Masakr v Blacksburgu se zapsal do historie. Při nejhorším útoku Korejec postřílel desítky lidí

Student z Jižní Koreje Čo Sung-hu přichází 16. dubna 2007 jako každý den několikátým rokem ráno do Virginského polytechnického institutu a státní univerzity v Blacksburgu. Všichni věděli, že je jiný, nebaví se s lidmi, odsedá si, a nemá rád společnost. Nikoho by ale nenapadlo, že se z něj zanedlouho stane masový vrah. Do doby, než se areálem rozezní výstřely. A desítky lidí padají mrtví k zemi.

Střelec nejprve zastřelil dva studenty na kolejích, asi o hodinu a půl později vtrhl do poslucháren a zabil 30 lidí. Mezi oběťmi byli i dva učitelé - jeden z Izraele a druhý z Indie, zbytek tvořili studenti. Dalších 17 lidí střelec zranil a šest studentů se zranilo při pokusu dostat se z třídy ven skokem z okna.

Pachatel byl v posledním ročníku bakalářského studia angličtiny a bydlel na jedné z tamních kolejí. Do USA přijel se svými rodiči jako malý chlapec z Jižní Koreje a měl ve Spojených státech legální pobyt, jeho spolubydlící ho téměř neznali. V jídelně sedal prý sám a obecně se stranil ostatních.

Mezi prvním a druhým útokem zaslal americké televizi NBC manifest, ve kterém byly desítky fotografií, videoklipů a prohlášení o 23 stránkách. Ve vzkazu vyjádřil nenávist vůči bohatým a křesťanství a prohlásil, že se krveprolití v Blacksburgu dalo zabránit.

"Zahnali jste mě do kouta a ponechali jste mi jedinou možnost. Měli jste stovky miliard šancí a způsobů jak zabránit dnešku. Rozhodnutí bylo na vás. A vy jste se rozhodli prolít mou krev. Teď musíte žít s tím, že na vašich rukách ulpěla krev, kterou nikdy nesmyjete...Vaše mercedesy vám nebyly dost, vy spratci. Vaše zlaté náhrdelníky vám nebyly dost, vy snobové. Vaše svěřenecké fondy vám nestačily. Nestačily vám vodka a koňak. Všechno vaše hýření vám nestačilo na ukojení vašich požitkářských potřeb. Měli jste všechno," vzkázal světu.

Na záběrech, které obletěly svět, byl zachycen se zbraněmi v rukou v khaki vestě ve vojenském stylu, s černými rukavicemi, trikem a batohem a černou baseballovou čepicí obrácenou dozadu. Vzdal také hold dvěma studentům z Columbine, kteří v roce 1999 zastřelili 12 spolužáků a učitele a pak spáchali sebevraždu.

Čo byl již v roce 2005 shledán duševně nemocným s potřebou psychiatrické léčby. Soud ho proto poslal na nedobrovolnou ambulantní léčbu. Čo nicméně nebyl z ničeho obviněn a důvodem umístění na kliniku prý byly jeho hrozby sebevraždou. Soud ani místní zdravotní úřady dál naplnění soudního rozhodnutí nesledovaly a Čo léčbu nenastoupil. V minulosti také napsal dvě školní literární práce plné násilí.

Čo vraždil dvěma poloautomatickými pistolemi, Walther P22 a Glock 19, které si koupil v měsících před útokem. Jeho vražedné řádění začalo jeho odchodem z mateřské koleje Harper kolem 7:00 ráno. V 7:15 už byla policie povolána k vraždě dvou studentů do sousední koleje West Ambler Johnston, Čo se z ní nepozorovaně vytratil a odešel na poštu odeslat svůj manifest. Po podání balíku kolem 9:00 zamířil Čo k posluchárnách Norris. Tam dorazil asi v 9:15, řetězy uzamkl tři hlavní vchody a umístil tam lístek s tím, že v případě pokusu dveře otevřít, dojde k explozi.

Pak odešel do druhé patra poslucháren, kde začal své vražedné dílo. Za asi deset minut zastřelil Čo v různých učebnách 30 lidí, vystřílel celkem přes 170 ran. Sám se zastřelil kolem 9:50 v učebně francouzštiny.

V prosinci 2007 Kongres Spojených států schválil kvůli masakru zákon, který rozšířil kontrolu zájemců o koupi střelných zbraní. Nová norma byla první větší legislativní změnou v kontrole zbraní od roku 1994.

Přeživší a rodiny obětí vražedné střelby nakonec vysoudili 11 milionů dolarů (asi 175 milionů Kč). Studenti a jejich rodiče obviňovali vedení školy, že pozdě varovalo před vrahem v areálu univerzity. Dostali varovný e-mail až dlouho po první střelbě, tedy v době, kdy vrah střílel už podruhé.

Související

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Střelba v USA historie Čo Sung-hu

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

před 7 hodinami

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

před 8 hodinami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 9 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 12 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Macron reaguje na Trumpův návrat do Bílého domu. Obrátil se na evropské partnery

Francouzský prezident Emmanuel Macron před inaugurací Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu připustil, že Francie bude muset jít nad rámec současných výdajů do obrany. Informoval o tom server Politico.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy