelám do 23 mm, rušičkou zaměřovacího paprsku a kontejnery se světlicemi a staniolovými pásky
Pevnou výzbroj tvoří sedmihlavňový 30mm kanon GAU-8A umístěný v přídi. Munici tvoří protipancéřové projektily s jádrem z ochuzeného uranu, její zásoba je 1175 nábojů. Přídavná výzbroj se zavěšuje na celkem 11 závěsníků, 3 podtrupové a 8 podkřídlových, o celkové nosnosti 7250 kg. K sebeobraně proti vzdušným cílům se používají PLŘS AIM-9 Sidewinder.
Hlavní úlohou letounu je však útok na pozemní cíle. Protizemní výzbroj tvoří konvenční neřízené pumy Mk-82 a Mk-84, napalmové pumy Mk77, až 10 kontejnerových pum Mk20 Rockeye, CBU-52, CBU-58, CBU-71, CBU-87, CBU-89 a CBU-97, laserově naváděné pumy GBU-10 a GBU-12, GBU-15 s TV/IČ naváděním a 4 protizemní ŘS AGM-65 Maverick. Pro zvětšení doletu lze podvěsit až 3 přídavné nádrže s obsahem po 2270 litrů.Proslulé A-10 se staly významnou podporou pozemních operací a vojáci je vždy nad svými hlavami rádi viděli. Bohužel se blíží jejich konec. Dokonce jeden americký generál inicioval jejich okamžité vyřazení. Tato snaha však neuspěla a letouny budou ještě sloužit. Americké letectvo má v plánu stroj používat zhruba do roku 2022, kdy by jej měly nahradit letouny typu F-35.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
V Pentagonu zuří. Ruská stíhačka provedla nebezpečný manévr blízko amerického letounu
letoun Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek