Air Force One? Nejstřeženější létající pevnost na světě

Boeing 747-200B je po Airbus A380 druhým největším dopravním letadlem na světě. Ale ačkoliv je většina modelů tohoto typu Boeingu stejných a liší se jen v drobnostech, dvě letadla na světě mají zvláštní poslání. Slouží totiž prezidentskému úřadu a ne nadarmo jsou přezdívána "létající pevnost".

Nejprve si vysvětleme terminologii. Air Force One není typ ani model letadla. Označení obou letadel je 28000 a 29000 s Air Force označením VC-25A. Pokud se ale na palubě jakéhokoliv letadla nachází úřadující prezident Spojených států amerických, volací znak tohoto letadla je automaticky Air Force One.

Tento radiový volací znak se používá od padesátých let. Vznikl po příhodě z roku 1953, kdy letoun Columbine III. s prezidentem Dwightem Eisenhowerem na palubě musel čekat na přistání, protože si ho dispečer spletl s běžným linkovým spojem. Volací znak Eisenhowerova letounu byl Air Force 8610, znak jiného přistávajícího letadla společnosti Eastern Airlines měl stejné číslo 8610.

Dispečer letouny zaměnil a jako první na ranvej navedl linkový stroj. Letoun se šéfem státu musel kroužit ve vzduchu a čekat. Prezidentův štáb ale nechtěl dopustit, aby nejmocnějším politik musel čekat. Tak vzniklo označení, které žádného dispečera nemůže nechat na pochybách o tom, kdo je na palubě letadla - Air Force One.

Tento pojem se stal populární poté, co jej v roce 1961 použil prezident John F. Kennedy. Sám se jím ohlásil dispečerovi z paluby letadla C-118 Liftmaster, kterým létal. Od té doby letadlu,v němž se hlava Spojených států nachází, nikdo jinak než Air Force One neřekne.

Na rozdíl od linkových letadel jsou ale výše zmíněná letadla značky Boeing prakticky neustále střežená armádou. Air Force One je tak vlastně létající pevnost. Platí za nejbezpečnější místo pro amerického prezidenta, a je dokonce bezpečnější než protiatomový kryt pod Bílým domem.

Z paluby Air Force One může prezident USA řídit zemi, a to i ve válce. Má tam kancelář, komunikační centrum a na palubě je také pověstný jaderný kufřík. Letoun má sám o sobě protiraketovou obranu a odolá i radiaci a chemickému zamoření.

Od běžného Boeingu ho odlišuje také uspořádání a vybavení interiéru. Prezident má na palubě salonek s ložnicí, šatnou, toaletou, sprchou a kancelář. Konferenční místnost slouží jako jídelna a je určena pro šéfa státu i jeho rodinu a poradce. Další kabiny jsou vyhrazeny ochrance, tajné službě, štábu a novinářům.

Letoun ale americkým prezidentům neslouží jen k přepravě. Má jim také zajistit bezpečí, jako v případě 11. září 2001. Po útoku teroristů létal Boeing s Georgem Bushem nad Amerikou několik hodin, do doby, než všechny civilní letouny usedly na letiště. Prezidentova tajná služba předpokládala, že jedním z cílů teroristů totiž je i Bílý dům.

Ostatně Air Force One může zůstat ve vzduchu až několik týdnů, je totiž schopen tankovat za letu. To ale ve většině případů není potřeba, jeho obrovské palivové nádrže podle webových stránek Bílého domu umožňují, aby letadlo na jedno natankování přeletělo polovinu obvodu Země.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Air Force One 11. září 2001

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 7 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou

Válka na Ukrajině nabírá pro Kyjev stále temnější nádech. Moskva upevňuje své postavení na klíčových úsecích východní a jihovýchodní fronty, zatímco na ukrajinská města útočí jednou vlnou vzdušného teroru za druhou, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy