USA hlásí další sonický útok na Kubě, postiženo je už 19 lidí

Washington - Útoky na americké diplomaty vedené zřejmě s pomocí akustického zařízení, které poškozuje sluch, pokračují. Původně USA tvrdily, že útoky začaly loni a skončily letos na jaře. Další incident se však odehrál i v srpnu. Celkem je už postiženo 19 osob.

Útoky způsobují poškození mozku, ztrátu rovnováhy a vedou k trvalé hluchotě. USA z nich viní Kubu, která to ale popřela a oznámila, že zprávy vyšetřuje.

Poprvé se o záležitosti začalo hovořit v srpnu, když USA oznámily vyhoštění dvou kubánských diplomatů z Washingtonu. Symptomy poprvé oznámilo koncem loňského roku několik amerických diplomatů a jeden Kanaďan. V květnu USA za neschopnost Kuby poskytnout diplomatům ochranu vyhostily dva kubánské diplomaty. Letos v srpnu USA oznámily, že ošetření potřebovalo 16 postižených a že útoky už ustaly.

V pátek mluvčí amerického ministerstva zahraniční Heather  Nauertová řekla, že další incident se stal nedávno v srpnu. "Nemůžeme vyloučit, že budou i jiné případy, zdravotníci personál velvyslanectví vyšetřují," dodala. Podle svazu americké zahraniční služby se u postižených projevuje fyzické poškození mozku, permanentní ztráta sluchu a přídatné symptomy jako ztráta rovnováhy, úporné bolesti hlavy, otok mozku a narušení kognitivních funkcí.

Jakým způsobem jsou útoky vedeny, není jasné. Americká média hovoří o akustickém zařízení, které vydává pro lidské ucho neslyšitelné zvukové vlny, které mohou způsobit hluchotu.

Profesor technických věd na Oxfordské univerzitě Robin Cleveland řekl, že "to, co se děje na Kubě, je zřejmě způsobeno ultrazvukem - frekvencemi vyššími než 20 kilohertzů", s čímž souhlasí i Tim Leighton, který přednáší na Southamptonské univerzitě vědu o ultrazvuku a akustice pod vodní hladinou. Leighton se ale zároveň kloní k jednoduššímu vysvětlení. Podle něj je třeba nejdříve prověřit, zda personál nebyl vystaven jedu nebo nějakým drogám.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě USA (Spojené státy americké) diplomacie Kuba

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 35 minutami

před 1 hodinou

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy