Hurikánem zpustošený Houston: Vrátí se do něj někdy lidé?

Voda již opadla, takže lidem nic nebrání v návratu domů. Kromě toho, že jejich domovy jsou zcela zničené a jejich těžkosti ještě zdaleka nekončí. Někdo musí uklidit plíseň a vyhodit zničený nábytek. Vyplatí se lidem vůbec návrat do Houstonu?

Přírodní katastrofy fungují jako zdroje mnoha změn ve společnosti. A mohou být i pobídkou k tomu, aby člověk opustil své rodné město nebo svůj domov a přestěhoval se raději někam jinam. Po katastrofách je to navíc jednoduché. Není třeba stěhovat věci, když vám je katastrofa z větší části zničila.

The Atlantic se o problematice bavil s Leah Boustan, ekonomkou univerzity Princeton, která se dlouhodobě věnuje migraci po přírodních katastrofách ve Spojených státech. Svůj názor měla i na to, co se pravděpodobně stane po té, co se Houston vzpamatuje z hurikánu Harvey.

Součástí klasické pohromy bývají povodně, tornáda, zemětřesení, hurikány či ohromné sněžné bouře. V reakci na takovéto zkušenosti se prý lidé častěji stěhují jinam, kde hrozba není tak veliká. U katastrof, jako byla například Katrina nebo právě Harvey, je tento jev ještě výraznější.

Katastrofy pomáhají odkrývat slabiny různých měst. Nyní se podle Boustan uvažuje, že Houston nemá dobré odvodní systémy a mělo by se na něm zapracovat. Někteří lidé to možná věděli, ale neuvědomovali si, že by je to mohlo ohrozit.

Tato část pobřeží je ve skutečnosti obvyklým dějištěm hurikánů, proto není žádné překvapení, že se velký hurikán dostal konečně i do Houstonu. Město se této katastrofě dlouho zdařile vyhýbalo. Boustan prohlásila, že tyto rizikové oblasti jsou obvykle místy, odkud se lidé sbalí a odejdou, jakmile k nějaké katastrofě dojdě. Za Riziková místa považuje pobřeží, okolí velkých řek a nížiny.

Boustan nepřipravenost Houstonu komentovala s překvapením, ekonomové prý věci vnímají jinak. „Myslela bych, že si lidé zjistí informace a porovnají rizika a na základě toho se rozhodnou… Ve skutečnosti to tak není.“ Lidé prý nečekají, že se to stane. Nemají připravené zásoby jídla, nemají svíčky a podobně.

Je tedy možné, že si velké množství lidí návrat do Houstonu rozmyslí a raději se usadí někde jinde. Vyrovnávat se s následky bude totiž složité. Mnoho domů má narušenou statiku a jsou připravené leda na zbourání. Promočenost zdí je ideálním prostředím pro plíseň.

Protože se voda z mnoha míst ještě dlouho nezůstane, plísni se tam bude dařit. A platí, že kde se daří plísni, tam se nedaří lidem. Vdechování spór z plísní je zdraví velmi nebezpečné a rozhodně nelze doporučit. Pro mnoho lidí bude bezpečnější svůj domov prostě opustit.

Související

Více souvisejících

hurikán Harvey (srpen 2017) Texas, USA USA (Spojené státy americké) katastrofy

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy