Týdny po řádění Irmy. Jak vypadá Florida dnes?

Miami - Hurikánem zpustošená země se začíná dávat dohromady, mnoho problémů má však ještě před sebou. Zatímco lidem bylo umožněno se vrátit do svých domovů už dva týdny po řádění Irmy, nespolehlivé dodávky elektřiny komplikují situaci zejména ve státních zařízeních, jako jsou školy a pečovatelské domy. Nepřítelem číslo jedna je tak nyní vedro.

Zatímco v České republice už začínáme topnou sezónu, na Floridě si lidé stále užívají teploty nad 30 stupňů. Každý den sluníčko a tropické teploty u moře jsou možná snem každého z nás, obyvatelům amerického poloostrova by teď snad nějaký ten déšť i uvítali. Špatné dodávky elektřiny totiž znamenají, že se už nemůžou spolehnout ani na klimatizaci.

Silný vítr během bouře však poničil spoustu budov, na silnicích jsou zase popadané stromy, které brání průjezdnosti. Podle guvernéra státu Ricka Scotta se pozornost musí soustředit převážně na znovu zprovoznění nemocnic, aby každý z občanů měl dostupnou lékařskou péči, dále se musí uklidit silnice i školy. Podle politiků není vzdělávací program tak důležitý, ale ve třídách se děti můžou setkat s kamarády, což přispěje k celkovému zklidnění.

Zatímco stát ještě nedokončil sčítání obětí po hurikánu Irma - oficiální čísla nyní hovoří o 69 mrtvých, zemí otřásl skandál kvůli vedru. Pečovatelský dům pro seniory byl uzavřen 13. září poté, co úmorné vedro zabilo 8 rezidentů. Další 4 pak na následky chybějící klimatizace zemřeli v nemocnici. Instituce nyní propustila veškeré zaměstnance a znovu se už neotevře. Podobné podmínky nyní trápí i většinu školních budov na Floridě, děti do lavic znovu usedly minulý týden, ale vedení omluví každého, kdo se nebude kvůli vysokým teplotám cítit dobře.

Floridě se dostalo vysoké finanční podpory, ale mnohem potřebnější je humanitární pomoc. Lidem kromě elektřiny chybí i pitná voda, léky a hlavně potraviny. Předtím, než bouře dopadla nad americkou pevninu, stačila zpustošit mnoho ostrovů v Karibské oblasti. Některé z nich měly svůj příjem převážně z turistických letovisek, ale nyní jsou téměř neobyvatelná. Podle developerů se na nejhůře postižená místa nevrátí lidská civilizace několik let.

Související

Více souvisejících

Florida, USA hurikán Irma (září 2017) Elektřina USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy