Tři týdny po hurikánu je většina Portorika stále bez elektřiny, někde nemají ani pitnou vodu

San Juan – I po třech týdnech stále nemá většina obyvatel Portorika elektřinu. Po řádění hurikánu Maria obnoveny dodávky zatím jen asi na 16 procentech území. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily místní úřady.

Kvůli hurikánu přišlo na ostrově o život už 43 lidí. Živel tehdy odstřihl od dodávek elektřiny všech zhruba 3,4 milionu místních obyvatel. Opravy rozvodné sítě na ostrově mohou americkou vládu přijít na více než pět miliard dolarů (110 miliard Kč) a trvat budou alespoň šest měsíců, uvedla americká stanice NPR.

Guvernér Portorika Ricardo Rosselló poukazuje na to, že původní infrastruktura byla značně nespolehlivá, proto nestačí pouze vrátit věci do stavu před hurikánem.

Život na ostrově se do normálu vrací pomalu a zhruba 37 procent obyvatel stále nemá přístup k pitné vodě. Místní činitelé v týdnech po hurikánu kritizovali Washington za nedostatečně rychlou reakci. Když minulý týden ostrov navštívil prezident Donald Trump a basketbalovým stylem rozhazoval obyvatelům papírové utěrky, označila starostka metropole San Juan Carmen Yulín Cruzová jeho chování za „otřesné a hnusné".

Deník The New York Times v úterý upozornil na znepokojivý stav zdravotnictví na Portoriku. Mnohá zdravotnická zařízení musela v důsledku hurikánu Maria přerušit provoz a lidé nemají přístup k životně důležité péči. „Kvůli situaci s elektřinou zemřelo mnoho lidí a další umírají. Momentálně si člověk nemůže dovolit být nemocný," řekla deníku dcera muže, který minulý týden zemřel, protože nemohl používat přístroj, který mu ulehčoval dýchání.

Bílý dům v úterý požádal americký Kongres, aby vyčlenil téměř pět miliard dolarů na půjčku pro Portoriko, které se potýká s dluhovou krizí. Jen místní energetický úřad podle stanice NPR dluží devět miliard dolarů. Materiální škody v Portoriku po bouřích Irma a Maria podle guvernéra dosáhly 90 miliard dolarů (téměř dva biliony Kč).

Sněmovna reprezentantů dnes schválila soubor finanční pomoci v objemu 36,5 miliardy dolarů (téměř 797 miliard Kč) pro oblasti nedávno zasažené přírodními katastrofami. Peníze kromě Portorika poputují do států Florida a Texas, které také zasáhly hurikány. Další mimořádné výdaje jsou v Kalifornii, kterou sužují rozsáhlé požáry.

Související

hurikán Marco

Na jih USA se ženou hurikán Marco a bouře Laura, i ta patrně zesílí

Tropická bouře Marco dnes v Mexickém zálivu zesílila na hurikán, živel provází vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Marco by měl dorazit na jih Spojených států v pondělí. Za ním postupuje tropická bouře Laura, která by se také mohla změnit v hurikán. Bouře Laura zasáhla o víkendu Portoriko, Dominikánskou republiku a Haiti, kde kvůli ní zemřela desetiletá dívka, když na ni spadl strom.

Více souvisejících

Portoriko USA (Spojené státy americké) hurikán Maria (září 2017)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy