USA stáhnou většinu personálu z ambasády na Kubě, útoky na diplomaty zůstávají záhadou

Washington/Havana - USA stahují z ambasády na Kubě 60 procent personálu. Důvodem jsou dosud nevyjasněné incidenty, při kterých v Havaně utrpěli zdravotní problémy američtí diplomaté. Spekuluje se o akustických útocích.

Ambasáda také na neurčito přestává vydávat americká víza. Na americkém zastoupení v Havaně zůstanou pouze nezbytní zaměstnanci, všichni ostatní musejí i s rodinami odjet. Spojené státy rovněž varovaly americké občany před cestami na Kubu. 

"Dokud kubánská vláda nebude schopná zajistit bezpečnost našich diplomatů na Kubě, bude na naší ambasádě omezen počet personálu na nezbytně nutný, aby byl počet diplomatů vystavených riziku zdravotní újmy co nejnižší," uvedl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Zároveň upozornil, že vyšetřování dosud neodhalilo, kdo je za útoky zodpovědný. Kuba jakoukoli vinu odmítá.

CNN uvedla, že podle nejmenovaného amerického činitele nyní Washington zřejmě požádá Kubu, aby také ona snížila počet svých zaměstnanců na ambasádě v USA. Taková výzva by byla vyjádřením americké nelibosti nad podivnými událostmi na Kubě. Žádné rozhodnutí v této věci podle zmíněného zdroje ale zatím nepadlo.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že újmu na zdraví utrpělo 21 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti.

"Rozhodnutí, které dnes prostřednictvím ministerstva zahraničí oznámila vláda Spojených států považujeme za ukvapené, které bude mít dopad na vzájemné vztahy," prohlásila v reakci na postoj Washingtonu Josefina Vidalová, která má na kubánském ministerstvu zahraničí na starosti záležitosti týkající se USA.

Americké úřady soudí, že se diplomaté mohli stát obětí akustických útoků, vzhledem k poškození sluchu dotčených lidí. Podle FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

O událostech tento týden jednal Tillerson se svým kubánským protějškem Brunem Rodríguezem. Ten šéfa americké diplomacie ujistil, že kubánské úřady věc vyšetřují. Varoval také před předčasnými závěry bez pádných důkazů.

Jednou z variant, kterými se američtí vyšetřovatelé zabývají, je možnost, že útoky na Kubě podniká blíže neupřesněná třetí země. Podle této vyšetřovací verze chce zmíněná třetí země diskreditací Havany narušit postupné usmiřování mezi USA a Kubou.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě USA (Spojené státy americké) Kuba diplomacie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 30 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 6 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 7 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 9 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 11 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy