Akustické útoky proti diplomatům na Kubě jsou záhadnější, než se zdálo

Havana/Washington - Domnělé akustické útoky na americké diplomaty na Kubě, které více než dvěma desítkám lidí poškodily sluch, obestírá čím dál větší tajemství. Tezi o útoku zvukovou zbraní dle vyšetřovatelů zpochybňuje fakt, že některé oběti začaly jevit známky poškození mozku, jako jsou výpadky řeči nebo paměti.

Agentura AP hovořila s vyšetřovateli i řadou poškozených. Jednotlivé případy se podle ní navíc od sebe velmi liší.

Jeden z Američanů byl například nepříjemným a agresivním hlukem vypuzen ze své postele v havanském hotelu. Když se přesunul o metr vedle, zvuk již neslyšel. Další lidé popisovali, že se doma probudili, cítili vibrace a slyšeli zvuk podobný cikádám. Jiní tvrdili, že o žádném zvuku nevědí, nicméně měli vážně poškozený sluch.

Mezi příznaky patřila nevolnost, problémy s rovnováhou či bolesti hlavy. Podle expertů lze těžko hledat jedinou příčinu všech těchto symptomů. "Nic z toho nemá rozumné vysvětlení," řekl bývalý zaměstnanec CIA, který působil v Havaně dlouho předtím, než USA předloni obnovily diplomatické styky s Kubou.

Podle zjištění agentury je rovněž s postupujícím vyšetřováním čím dál nejistější, zda za útoky stojí Kuba, jejíž dva diplomaty USA v reakci na případ vypověděly. FBI při pátrání v místnostech, v nichž k útokům údajně došlo, nenašla podle AP žádná zvuková zařízení.

Incidenty se odehrály loni na podzim a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni se vrátit do vlasti. Kubánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že úřady začaly záležitost "prioritně a urgentně vyšetřovat", jakékoli možné zapojení země do útoků však odmítly.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě diplomacie USA (Spojené státy americké) Kuba

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy