Bezpečnost hotelů? Experti upozorňují na velký problém v USA i Evropě

New York - V souvislosti s masakrem v Las Vegas se začíná diskutovat o bezpečnosti v amerických, ale i evropských hotelech. Ta se se soustřeďuje na snahy omezit krádeže či usměrnit neukázněné opilce. Jsou ale mnohem pomalejší v reakci na riziko násilí v porovnání s Blízkým východem či Afrikou. Pro list The New York Times to uvedl Mac Segal, bezpečnostní poradce společnosti AS Solution.

Než Stephen Paddock (64) spustil v neděli večer střelbu, která si v Las Vegas vyžádala nejméně 59 obětí a 527 zraněných, nanosil do pokoje ve 32. podlaží hotelu Mandalay Bay celý arzenál pušek a střeliva. Podle posledních informací měl Paddock v hotelovém pokoji 23 zbraní a stovky nábojů. To jednoznačně ukazuje priority hotelů a dalších ubytovacích zařízení: Vypadat lákavě pro hosty a příliš je neobtěžovat bezpečnostními opatřeními.

Svou roli sehrávají i hosté, kteří si přejí, aby je všichni nechali na pokoji. Skenery pátrající po výbušninách a rentgenové rámy, které jsou běžným vybavením v letištních terminálech, budou v hotelích nadále k vidění jen zřídka, protože hosté kladou značný důraz na své soukromí, uvedl Jim Stover, viceprezident pojišťovací firmy Arthur J. Gallagher & Co. "Hotelový průmysl se zatím nespojil v rámci protiteroristických opatření," dodal.

V zemích, jejichž hotely se už staly terčem útoků, jako je Egypt, Indonésie, Izrael a další, už jsou bezpečnostní kroky mnohem silnější a často zasahující do soukromí hostů. Příkladem rychlých změn v této oblasti je Indie.

V roce 2008 teroristé odpálili bomby ve dvou hotelech v centru Bombaje a napadli několik dalších míst po celém městě, kde drželi rukojmí a zabili více než 100 lidí. Vzápětí začaly hlavní hotelové řetězce, jako je Marriott, Taj a Accor, používat detektory výbušnin a rentgenové rámy po celé zemi. V Dillí zavedl luxusní hotel Lemon Tree Premier software na rozpoznávání obličejů, díky kterému mohou zaměstnanci poznat hosty od těch, kdo v hotelu nebydlí.

Lasvegaský Mandalay Bay, který spadá pod skupinu MGM Resorts International, v pondělí večer svá bezpečnostní opatření nijak nekomentoval. Dokonce i ve velkých hotelech jsou bezpečnostní týmy často nepříliš početné a špatně placené - na více než 1000 pokojů bývá jen několik desítek zaměstnanců, dodal Stover.

V důsledku toho jsou hotely snadným terčem, řekl Jan D. Freitag, viceprezident společnosti STR, která sleduje údaje o hotelech po celém světě. "Vždycky byly snadným terčem a vždycky snadným terčem budou."

Proti tomu se snaží bojovat například Glenn Cunningham, šéf bezpečnosti hotelu Greenwich na Manhattanu a bývalý detektiv newyorské policie, a říká, že je v práci neustále ozbrojený a v pohotovosti. V hotelu rozmístil síť kamer - jak funkčních, tak atrap. Recepčním nařídil, aby ho neustále a o všem informovali. Všichni jsou vyškolení pro případ, že by se v hotelu objevil aktivní střelec.

Výcvik zaměstnanců pokládá za klíčový i Segal. Luxusní hotely utrácejí průměrně půl milionu dolarů na kamerové systémy, a ještě víc peněz dávají na nejvyspělejší zámky na dveřích a protipožární systémy. Ale jen málo z nich školí zaměstnance, jak identifikovat podezřelé chování, jako je agrese, platba v hotovosti či opakované návštěvy. "Žádná kamera ještě střelce nezastavila," dodal Segal.

Související

Stephen Paddock (střelec z Las Vegas)

Oběti masakru v Las Vegas se dohodly na vyrovnání za stamiliardy dolarů

Přeživší a příbuzní 58 obětí masakru v Las Vegas z roku 2007 se dohodli s firmou MGM Resorts provozující hotel, z něhož se střílelo, na finančním vypořádání v celkovém objemu nejméně 735 milionů dolarů (téměř 17,2 miliardy korun). Podle agentury Reuters to dnes uvedly právnická firma zastupující oběti i společnost MGM Resorts International.

Více souvisejících

střelba na koncertě v Las Vegas (2. října 2017) Stephen Paddock (střelec z Las Vegas) Hotely USA (Spojené státy americké) Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy